Вода

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

mihaelce
Нов член
Нов член
Мислења: 5
Придружен: 12 Oct 2011, 15:45

Вода

Post by mihaelce » 12 Oct 2011, 23:56

Zdravo jas sum nov clen sakam da znam kakva voda mu davate na maleckite bez razlika koja vozras se .... I so kakva voda go rastvarate Adaptiranoto mleko dali kako so pisuva so vriena 10 minuti ili ???????? (confus) (confus) (confus) (b4) (b4) (b4)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Voda

Post by kikica » 13 Oct 2011, 00:43

Voda od cesma prevriena 10 minuti (smile) i da ima nekakvi bakterii posle 10 min vrienje ke gi nema! e sega ako epten ti e somnitelna od cesma ili ti e sube togas klavaj mu kupecka butilirana, samo gledaj da e so ponisko nivo na minerali. (thumbsup)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Вода

Post by happy cumulus » 18 Oct 2011, 19:34

Tuka razlicni pedijatri ke ti dadat razlicen sovet. Nekoi velat deka na doence nema potrba da mu se dodava voda, oti majcinoto mleko sodrzelo dovolno i deka ako mu se dodava voda, mu go polnis stomaceto so nehranlivi materii. Drugi pak velat deka prevriena voda treba da mu se dava. Jas na moeto bebe mu imam ponuduvano vodicka cat-pat. Toa nekogas pie, a nekogas ne saka.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Вода

Post by Happy_Mommy » 11 Jan 2012, 14:54

Досега купував специјална флаширана вода за бебе и со неа го растворував адаптираното млеко. Но сега ја вријам 10 минути онаа од која ние пиеме ( прочистена- на фрижидерот имаме прочистувач). Сепак ми е најсигурно вриена вода.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Вода

Post by Mamino_srce » 02 Feb 2012, 19:51

Јас купувам вода и му ја превривам на бебето.
Само тој воопшто не сака вода да пие, некако се гади од неа, му нема никаков вкус изгледа. (smile)
Ептен кога сметам дека треба му давам вода неколку лажички. Сега почна со кашички па му треба додатни течности.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Вода

Post by Marina » 03 Feb 2012, 00:20

на бебуш уште му немам дадено вода.мајка ми,тетка ми,свеки,сите ме тераа малце да му дадам,ама не му дадов,од проста причина што ако ја изгаси жедта со вода нема да пие толку млеко и ќе ми се намали млекото,и онака тоа прво што излегува е прозирно и тоа му е неговата вода уствари.на новороденчиња што цицаат се препорачувало да се дава вода само ако е многу топло надвор.планирам да му дадам најкасно кога ќе почнам со втора кашичка,баш ме интересира дали ќе ја пие

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Вода

Post by davidkjara » 15 Oct 2013, 09:17

AJ da ja obnovime temava citav momentalno edna statija i pisuva nikako flasirana voda a mojava pedijatarka ni rece samo flasirana voda so ponisko nivo na minerali jas i davam Jana i Ladna ama ne ja prevrivam so neja i i go prigotvuvam adaptiranoto mleko i pie od nejze vodicka e sea statijava me zbuni (confus) kakva davate majki nasava komunalka i koga ke ja prevrijam e bela pa sube mi e takva (unsure)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Вода

Post by Sashka » 15 Oct 2013, 10:52

Јас АД млекото го правам со превриена Ладна, така ми препорача педијатарот.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Вода

Post by Sashka » 03 May 2014, 21:53

Ќерка ми почна да пие вода, ама само ако е топла (re) . Изгледа децава што се на АД се навикнати на температурата на млекото што го пијат...Една пријателка ми кажа дека кај неа бебето пие само топла вода и викам да си ја пробам среќата и јас и не ми се веруваше...си ја пие најнормално, како чај кога и давам (scratch)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Вода

Post by Crnokosaa » 03 May 2014, 22:56

Jas pocnav da mu davam voda od 6 mes koga pocnav so dohrana, ana ne e meraklija nekako se molime .. epten ako e posuvo jadenjeto pija malku .. Mu davam Ladna otsekogas takva pijam i jas ama ednas zaprimetiv dva dena stoese istata voda vo sisenceto i imase raski vnatre (confus) (confus) i sea neznam sho da pravam dali da ja smenam ? !

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”