Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by tanjic » 18 Apr 2014, 16:54

posle sekoe pienje na mlekce vednas gi mijat so topla voda i sjaj so cetka za sisinja a ponekogas i gi stavam da vrijat vo tendzere poveke praktikuvam da koristam staklo .

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by happiness » 30 Aug 2014, 01:22

forumki imam problem vcera reshiv da si izmijam priborot za (b4) cuclina, sisinja, pumpa za izmolzuvanje i slicno
gi miev so detergent na nuk zolta tecnost i lazlivkata isto mi e na nuk si ima nekakvo dupce i se napolna so pena od detergentot vnatre (confus) posle ja drzev vo voda pa ja vriev vo tendzere so nekolku kapki limon i se napraj mlecno bela i pak ostana voda vo nea eve ja ostaviv da se sushi cel den i nok ,ama pak ima voda mm mi veli da ja frlime, ne e problem ama slednata cucla sto ke ja zemam kako da ja izmijam ???
a drugiot pribor si go izmiv so detergentot so mlaka voda pod cesma i posle go staviv vo sterelizatot na avent vo mikroto 2 minuti se nadevam deka e dovolno ne go vriev vo tendzere samo so ova lazlivkata problem (scratch)

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by angel4e2013 » 02 Sep 2014, 13:03

nasata cucla e na canpol baby i taa se polni so voda sekogas koga ja mijam ama ja stiskam nekolku pati i od kaj rackata istekuva vodata duri edna cucla zaradi ovoj problem ja iskrsiv i ja otvoriv cela i taka doznav deka ima prostor da istece vodata od kaj rackata ama treba da ja stisnes malku

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by happiness » 22 Jan 2015, 17:33

deka sme na ad non stop imam shisenca za mienje i steriliziranje
pogore sum pisala za sterilizacija deka si stavav po 2 min ama toa dodeka bev bremena otkako se porodiv go duplirav vremetraenjeto na 4 min (brows)
detergent bebeski samo ovoj na NUK go ima po marketite....?
veke sme pogolemki pa me interesira dali ima nekoj poeftin.... ovaj e okolu 300 i nesto ama odvaj 2 nedeli mi trae (scared)
kakov detergent koristite.....?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 06 Apr 2015, 15:13

Ne znam kade da pisam pa zatoa ovde. Nekade procitav Happiness ima greac za sisenca i me interesira kako go koristi i dali e isplatliva investicija.
Oti jas vodickata za mleko ja toplam vo keramicki sad vo mikrobranova (prethodno ja meram vo sisenceto) i ne znam dali greacot go koristite za ako prethodno go napravite mlekoto ili pak go pravite so ladna voda, pa go greete. Kako od Mars padnata sum (smile)

I drugo nesto - koga setate so bebinjata kako greete voda za mleko? Nosite vo termos? Mi trebaat detalni upatstva.

I me nervira mm, edvaj go ubediv da dokupime uste edno sisence, i sega gi imame tri - a ve citam niz temite, site imate po minimum 5. Skrzav. Cel den i cela vecer samo mijam i poparuvam i vrijam, aj denje OK, ama noke mi e preku glava. Plus oti bebeto nema red uste i jade pocesto po malku, auuuu...racete mi se suvi i mi pukaat do krv. Help.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Радост » 06 Apr 2015, 15:26

Лејла ако ти е за утеха јас до 5 месеци бев само со две шишиња :). Користам Медела кое калма шишето чинеше 1600 денари едно. Сега имам 3 за млеко и 2 за чај, ептен те сфаќам. Ми се плаче кога ќе се навратам назад, сврзан сон макаимум 2 саати оти мораше миење, после секое пиење млеко до 6 месеци јас ги вриев шишињата. После почнав еднаш дневно, па една неделно после 12 месеци.


Јас немам греач за шише имам термос. Зовривам вода и го полнам термосот, после ладам за пред оброк.

Кога одам некаде пример сега, а и претходно мерам точно вода околу 38 степени да е и ставам во термос, додека дојде време за оброк водата станува 36,5 степени и само ги правам млекото.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by maried » 06 Apr 2015, 15:31

Лејла јас дојам, ама давав 10 дена Аптамил па вака ќе ти објаснам. Како прво никако во микро да топлиш, најголема грешка. Шишиња стаклени се најдобри за почеток, барем јас користев стакло. За навечер си превриваш вода и заедно со шишето во термос, држи топло до спремање на млекото. Шишето го плакнев со топла вода, за нареден пат друго шише и пак го плакнам со вода. Сабајлето ги стерилизирам сите, зависи дали 2-3 пати во текот на ноќта пиела млеко. Со давање ад нудиш и некоја лажичка вода, превриена и оладена.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 06 Apr 2015, 15:33

Radost, izvini sto sum vaka dosadna, a kakov toplomer koristis za merenje na temperaturata na vodata? Jas na dlankata ja probam vodata i mlekoto, t.e. nad dlankata (zglobot). Ama za nadvor ke mora toplomer.

Moite sisenca se Avent, po 400 denari sekoe. I gi nema veke vo Zegin, tie sto gi imaa gi kupivme. Lelee, 1600 za sise, strasno. Da mu kazam na mm, ke se onesvesti (smile)

Jas vrijam ednas na den. Ama po sekoe jadenje mijam so voda i sjaj i gi poparuvam. I vrti suci se toa pravam. Da pocnam da izleguvam ima da si kupam uste sisinja pa sto saka neka e.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Lejla7 » 06 Apr 2015, 15:37

maried wrote:Лејла јас дојам, ама давав 10 дена Аптамил па вака ќе ти објаснам. Како прво никако во микро да топлиш, најголема грешка. Шишиња стаклени се најдобри за почеток, барем јас користев стакло. За навечер си превриваш вода и заедно со шишето во термос, држи топло до спремање на млекото. Шишето го плакнев со топла вода, за нареден пат друго шише и пак го плакнам со вода. Сабајлето ги стерилизирам сите, зависи дали 2-3 пати во текот на ноќта пиела млеко. Со давање ад нудиш и некоја лажичка вода, превриена и оладена.
Ama ne toplam voda vo siseto tuku vo keramicki sad. Smetam deka mikroto ne pravi problem. Nikako za plastika, ama keramika e vo red. Termos za sega nemam. Koga ke kupam ke vidime. Vaka mi e pobrzo. I koga bev au pair vo Anglija, im toplea na bebinjata voda za mleko vo mikro, samo ne vo plastika. Vo sekoj slucaj fala mnogu Maried.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Адаптирано млеко

Post by Vesela » 06 Apr 2015, 15:45

Iako odamna bese koga me macea ovie problemi , za da pomognam ako mozam ke ti kazam kako pravev za sinko:
Imavme 5 sisenca I toa bea NUK. Najmnogu mi pomogna sterilizatotot za sisinja AVENT ( ZA STERILIZIRANJE VO MICROWAVE). Sterilizatotot mi bese spas. Vodata ja toplev ( prevrivav) vo bokal na struja, pa ja ladev vodata. Inaku imavme I poseben greac na struja za sisinja I hrana ( edno plasticno sto sevkucuva vo struja, I mu stavas voda , pa I siseto vnatre). Arno ama voopsto ne go koristev. Dzabe go kupivme.
Koga Trebase nekade da odime ja zagrevav vodata na potoplo I vo thermos.
Toplo ti preporacuvam da si zemes sterilizaror na sisinja. Em higienaki, em mnogu olesnuva.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”