Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Vesela » 16 Apr 2014, 15:00

Јас имав стерилизтор на АВЕНТ за во микроранова печка. Девојки мислам дека само тоа му беше спасот. Бидејќи стартно бевме со адаптирно млеко, ќе пукнев ако вриев шишиња класично. Според мене најнајнај добра инвестиција.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by ilovebabies » 16 Apr 2014, 15:46

vesela i jas sum vo plan da kupam sterilizator od avent ili nuk , se izraduvav deka brka rabota :) samo me interesira, kolku i da zvuci glupavo dali stakleni sisenca se stavaat vo mikrobranova odnosno sterilizatorot? :ymblushing: :ymblushing:

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Радост » 16 Apr 2014, 21:19

Сашка јави се да споделиш и ти искуство? Како се справуваш со шишињата?

(big-hug)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by sju » 16 Apr 2014, 21:49

Јас имам на Avent. Работи на принцип на пареа сепак заради бигорот користам флаширана вода. Царска работа. Околу 100 евра беше. Не памтам. Брзо, практично и пред се сигурно.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Sashka » 16 Apr 2014, 22:25

Радост wrote:Сашка јави се да споделиш и ти искуство? Како се справуваш со шишињата?

(big-hug)
(big-hug)
На темава 5 пати имам почнато да пишувам и се нешто ќе ме прекине (најчесто бебушка (smile))
Не земавме стерилизатор. На почеток ги вриев шишињата и цуцлите после секое миење, па по месец и пол два почнав да ги вријам само еднаш во денот а сега веќе ги вријам на 2-3 дена. После секое миење обавезно ги попарувам. Имам 5 шишенца за млеко, а 6 оброци дневно. Овој пат послушав совет од свекрва ми. ММ е постар од брат му и како прво дете е гледан во ееептен стерилни услови (laugh1 . Вриење по секое миење, вадење од тенџерето со штипки, никако фаќање со раце итн ... И ми вика дека вториот пат кога го оставила да го чуваат други, повраќал а и бил поболежлив од брат му. А за брат му веќе не била толку опседната (rolll)
Морам да одам пак (unsure)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by kit-kat » 16 Apr 2014, 23:36

Јас никогаш не стерилизирав за синко.
Само со врела вода попарував на почеток, а потоа со жешка вода од бољер.
Педијатарот на синко ми велеше нечистотијата за децата е половина здравје (scared)
Па сега сите се разбираме за каква нечистотија (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by sunshine_2012 » 17 Apr 2014, 07:37

Кит кат и јас ум била иста ниту попарував со врела вода до 6 месеци само доев ниту вода давав и не ми требаа шишиња, а за цуцлата ја парев од време на време, и јас се сложувам дека им треба малку нечистотии за да се уцврстат и да се поздрави, па никогаш не сум имала проблем со нивнотот здравје. Така да сметам дека е непотребно толку мнгоу стерилизации. (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Радост » 17 Apr 2014, 07:59

Лесно е со доењето, градите се стерилни. :)

Ќе се обидам да се сменам ете три и пол месеци е веќе. (love5) Да не станам невротична.
(rolll) Имаме две шишиња за млеко, едно за чај и едно за вода иако не сака да пие вода.

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by srculence » 17 Apr 2014, 09:19

Радост мила пупките јас ги стерилизирам само сто не ги ставам да ги вријам (rolll) (rolll) (rolll) туку при секое доење се мијам со сода бикарбона и тоа е мачно јас имам дупла мака (laugh1) стерилизирам шишиња и стерилизирам гради :)) :)) :))
Јас имам 3 шишиња за млеко 1 за Чајче и 1 за вода (unsure)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Vesela » 17 Apr 2014, 09:49

ilovebabies wrote:vesela i jas sum vo plan da kupam sterilizator od avent ili nuk , se izraduvav deka brka rabota :) samo me interesira, kolku i da zvuci glupavo dali stakleni sisenca se stavaat vo mikrobranova odnosno sterilizatorot? :ymblushing: :ymblushing:
Ние користевме само пластични шишиња ( со стерилизаторот во комплет одеа и 4 шишиња од АВЕНТ пластични, плус докупив уште 4 исто од АВЕНТ , ама пластични) . Така да не знам дали може и стаклени ( мислам дека може, ама немам искуство). Инаку во стеризаторот исто стерилизирав и цуцли од шишиња и цуцли лажалки. Само што водата што ја стававме во стелизаторот ја земавме од кај золвва ми ( они имаат една машинка од Цептер за отсреанување на бигорот). Не е проблем можеш да ставаш и обична вода од чешма, ама чисто естетски нема да ти личат убаво шишињта ќе ти побелат од бигорот. Или пак можеш да користиш флаширана вода.
Повторно ќе кажам , спас ми беше стрилизаторот. Ако детето е само на адаптирано млеко, да не му се мислите, најдобра инвестиција.
П.С. Ова треба да ми платат за рекалама (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”