Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by ELIANA » 20 Jul 2011, 21:59

Каролина, не знам шо да ти кажам. Ако бебето добро спие, не е раздразливо, се радува, не плачи после цицање, тоа би требало да се знаци дека не е гладно. Ќерка ми многу јадеше кашички, но во последните две недели откако фати жешко, намали на јадење, но зголеми на млеко. А и на сите нели во лето помалку ни се јаде од жешкото. Вода најмногу пие насабајле, а после по една голтка ако се напие. Прави му лесно нешто, овошни и сл. Тоа што сега цица пократко, не мора да значи дека цица помалку, затоа што како што растат цицаат многу повеќе побрзо, и за 5мин а и пократко, можат цела града да ја исцицаат. До 1 година треба да ја триплираат тежината, за твоето значи 10,230, што значи дека е добар со тежината. Ако сепак се грижиш, не знам, пробај да му дадеш адаптирано да видиш дали ќе пие (ако имаш некоја пријателка да ти даде, да не мора да го купуваш цело пакетче, не е ефтино) Со запичиња до каде сте? мислам дека тогаш им се намалувал апетитот исто така. Не се секирај, мене ми изгледа како се да е во ред, но ти прави како што мислиш дека е најдборо за твоето бебе (love5)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 20 Jul 2011, 23:45

и повторно благодарам Елиана што одвои пак неколку минути за мене .. Уште нема запче .. овие деновиии е премногу нервозен дури и главата ја врти ( лево, десно) ... Уште од 3 месеци го измачија тие запчиња .. и никако ги нема ... а гриза се што ќе му се најде при рака .. ајде белки ќе ги дочекаме набрзо ... (b4) да му олесни малку ... :grin: (agr) Јас искрено не бев размислила за тоа дека сега веќе цица побрзо уште си го мислам јас многу малечкоо бебче што му треба пола саат да се нахрани . Биди мии поздравена ако имаме некои промени ќе пишам пак .. чао чао ... (a2)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by kikica » 15 Sep 2011, 11:55

I taka pocnavme da jadime i nie (smile) odkako napolni 5 meseci pocnav da mu davam ovosni,zelencukovi i mesni kasicki, po nekolku lazicki ednas ili 2 pati na den, ne e mnogu lakom, jadi malku a potoa si igra i pluka na site strani (smile) no bitno se nauci da golta, inace se uste glavnite obroci mu se mlekceto na mama (smile) vodicka probav da mu dadam no ne ja saka, ja pluka pa ne nastojuvav ionaka si ima voda vo mlekoto,najmnogu gi saka zelencukovo-mesnite kasicki, a od ovosjeto saka se osven banana, od nea povrati se uste po prvoto lazice i poveke ne mu dadov.

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 22 Sep 2011, 14:39

здр мамички .. нашиот проблем е баш и со првата храна. Денес синчето ми полни 11 месеци. уште цице , и буквално несака ништо друго за јадење .. се консултирав и со педијатрот бидејки не е нормално и здраво само на цицење да е нели голем е веќе ? на тежина е добар, напредува супер, за спиењето спие, се буди на секои 4 часа за да цице .. и тоа е .. поздрав и ако имате некој совет за мене или некое искуство да ми споделите мило би ми било (smile)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by kikica » 28 Sep 2011, 11:57

Carolina02 sto napreduva vo tezina i spie dobro znaci se e ok, mozes samo krvna slika da mu napravis za da vidis kako e zelezoto zatoa sto vo mlekceto go nema dovolno, no kako i da e posle godinata ke moras da mu davas meso, ovosje i zelencuk malku po malku belkim ke navikne. I ako ti e nekoj uteha,ete i jas sum ziv primer na dete koe do 1 godina samo na cicanje sum bilai nisto drugo ne sum sakala da jadam sum plukala, a ni sise so cucla ne sum fakjala, pa porasnav zdrava, prava i imam odlicen imunitet (thumbsup)

Carolina02
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 13 Mar 2011, 02:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Carolina02 » 30 Sep 2011, 15:43

фала Кикица. секој добронамерен совет е добредојден (smile) иначе ајде се тешам и јас секако можеби е и до запчињата нели мака си има детето .. оваа недела на 11 месеци излезе првото па се спуштаат и другите наеднач ајде се надевам кога ке излезат запчињата ќе трегне на подобро со исхраната . Вчера педијатрот ми препиша и витамнински мултицентрум бебе. да му зголемиме малце витамините и така а Крвна слика направивме пред 1 месец добра е. фала сепак . поздрав (smile)

t.nade
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 20 Dec 2010, 22:05

Re: Првата нова храна за бебето

Post by t.nade » 25 Dec 2011, 10:15

Teodora denes poolni 10 meseci, se dohranuvame od sestiot mesec, zapocnavme so kompirce, ama glavno i e ciceto, sto i da jade mora da zavrsi ritualot so cicanje, obicno posle rucek, bidejki imame praksa po rucekot partija nananje (se uspivame so ciceto)

siberija
Нов член
Нов член
Мислења: 22
Придружен: 09 Jan 2012, 13:35

Re: Првата нова храна за бебето

Post by siberija » 09 Jan 2012, 13:46

Zdravo na site ! Moeto since pocna so dohrana na 5.5 meseci, sega ima 6.5 meseci. Ovosjeto odlicno go prifati, zelencukot seuste ne go saka ( go imame probano vo sekakvi kamufliracki varijanti, no seuste nikakov rezultat ), od mlecni proizvodi po malku saka jogurt ili kiselo mleko, adaptirano mleko nikako, no seuste cica pa ne go forsirame. Maticniot lekar ni vika da davame turbo hrana, no zasega tesko ni odi, ne e taka ednostavno. So 7 meseci treba da pocneme so meso, ama neznam kako ke bide posto tesko ja prifaka hranata. Kako go spremate mesoto ? Od koga pocnavte da go davate ? Dodavate li sol vo jadenjata, bidejki pedijatrite sovetuvaat da bidat bez sol ? Kakvi se vasite iskustva ? Pozdrav (bu)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by Mamino_srce » 24 Jan 2012, 11:14

Почнавме со се по малце. Првин сакав со зеленчук, ама сепак почнав со печено јаболко и убаво му беше. Па додадов морков, затим компирче. Сакав да мешам компир со морков ама не е баш одушевен.
Од овошје пробавме јаболко и слива.
Веќе два дена навечер, пред претпоследното млекце, му давам од житарки:ориз+пченкарно брашно (така пишува во составот).
Е сега тој е мал се уште да му заменам било кој оброк, мада се се мислам првин да почнам со вечерни житарки. Тоа е ем млечен оброк само не знам зошто ама ако го приготвам како што пишува секогаш е многу ретко, не е каша. Смеам ли да додавам јас од правот додека ја добијам сакана густина? Тоа е млечна каша Baby first pap од Хип, ако има некој користено? И дај препорачете ми какви снегулки да купам, ми имат кажано да можам тоа да додадам додека да ја постигнам сакана густина, само не знам од кои и какви?
Мојта цел е да достигнеме до тоа да имаме сабајле:овошна кашичка, ручек:зеленчук, вечера: житарки и понатаму житарки и за доручек со овошје на пример. И наравно млекце помеѓу додека не пораснеме да го намалиме уште повеќе.
Што ми предлагате вие мамички, со што да продолжам? Како понатаму, не сакам да претерам, ама пак не сакам ни да немаме никаков ред. Оти малце се загубив, те почнав со зеленчук попладне, те овошје претпладне, те млечна каша вечер. Да не правам погрешно? (unsure)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Првата нова храна за бебето

Post by happy cumulus » 25 Jan 2012, 05:41

Ние почнавме по многу малку од 5 месеци. Ми рекоа нова храна смеам да му понудувам секои 5 дена, за да ако има алергиска реакција од нешто да биде јасно од што е. Мамино срце, тука препорачуваат ако почнуваш со житарици првин да почнеш со оризов оброк, зашто нема глутен и најмали се шансите за алергии. Така јас му понудив сириал од ориз (како ситно смелен ориз и се додава млеко во прав обично да се направи како кашичка), ама син ми ич не го сакаше, а и пошто ми рекоа дека биле празни калории, немало некои витамини и хранливи состојки во него, не го ни форсирав. После пробавме морков. Демек прво зеленчук да се почнело, за да не го навикнеш одма на благо со овошјето. Мада поблаго нешто од мајчиното млеко нема, ама ајде. Се мачевме 5 дена со морковче, ама едвај едвај тој каснуваше по 2-3 бебешки лажички и тоа со мака. Па си реков, дај јаболко јас да си пробам да му дадам. Кашичка од јаболко му дававме и тоа го бендиса дефинитивно повеќе од морковот. Потоа модра слива, па сладок компир (кај нас ги има ли овие чуда?), па грашок, па круша, па боранија. И како што можете да погодите со зеленчукот си имаме повеќе мака, ама упорни сме. Секој ден нудме по малку. И така денес во кашичката од боранија измешав малку кашичка од сладок компир и некако изеде скоро цела мала тегличка. Се радував како мало дете (smile). Наредно планирам да му дадеме спанаќ, тиква, банана. И може да пробам овесна кашичка, а и ќе пробам мешани житарици евентуално. Со месо ич не се брзам. А инаку, Сиберија, во месото тука кога го спремаат не ставаат сол мислам. И мислам оти не е препорачано да се ставаат зачини до 1 гониа. Па ич не сум погледнала на готовата храна со месо состојките, дали има сол да видам. Ќе погледнам утре па ќе пишам.
Мамино срце, твојот план ми звучи супер на мене, така отприлика ми е и мене планот. Само како што се оди споро, незнам кога тоа ќе биде. Ама не се брзаме. Да биде само, да ми јаде детево да не е пробирџија како мајка му што била (smile). Сега за сега сум среќна што почна да пие од формулата повеќе, скоро си ја сиспива препорачаната доза. А од дохрана се на се јаде околу 60 грама дневно. До крајот на наредната недела ако успееме да даваме по 120 грама дневно би било премија.
Аааа, сакав да речам. Му давам на Иан да си каснува цел морков. Варен, мек да е и тој си го шмука. Планирам и боранија така да му дадам. Викаат било добро за да се социјализираат на маса со другите, а и вежбаат како да земаат мали предмети само со неколку прсти. Нема везе што уште неможат да жвакат, доколку е мекичко и си имаат инстинкт за голтање, нема проблем.
Од мене толку за сега, ако припремате домашна храна пишете како ја припремате. Јас припремив еднаш кашичка од морков и еднаш кашичка од грашок. Само го сварам зеленчукот убаво и после во миксер добро го испасирам со малку водичка.
Чао мамички, се надевам бебушите ви јадат добро (smile).

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”