Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Одговори
sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by sunshine_2012 » 19 Feb 2014, 22:18

Јас на моите со тврда храна почнав, со наполнети 6 месеци. Само на доење беа до 6 месец, и после почнував, со овошје, (јаболко, круша, банана) од зеленчук( морков и грашок ) јас си ги припшремав кашичките, од житарките користев од Нестле она што е само со ориз, на нив им се највкусни па затоа го одбрав тоа, (јас кашичката ос житарици го правев со мајчино млеко, се одмузував), со месо почнав после 9ти месец( пилешко ) и Телешкото месо го варев и само водата ја користев .
Бананата му ја давав во житариците, и никогаш не сме имале проблем со запек.
Јас би ве посоветувала, ако вашите бебенца напредуваат добро само со мајчинотот млеко не почнувајте со тврда храна дури ни сокчиња не мора да се дава. Јас и се уште не им давам сокови( им давам но не едел во секојдневната исхрана) јадат свежо овошје, и зеленчук, а и вода многу пијат.
ве поздравувам сите (smile)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by melanija » 20 Feb 2014, 00:22

јас на керкичката моја почнав да и давам тврда храна од 6 месеци, и тоа од овошје(јаболко, круша, банана, цреши, сливи) и зеленчук (ориз, компир, тиква брокула морков карфиол) сето ова по препорака на др.камбовска по следниот редослед, секое овошје се дава на три дена заради случај на алергија.. сега сме 7 месеци и јадиме една овошна кашичка во 12 и една зеленчукова во 18.сега почнуваме со житарици.. кажете какви имдавате вие на вашите мали? (confus) (confus) ?

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ani4ka » 20 Feb 2014, 13:37

јас давам ориз, палента и просо. сакам веќе на 7 ипол да воведеме и глутен но се мислам уште со што да почнеме..која намирница да ни биде тест. ако имаш идеа помагај

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by melanija » 02 Mar 2014, 01:08

ani4ka wrote:јас давам ориз, палента и просо. сакам веќе на 7 ипол да воведеме и глутен но се мислам уште со што да почнеме..која намирница да ни биде тест. ако имаш идеа помагај
леле и јас сакам сега да воведам глутен ама искрено не ни знам која храна содржи глутен.. ако знае некоја искусна мамичка нека ни одговори.. и исто дали на 7 месеци се дава овесни и ржани снегулки и како ги приготвувате и комбинирате.. фала ви

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ani4ka » 04 Mar 2014, 09:03

eve da pisam deka mnogu se mislev so glutenot-so, koga, kako..pa vcera kupiv kasicka na hipp kruska so integralni zitarici- mi se vide najprikladna bidejki drugite sto sodrzat gluten imaa produkti sto uste ne sme gi probale. ne sum mu dala uste za reakcija pa ke vidam kako ke bide, se nadevam dobro ke podnese

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Crnokosaa » 04 Mar 2014, 13:55

Mamicki uste desetina dena pocnuvam so kasicki. Kazete mi kako da setam ako ne podnesuva nesto. Ke ima prolivce/ zapek,.osip, ke povraka ??? Neznam na sto da obrnam vnimanie. Dali se ova sto nabrojav e znak ?? Vcera mu dadov po mallu kasicka od jabolko okolu edno malo lazice I gledam nekako mu e kakanjeto dva tri pati mnogu tecno, no ne veruvam deka e od toa, mislam I vcera taka ednas imase.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by maried » 04 Mar 2014, 14:30

Јас почнав од денес :) Имаме 5 ипол месеца,почнав со јаболко дома приготвено, така 3 дена,па ќе пробам круша,па модра слива и после со зеленчук :) Црнокоса,давај по 3 дена иста храна и ако ти појави алергија да знаеш од што е:)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ani4ka » 04 Mar 2014, 14:41

Црнокоса каката ќе се менува бидејќи и храната се менува. Показател ти е течна честа столица, осип и црвенило по телото, повраќање.. Запек можно е да се случи бидејќи се менува храната, но тоа не значи дека е алергичен на нешто. Давај постепено 3 дена еден вкус баш заради алергии и тоа предпладне. За почеток ти е доволно еднаш во денот да даваш. доколку не е заинтересиран нема потреба да нудиш на сила. Битно е со цврста храна се нуди и вода. Од сокови и чаеви нема фајде. Јас само водичка нудам и сега почна по малку да пие претходно не сакаше. Ви посакувам успех и да си папате без мака.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by Crnokosaa » 04 Mar 2014, 15:56

Znam deka se voveduva postepeno se po 3 dena, me interesirase reakcijata od hrana koja mozebi nema da ja podnesuva. Na kakata da ne zabelezuvam mnogu bidejki nova hrana e sepak. Znaci toa e sto mislev, osip, crvenilo, povrakjanje. Fala mnogu :)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохран

Post by ani4ka » 04 Mar 2014, 18:27

prolivce e pokazatel za alergija. ako e nekolku pati edno po drugo. zapek ne.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”