Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by happiness » 02 Jun 2015, 10:12

Neda jovan palentata e bezglutenska mozis da ja davas :)
Ima organski palenti od biocosmos jas ja zemam okolu 150 den pola kilo ja ima sk vo dm market na alnatura mozis da pazish na toa oti kolku sto citav pcenkata e najmnogu genetski modificirana

Biskviti jas dadov nekolku pati edna kutija zedov od lobello bezglutenskite i bebe ne gi bendisa posle koga voveduvav gluten od lino biskviti imav doma i dadov isto nekolku pati.... Ama ne gi saka go zasituvaat mnogu brzo ke kasni malku samo i posle eden saat e gladen... Sega ako e nemiren mu davam po edno biskvitce da si meli vo usteto za zanimacija so ad poveke popara ne mu pravam :)

Guski do bebe neka si rasti i neka rucka so slast (love5)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 20 Jun 2015, 11:17

Bidejki bebeto e na AD, pedijatarot ni kaza deka od 4 i pol meseci ke pocneme so dohrana.
Mozete li da mi kazete so sto najprvin se zapocnuva i po kolku? Mlekceto si ostanuva kako sto si pie do sega za pocetok ili se krati vednas?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 20 Jun 2015, 11:50

Лејла, ние прво почнавме со сокчиња, за да го прифати вкусот полесно, пиеше од јаболко домашен цеден и хипп, слива, па праска, кајсија и круша. Во петтиот месец почнавме со кашички, јас ѝ давам хипп, бидејќи се органски, прво со јаболко, по пола тегличка од 125гр., па слива, круша, праска, кајсија. Исто ѝ правев и домашна кашичка од јаболка, купував органски, и ги обарував (педијатарот после ни кажа дека нема потреба) и со рачен пасатор пасирав, па низ покрупна цедалка го поминував јаболкото затоа што некогаш имаше покрупни парчиња. Едно овошје давав три дена со ред, па се префрлавме на ново, па пак старото, на пр. јаболко 3 дена, па слива 3 дена, пак јаболко 3 дена, па праска, па слива, јаболко, кајсија итн. Се надевам добро ја објаснив шемата :)Тоа го правев за во случај да ѝ се јави алергија од нешто, па да знам од што е и затоа што имаше мака со мешето, немаше столица по 2-3 дена. Со сливата се реши тоа :) Некогаш сакаше повеќе и давав 2/3 од тегличката. Инаку за нов вкус се препорачува пред 12ч., за да биде порасположено и полесно да прифати, ама ние кога ручавме плачеше и почнавме тројцата заедно да јадеме попладне, таа во количка, ние на маса и многу е среќна, се радува и нѐ гледа и нас, па и таа јаде :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 20 Jun 2015, 15:17

Fala mnogu Ivvi, nesto mi se razjasni, ama imam uste nekolku prasanja.

Mora li da se pocne so sokcinja ili e toa izbor na roditelot/preporaka na pedijatarot? I po kolku ml sokce na den? Zamenuva li toa obrok mleko? I kako be ziti se cedis sok od jabolko doma - imas Power juicer sokovnik?

Ima uste. Kasickite sto gi spomnuvas na Hipp zamenuvaat eden obrok so mleko, taka? Samo ednas vo denot li se dava za pocetok i kolku vreme se tera taka? Ne moze dva pati - na primer, ednas jabolko ednas sliva?

I jas imam racen blender- pasator Moulinex i se nadevam ke mi zavrsi rabota. Leleee, ne znam ni kolku sitna treba da bide kashata, kako ke se snajdam koj znae. A si mislev koga ke pocneme so dohrana polesno ke e (cry1)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 20 Jun 2015, 17:10

Лејла, сокчиња во денешно време не препорачуваат најчесто, ама нас педијатарот ни препорача и јас не зажалив што дадов. На почеток се дава 30мл. сок со 30 мл. вода, а може по потреба од слива некогаш и 40 мл. сок со 20 мл. вода. Јас видов дека го сака и давав и по повеќе. Сега ѝ давам 60+60. А за сокот, да посакаш да купиш :) Имаме соковник мулинекс, прво во соковник, па низ цедилка, и останува пулпата, и тоа со вода се разредува, исто како купечкиот. Пулпата можеш да ја даваш наместо кашичка за проба, за почеток. Јас така направив уште пред кашичките, и бебе си ја изручка :) Сокче не заменува оброк, го даваш измеѓу оброци за освежување. Јас давав 1-2 пати на ден, насабајле после првиот оброк и навечер пред последниот.
Во врска со кашичките, првиот месец кога даваш по пола, не заменуваат оброк, исто како сокчето, измеѓу млечните оброци се дава. Ти кажав претходно, јас давам попладне кога ручаме и ние, или барем еден од нас, така си јаде. И се дава еднаш дневно, еден месец, за да се навикне бебето на таква исхрана. Не се дава на почеток по две кашички. Тоа е многу.
Пасаторот, и тоа како ќе ти заврши работа, особено што е мулинекс, ние сме многу задоволни од соковникот, мислам дека е добра марка. А за густината, и јас како тебе паничев дали ќе погодам :) Затоа и купив кашички од хипп, ги пробав за да видам отприлика каква е текстурата. Само пази, блендирај во висока чаша, така поубаво ќе се иситни, и можеш во цедалка или ситце за брашно, има метални, да ја поминеш кашичката, за евентуално да не има некое поголемо парче. Јас на почеток само од јаболко и круши поретко, давав домашни, а од слива, праски и кајсии купечки. Сега е сезона и решив дома да ѝ правам, ама почнавме со зеленчукови и житарки, и никако да дојдат на ред праските и кајсиите :) Во случај да не ги сака кашичките, не се откажувај, едно, две лажичиња нека проба, не мора да ја изеде пола кашичка, важно е да пробува нови вкусови и да се навикнува. Прашувај ако има уште. Мислам дека отприлика сѐ што знам кажав. Ако не ти прифаќа вкусови, пиши ми, и за тоа ми кажаа чаре :) И за да му биде поинтересно, купи му само негова чинија, ги има во еурофарм од канпол, интересни се.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Bube » 20 Jun 2015, 23:09

I nie pocnavme od cetvrtiot mesec da probuvame vkusovi. I mene ne mi se jasni rabotive ama odime poleka ima vreme. Lejla rano e za zamenuvanje obrok eheee obrok ke zamenime koga ke gi naucime da jadat (smile)
Ivi jas neznaev deka kupeckite sokcinja treba da gi razredam so voda I mozebi zatoa kerka ne gi pie. Koga ke I napravam doma si gi pie a kupeckite ne.
Ni kasickite mnogu ne gi obozava ama poleka poleka ne ja forsiram. Eve denes napolnivme pet meseci I imame probano samo jabolko morkov tikvicka I sliva. Najmnogu sto imame izedeno e tretina kasicka so trojca okolu nejze da igraat I peat (cl) (cl)
Inaku kupiv blender na philips od neptun . I vo nego pravam I sok I kasa. Na primer stavam cetvrt jabolko I pola morkovce ( morkovot prethodno svaren ) I so se vodata vo koja varel gi stavam vo blenderot.bblenderot.blendiram. potoa cedam niz cadka. Sokceto sto se cedi I go davam da go pie a sto ostanuva vo cadkata so lazice I go davam kako kasicka. Sekako i kupuvam kasicki.
Sto uste mozam da I davam da proba?
Kompir moze ? I kako da go spremam ako moze ?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 20 Jun 2015, 23:29

Бубе, не знам за другите сокчиња, ама на хипп пишува 1:2 да се разредат. Инаку ние со компир и ориз почнавме сега во шести месец. Во четврти пробуваше сокчиња, во петти овошни кашички, а во шести комбинирано, три дена овошни, три дена зеленчукови кашички цел оброк, замена за млечен. Од зеленчукови, досега ѝ дадов ориз со неколку цветчиња брокула и ад млекце, а после наместо млеко, ставав малку маслиново масло. Нареден пат направив компир, го излупив, исеков на мали коцки и го сварив и на крај додадов еден лист блитва, исцедив и испасирав, исто додадов маслиново масло. Бебе ги изручка :) Сега давам и житарки, од хипп милк пап со пробиотици и слива, се прави со вода, а јас додавам и малку цреши. Цреши и вишни, педијатарот сега ни кажа може да пробува, а од зеленчук, покрај компир, брокула, блитва, ориз, може и тиквичка. Тиквичка уште немам дадено.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ivvi<3 » 20 Jun 2015, 23:30

И да додадам, дека после секој оброк давам вода, на почеток со лажиче, а сега се учиме и со клунче. Не ми е важно колку ќе испие, дури и да исплука, важно е устата да ја промие со малку вода.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 21 Jun 2015, 09:19

Bas sakav da prasam za cinivce, Ivvi mi gi procita mislite. Ke kupam. I za Canpol mislev i jas oti mnogu nesta imame Canpol (cucli, lazicki, aspirator...) i od se sum zadovolna.
Me stavivte vo misli dali da kupuvam sokovnik (confus)

A i ova - treba ovosjeto da se obari prvo ili moze svezo da se dava vo kasicka? Jas pretpocitam svezo no moze ne smee taka. Drugo, obavezno so vodicka se blendira ili moze i so mlekce AD? I se topli li kasickata?
A sokceto - se topli?
Vo vrska so kupeckite kasicki - ako jade pola, ostatokot se frla, ne smee da stoi za nareden den, neli?
Jas se izvinuvamsto tolku mnogu prasuvam ama pojma nemam od nisto, kako od Mars padnata sum za ovie raboti.

A, Ivvi, i ova - od kolku meseci se uci na caska so klunce? Ne znam kolkava e tvojata bebuska.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Lejla7 » 21 Jun 2015, 09:29

Mene ke mi e mnogu tesko izmegu obrok da mu davam bidejki voglavno izmegu obroci spie, izatoa prasuvav dali kasickite zamenuvaat obrok. Od ista pricina problem mi e i vodata koga ja davam i sega mu davam po nekolku lazicki pred mlekoto oti inaku ne biva. Bube, ne se smej ma, pa jas ne ti se smeev ti koga prasuvase raboti vo bremenosta.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”