Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Радост » 01 Nov 2015, 15:53

Не ја прави истата грешка како мене што ми викаа од 5 со каши затоа што е на АД. Ретко кој дегистивен систем на дете е спремно пред 6 месеци за храна.
Немаш прилина да брзаш штом пие млеко и убаво си напредува.

Јас досега немам дадено сок, освен 20-на пати цеден портокал дома кога беше 13 месеци. Купечки сокови никаква помош нема да ти се! Добронамерно, избегни ги.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 867
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 549 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Sashka » 01 Nov 2015, 16:26

И јас сум со мислење дека нема потреба од сокови, јас би почнала од околу 6 месеци со каши, или малку порано ако пројави интерес само бебето, ама пред 5 и пол не би (smile)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 24 Mar 2016, 16:11

Слатка кас вчера бев до кај педијатарот и ја прашав за воведување на храна а таа ми ги даде овој план-табела на Хип

http://s30.postimg.org/7m9u2h76p/IMG_20 ... 160439.jpg
И тука е прво се почнува со зеленчук,а јас колку што паметам пред 4год. на С. прво му дадов сокче од јаболче,портокал,а прва кашичка на 4,5 месеци беше јаболко и морков на Хип. Ке видиме сега со што ке почнеме.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 24 Mar 2016, 16:14

Еве по убава слика ја најдов на интернет

http://s23.postimg.org/bufn2b4h7/plan_1_geburt_RS.jpg
И една од книга што ми ја дадоа патронажните сестри

http://s28.postimg.org/8kzss0j4d/145883 ... 084408.jpg
Може не се гледа баш нај но ја пресликав од книгата

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by sweety » 07 Apr 2016, 11:58

Ај ако може помош, за една недела правиме 5 месеци,и сакам за три недели да почнам да пробува вкусови. е сега јасно ми е дека треба да почнам едно овошје три дена, на пример три дена јаболко,три дена банана, три дена крушка, и после да ги мешам на пр. банана и јаболко,па банана и круша итн така да терам до шестиот месец, или веднаш кога ќе завршам со проба на овие три овошки да почнам утредента со компир и пак него три дена, па морков три дена а со овие овошките што да правам, исто да и давам или пак не. Не ми е јасно ве молам совет, сега собирам информациии па за три недели планирам да почнам .

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 07 Apr 2016, 13:34

Слатка од предходно искуство со С. јас му почнав со овошје јаболко,банана,круша,па морковче,компир.... Е сега од како ги испробав тие почнав овошните да му ги давам како сокче (зш и тогаш не фати лето и во жештината сокчето убаво му доаѓаше) па еден оброк зеленчук, или па еден ден давај( во почеток) овошна храна,а друг ден зеленчук. Еве јас три дена му давам сок од јаболче но по неколку лажички ,сега сум во план да му дадам од шишенце некои 20 мл. и така да наголемувам и другата недела да пробам со круша.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 07 Apr 2016, 18:21

Слатка јас по оваа книга и по овој распоред се водам. И Стефан по овај ред го хранев и супер ни беше на двајцата зш се знаеше кога што јаде и тој добро напредуваше.

http://s15.postimg.org/e4xzkzviz/IMG_20 ... 181007.jpg

http://s15.postimg.org/e67xeexcr/IMG_20 ... 181035.jpg

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 07 Apr 2016, 18:30

Зш не ми излегуваат сликиве право,ако некој може нека ги заврти

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Maceto » 08 Apr 2016, 11:54

Јас почнав со дохрана на 5 и пол и супер ми ја прифати храната,веднаш знаеше дека треба да јаде,некако спремна ја чувствував.Почнав со јаболко,круша,слива и банана,по тој редослед.Откако ги пробавме сите нови вкусови,продолжив веќе бевме 6+ со компир,морков,тиквица и ориз и тие намирници ги комбинирав.На пр.не давав компир само 3 дена бидејќи го комбинирав со морков и сл.Од 6+ веќе може и житарки киноа,амарант,просо и палента,за почеток е доволно.Сокчиња не сака,давам само вода.Со лесно девојки со дохраната ве гушкам (grupna-gushka)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Првата нова храна за бебето и кога да се почне со дохрана

Post by Lena_nela » 21 May 2016, 15:16

Незнам каде ова да го пишам па решив овде,така да секоја мајка и идни мајки ќе можат да го видат и мн да им помогне во исхраната на бебето. Денес чепкајќи по гоогле плеј најдов апликација БЕБЕ ГОТВАЧ на Македон.јазик и има оддлични рецепти за кашички и тоа по месеци ,со слики,со објаснување и што е најважно не му мислам што и како да правам,отворам читам и правам....СУПЕР ствар !!!

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”