Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Реакции од примени вакцини

Post by Simonova » 25 Nov 2009, 16:51

Се мислев каде да ја сместам оваа тема. Доколку администраторот мисли дека треба на друго место слободно нека ја префрли.
Ме интересираат мислењата на мајките околу вакцините сто ги примаат нашите деца.
Ние треба да примиме прва доза од новата вакцина Hemofilus influenca tib b.
Непознати се нус појавите па се мислам и плашам како ке ја поминеме.
Многу родители се откажале од истата заради стетните појави.
Ме интересира ваше мислење драги мајки.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Вакцини

Post by MAMA_M » 25 Nov 2009, 17:11

ќерка ми ги прими сите дози за оваа година, немавме никаков проблем

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Вакцини

Post by Debora » 28 Nov 2009, 13:27

Симонова како поминавте со вакцината?

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Вакцини

Post by Simonova » 29 Nov 2009, 00:11

Debora wrote:Симонова како поминавте со вакцината?
Blagodaram na prasanjeto.
Pominavme uzasno, placeme dva dena i toa ubavo crkanje.
Ni rekoa deka nema reakcija vakcinata ama ne bilo taka.

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Вакцини

Post by MAMA_M » 29 Nov 2009, 09:27

мене ми рекоа дека ќе има болки на местото,да и дадам превентивно парацетамол и ладни облоги

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Вакцини

Post by Annabel » 29 Nov 2009, 17:36

Мама_М, мојот педијатар беше многу против превентивно давање на парацетамол, од причина што е штетен за црниот дроб. Знам дека нас ни е полесно како родители, ама најубаво да пробаме со други опции (ладење, туширање). А кој знае, можеби и нема да дигне воопшто температура (b4)

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Вакцини

Post by MAMA_M » 29 Nov 2009, 17:43

парацетамолот мене ми го дадоа против болки...инаку од таа вакцина не би требало да се качи температура

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Вакцини

Post by Annabel » 29 Nov 2009, 18:19

Уф, Мама_М, не видов, sorry. Ама пак си стојам на тоа дека треба да се избегава, ама душичето мало, ама пак има ептен болки, и тоа ќе дадеме

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Вакцини

Post by Anabanana » 05 May 2011, 11:28

Утрово ја примивме пертусис 2 ревакцина. Зошто немавме примано одамна вакцини, ни па сме примиле инекции некогаш Марко не ни знаеше каде го носам. Ама кога ја виде инекцијата му се стресе газето (laugh1) Малку плачеше, ама веќе сме големи, па брзо се смири. Обично качуваше температура после секоја вакцина, ама за чудо до сега се е во ред. Денес не го однесов во градинка само заради нус појавите, најверојатно нема ни утре, за да бидам сигурна дека се ќе биде како што треба. Сега наредни, дури во 1во одделение (thumbup) (thumbup) (thumbup) (joy) (joy) (joy)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Вакцини

Post by davidkjara » 20 Oct 2013, 23:13

Jas navistina veke razmisluvam okolu vakciniranjevo pogotovo sto e taka nasilnicki postavem=no nemozelo ni vo gradinka da se odi strasno ama edno sum sigurna MMr nema da ja primime sto saka da e (scared)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”