Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by zizel » 27 Jan 2012, 15:16

Jas treba pak od pocetok da ucam i se taka so prvo pa so vtoroto pa sea pak so tretovo. Celo vreme zaboravam so sum davala. Ama pa so prvoto bevme vo usa toa vreme i tamu strakav po net da vidam so so da pocnam pa pocnav so zitarki, pa zelencuk pa ovosje (taka mislam bese). So vtoroto pocnavme mnogu rano so kasicki dohrana posto nekese mnogu da cica a nekese ni formula mnogu mnogu pa pocnavme so ovosni kasicki. Sega ne znam. Kako ke ni kaze pedijatarot taka ke pravime. Jas se sekavam koga gi pravev kasickite tkako imav se vovedeno neli gi mesav na pr. brokula karfiol morkov i na kraj dodavav malku puterce vo toa i ne stavav sol. Ama puterot pravese mnogu vkusnicko da bide. I mislam deka pileskoto go varev zaedno so zelencukot a teleskoto posto potesko se vari prvo nego go stavav da se svari pa posle go dodavav zelencukot i taka go pasirav koa ke bese gotovo.
Happycummulus da imame i nie sweet potato tuka go donesoa pred nekoja godina vo ramstor trgovskiot(ama ne e gotova kasiscka). Znaci si go kupuvas takov nelupen kompir kako kompir ama bese mnogu skap i ne sum kupila za devojceto a maliot mi ima probano posto neli togas bev tamu pa mu kupiv kasicka i mnooooogu mu se dopadna posto e blagicko (thumbsup) (thumbsup) BAs ke vidam sega me potseti kolku pari se. Ama aj kako i da e moze da kupam pa da probam da i svaram koga ke dojde vremeto za kasicki neli (smile) (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Mamino_srce » 02 Feb 2012, 19:38

Ние до сега пробавме морков, јаболко, банана, слива, компир и една комбинација што беше во купечка тегличка (компир, морков, грашок и карфиол).
Инаку се придржавам до тоа правило да давам нов продукт на секои 4 дена најмалку, чисто да се следи реакција.
Моето (b4) до сега обожава комбинација морков и јаболко, сам морков и во комбинација во компир нејќе, додека таа куповна кашичка од зеленчук ја многу сака. (smile) За банана, слива и јаболко да не збореме, се радува додека ги јаде. (smile)
Секој ден му давам од житарки (ориз и пченка) и додавам малце банана и му е многу убаво. (drool) Дури и мама малце апнува успат. (laugh1)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2012, 14:08

Уште пробавме брокула со ориз ( не е нешто одушевен), затим тиква она слатка во комбинација со компир и од овошјето ново имаме јадено кајсија.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by happy cumulus » 12 Feb 2012, 21:31

Mamino srce, kako mu go spremas orizot. Moze ke probam pak da mu ponudam na Ian, moze ke e uspesno. Inaku sin mi ne saka mango. Jas tolku bev sigurna deka ke go obozava, oti e blago. Uste ne mesame nie mnogu, ama ke pocneme kaj i da e, posto imame probano dosta produkti do sega. Omileno mu e sekako morkov, sladok kompir, zimska tikva i banana. Ama mu praam finti, mu mesam grasok ili boranija 50% 50% so morkov i jade. Sakam spanakj da mu pocnam naredno. Ima li nekoj sovet kako da go spremam? Da go svaram i izblendiram ubavo so malku voda?

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Mamino_srce » 12 Feb 2012, 22:01

Хепи кумулус, јас му немам правено ориз до сега, тоа исто беше готова кашичка брокула со ориз. Бидејќи веќе имаме пробано ориз во таа млечна каша, па му дадов така, а инаку сам ориз не му дадов. А искрено мислам и дека нема ни да му давам самиот ориз оти не гледам потреба. Веќе јаде во млечна каша и единствено така ќе му давам со нешто заедно.
Инаку, јас добив совет за спремање бебешка храна овако: свариш, изблендираш со малце вода и толку. И тоа важи за се. Така да претпоставувам и за спанаќ е исто. (laugh1) Е можеш во тоа малце да му ставиш оризот да не е сам спанаќ и уште можеш да му ставиш едно лажиче јогурт (ако воопшто тоа има таму да се купи (smile) ) или кисело млеко, тоа може од 6.месец ( единствено не знам да ли сте пробали тоа поради алергијата) ама ете тоа ќе е убаво за јадење сигурно. (thumbsup)
Во секој случај пиши како испадна, па да знаем и јас за понатаму.

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Дохрана - кашички

Post by mamamama » 29 Nov 2013, 13:05

Zdravo na site deneska bevme na vakcina i imame 4 meseci i 22 dena se doime a i hipp davam zaradi sto slusav mn sto mi kazuvaja.Sega doktorkata mi rece na vakcina da pocnime so kasicki trebalo od 4 meseci da se pocni da se naviknuva na novi fkusovi ama mene ne mi se dava uste ne ni sedi na 5ti sme na ortoped ako sme na doenje i dohrana ne mi se dava do 6 meseci a napreduva super.Pozz do site

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Готови кашички или домашно подготвена храна?

Post by kit-kat » 29 Nov 2013, 14:37

Мамамама еве тука те преместив,има корисни совети за кашичките.
И општо низ овој подфорум ќе најдеш рецепти за кажички.

ma4ee
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 28 Jan 2013, 17:15
Му се допанале: 12 пати
Им се допаднал: 2 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ma4ee » 17 Dec 2013, 13:07

моево има 4 месеци и веќе почнавме со кашички .... прво и дадов јаболче ... па потоа пробав хип - морков ама не го сакаше .... а дома приготвен морков го сака ... и решив повеќе купени кашички да не и давам, ке си и правам сама дома ... вчера пробавме и круша со јаболче и направив исто си го изеде .... Сега не знам што друго можам да и дадам??
Почнавме со кашички побрзо затоа што ми е на адаптирано ... и сега пробвам еден оброг да и заменам со кашичка еве неколку дена си се навикна ... Сакам да пробам да и дам банана ама незнам дали може затоа што е само 4 месеци... ве молам ваше мислење??? (smile)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Crnokosaa » 19 Dec 2013, 11:30

Ma4ee bananata se dava pokasno mislam od 7 mes.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Радост » 19 Dec 2013, 11:53

Црнокоса грешка си, бананата е меѓу првата храна што е дозволена за бебето. Еве груб приказ:

Овошје:
од 4 месеци – јаболко, круша, слива, банана
од 6 месеци – праска, кајсија, цреша, вишна, дуња, нектарина, диња, лубеница, грозје, мушмула
од 8 месеци – рибизли, боровинки, аронија, јапонско јаболко,
од 10 месеци – може цитрусни овошја – лимон, портокал, мандарина, грејпфрут
после година – јагоди, малини, капини, киви, смокви

Зеленчук: од 4 месеци – морков, зелена тиквичка
од 6 месеци – компир, краставица, целер, пашканат,цвекло, авокадо
од 7 месеци – лук, кромид, брокула, карфиол, спанаќ, блитва, грашок, модар патлиџан
од 8 месеци – леќа , боранија, праз, домат, пиперка
од 9-10 месеци – грав, зелка
Житарки: од 6 месеци – ориз, овес, просо, пченка, палента и гриз

Риба: од 10 месеци. Се почнува со бела риба – ослиќ или пастрмка, а после еден месец и црвена риба (лосос). После година и пол или порано , може да се дадат и други морски риби како скуша, туна, ципура, лаврак, бакалар – најдобро свежо, конзервирано не е препорачливо.

Јајца: се почнува со жолчка, од 7 месеци

Месо: од 6 месец – вода во која се варело телешко, пилешко, мисиркино или зајачко месо.
од 6-7 месеци – телешко, мисиркино, зајачко, пилешко
од 9-10 месеци – јунешко, свинско, јагнешко

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”