Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 12 Feb 2016, 17:29

Сега со едно боцкање ќе ги прима сите тие што ги примал во ноџе раче и со лажичка.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Lena_nela » 12 Feb 2016, 17:56

Ох ,фала Радост на одговорот (big-hug) ми олесна барем нема да го боцкаат два пати (thumbup)
А за реакции ке пишам после тоа,со С ни еднаш немав проблем со тт,можеби бил кенкав
но мн лесно поминувавме,па ке видам како ке биде со М.

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Maceto » 13 Feb 2016, 10:02

Lena_nela wrote:Ох ,фала Радост на одговорот (big-hug) ми олесна барем нема да го боцкаат два пати (thumbup)
А за реакции ке пишам после тоа,со С ни еднаш немав проблем со тт,можеби бил кенкав
но мн лесно поминувавме,па ке видам како ке биде со М.
Мила земи си од лепенките антипиреа и после вакцината стави на местото на убодот.На 10 саати мени ја лепенката.Една лепенка исечи за на три дела и менувај ги,претходно стави ја во фрижидер.Служи како ладен облог и спречува да крени тт.Ние ги примавме сите три вакцини до година штоо се примаат и супер поминавме.Претходно направена крвна слика.Со лесно (big-hug)

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Lena_nela » 17 Feb 2016, 22:01

Денес ја примивме првата вакцина во ноџе,за сега немаме некоја посериозна реакција освен што пред некој саат беше плачлив (го болеше изгледа ноџето) но му ставив облога од лентите Антипиреа (благодарност до Мачето)и сега спиеме,се надевам дека убаво и ноќва ке ја минеме.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Bube » 09 Mar 2016, 22:18

Девојки време ни е за озлогласената ММР вакцина, добивме покана по втор пат.
решив да ја вакцинирам. Искуства со оваа вакцина некој ?
(sad1) (confus) (racinja)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Bube » 12 Mar 2016, 09:03

Ја примивме вакцината завчера (unsure) и вчера цееел ден менував памперс ама буквално на пола саат саат какаше :( и се разрани и газето дури .
На некој ваква реакција од вакцинава или кај нас се поклопи со некое забче ?
Многу сум под стрес и уплашена (cry1)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by SMESKO » 12 Mar 2016, 12:18

Бубе тоа е онаа на 1 година што се прима?Мислам дека е таа,а ние со Д поминавме многу лошо,беше толку нервозна што главата си ја чукаше од под и се нафрла по цело тело со ситни мозолчиња (ner) катастрофално беше а за тие 14 дена мислам дека пола живот ми се скрати (ner) се надевам дека вие полесно ќе помините.Сега нови се вакцините и имаат сосема различни симптоми од предходните.Поздрав па пиши како ќе биди другар4ето (racinja)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Bube » 12 Mar 2016, 22:17

Уф Смешко (sad1) да, таа е таа (sad1)
Засега не е нервозна само има некое нарушување на столицата . Ама пак ни кажаа да чекаме реакции од 7миот до 10тиот ден така да ќе пишам како поминавме .
Една гоооолема (big-hug) до Д и тебе Смешкоо .

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by SMESKO » 13 Mar 2016, 19:29

Исто (racinja) за вас (a2)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”