Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Исхрана на бебиња. Кога да почне со дохрана и како, првата храна, вода, ссокови итн.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by ivvi<3 » 06 Apr 2015, 17:19

Лејла, јас имам две шишенца, калма на медела и сум презадоволна. Имам едно од 150мл и едно од 250мл. Прво вријам вода горска, а после кога ќе се подолади претурам во медела шишенцето колку што е оброкот на бебушка, го затварам со капаче и го ставам во греачот за шишиња. Греачот е на Baby Ono и на него ја подесуваш температурата колку сакаш топла да ти ја одржува водата. Јас ставам на 40 степени и дури ја правам дохраната таман си доаѓа температурата. Инаку загрева до 100степени и можеш и во него да стерилизираш. Јас немам термос, сѐ уште не ми притребало многу, па планирам пред излегување бебуш да јаде. Во упатството на шишето пишува дека се стерилизира еднаш дневно, а после секоја употреба се мие со топла вода и сапун. Мене многу ми врши работа греачот, бидејќи не се занимавам со термометар и сл. Ја знам температурата и само додавам аптамил и за една минута спремни сме за јадење :) Се надевам дека ти помогнав :)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by ivvi<3 » 06 Apr 2015, 17:22

А да, и шишињата калма на медела сега се поевтини, големото е околу 1300ден., малото околу 1200ден.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by happiness » 06 Apr 2015, 17:54

eve jas ke postiram sliki :)
greacot za shishina jas go zedov od encimenci imashe nekoj popust i cenata beshe okolu 1000 denari na tomitipi e , i strashno mnogu go koristam posebno na vecer mi se naoga ima regulator na toplina od 1 do 3 , preku den stavan na 3ka i se toli za minuta vodata i toa 180 ml a navecer si turvam voda vo shishe pustam na 1 i za 15 min dostignuva temperatura i ja odrzuva i preku ceka nok :D
eve go :

http://s1.postimg.org/mya9z910f/DSC00977.jpg

eve go ova za vo kola go sto go zedovme i za vo usb ama seushte go nemame upotrebeno (rolll) go zedov okolu 7 dolari od aliexpres


http://s12.postimg.org/kq9jq9cil/DSC00973.jpg
i vakov termos imam ama koga ke zlegvavme brzo mi se ladeshe vodata :/ mozi deka beshe mnogu ladno nadvor pa sega za prolet leto mozi ke koristi :) go zedov okolu 600 den mi go iznafali prodavackata i jas sakav eden drug poeftin beshe kako so plastina beshe vnatresnosta a kaj ovaj e nekakva mushama :)
avent i jas go koristam sterelizatorot.. prvo mijam so sjaj , cetka ili suger plaknamso topla voda i stereliziram :)
shishina koristam na chicco i za 3-4 meseci se unishtuvaat treba novi :)

zolva mi e mazena vo avstralija i tamu vo mikro toplat mleko AD i kashi za bebe.... :D ama nie davame sve za bebe pa i posleden denar da ni e (smile)

http://s23.postimg.org/ec7517hy3/DSC00975.jpg

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Радост » 07 Apr 2015, 01:15

Лејла сега спие и не можам да ти го сликам ако сакаш сабајле ќе го дтавам да го видиш. Го купив од Еурофарм околу 2.500 ( точно не можам да се сетам). Топломерот мери темперстура кај деца на чело, без допир, плус со него мерам вода за млекото/чај и водата за бањање. Мислам дека ми е една од најпаметно искористените пари зошто ми е раат мозокот. Мојата например млекото го пие максимум 36 степени сега, и на рака можам веќе да отценам ама првите месеци не бев толку спремна со осетот затоа што е комлицирана за се. :) Чајот ако е повеќе од 32 степени не го пие туку ја џвака цуцлата, а ако и повеќе ладен плаче и вика Папо ( млеко да и дадам :)) ).

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Peperutka » 07 Apr 2015, 11:59

Папо хахахаахха,бам ме насмеа Радост, К. за пенкало така вика -Папо (laugh1) (laugh1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Lejla7 » 10 May 2015, 09:44

Mnogu sum mu blagodarna na covekot sto gi izmislil sterilizatorite (rad) Do skoro se macev i vriev sisinja sto mi odzemase poveke vreme, a sega pozajmiv sterilizator i sum raat. Blagoslovena rabota. 5 minuti vo mikro i gotovo se.
A i jas go poracav greacot za vo kola od Ali Express kako na Happiness i mi stigna, samo ne mi e proban. Cekam da mi stigne i termometar za mleko, 7 dolari. Ovie cenite sto gi pisuvate za sisinja i termometri nekako samo mene mi se astronomski ili....?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by ivvi<3 » 10 May 2015, 15:43

Лејла, мене некако ми е попрактично со греачот за шишиња да наместам на која температура да биде водата, отколку да мерам со термометар, па пак да се стоплува или лади. Јас го имам на baby ono, за дома и сега купивме за во кола. Околу 1000ден. чинеа и двата. Тој за дома се полни со вода и можеш да подесиш и до 100 степени да загрева. Ако можеш да си дозволиш, ти го препорачувам. Јас го местам на 39 и само додавам аптамил претходно спремена во мерица и за 1мин. сме спремни за ручкање :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Стерилизација на шишенцата и цуцлите

Post by Lejla7 » 11 May 2015, 18:31

Fala Ivvi (a2)
Razmisluvav za greac, no veke se priviknavme vo mikro da ja toplime vodata, znaeme i na kolku sekundi kolku ml (pred nekoj da kaze deka ne se preporacuva toplenje na sise vo mikro samo da dodadam deka ne go toplam siseto so mleko tuku vodata za negova podgotovka i toa vo poseben keramicki sad). Isto i mene mi treba samo edna minuta za podgotovka na mlekceto na ovoj nacin. A greacot za vo kola mi e za koga ke patuvame zdravje. Termometarot go naracav za koga setame iako mozebi i nema da mi treba zatoa sto do sega so termos se snaogam.

Одговори

Return to “Исхрана на бебиња”