Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 18 Mar 2014, 18:25

Напорна сум, си признавам. За ништо друго не замарам освен за температура зошто имам многу лошо искуство со внуците. Деновиве секоја слободна минута пак само за тоа читам за да не се затекнам неспремна, а знам дека лошо на себе си правам и дека што повеќе се оптеретувам лошо и нејзе и правам. Ама сакав да ве прашам, дома имате само сируп за температура или имате и чепчиња? И дали како превентива некој педијатар ви препишал, препорачал или искоментирал да земете дијазепам чепче за не дај Боже грчеви од висока температура?

И ако сум напорна, сепак сте ми голема утеха. (kup) Моите само ме караат кога споменувам температура. (unsure)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Sashka » 18 Mar 2014, 18:38

И јас бев ептен оптеретена и уплашена, во фамилијата на мм имаше случај на дете со грчеви, а и девер ми после примена ДТП вакцина добил грчеви, ама фала му на Бог не качи некоја висока температура. Јас си земав и сируп и чепчиња, а искористив само на 2 пати чепчиња( повеќе заради плачливоста отколку за Т). Дијазепам мислам дека препорачуваат превентивно ако веќе скраја да е се јавиле грчеви претходно. Да си поминете најлесно, да нема ни т од температура (a2)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by imambebe » 19 Mar 2014, 14:43

Имам и тоа и тоа, ама сирупчето го искористивме на двапати.
И јас сум паничарка, ама лесно поминавме, повеќе кенкав беше и не замараш никого, нормално е да се грижиме. (a2)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ripcence » 21 Mar 2014, 17:49

"Во зависност од имунитетот на детето, на местото на убодот од вакцина може да се развијат различни реакции.
Сите деца на предшколска возраст на лекарскиот преглед за упис во основно училиште задолжително добиваат вакцина. Се работи за друга ревакцинација против дифтерија и тетанус, детска парализа и мали сипаници, заушки и рубеола.
Во зависност од имунитетот на детето, на местото на убодот може да се развие локална реакција, црвенило, бол и оток како и благо зголемена температура. На местото каде е ставена вакцината може да се појави цврсто топче, кое со тек на време се губи и за тоа нема потреба да се грижите. Доколку се појават било какви чудни симптоми, како температура над 38° C, чудно плачење кај детето, задолжително контактирајте лекар.
Против зголемената температура, на детето може да се даде препишана доза на парацетамол или бруфен, а на отoкот може цел ден да се ставаат ладни облоги со газа која е натопена во обична вода. Доколку не се јави реакција на вакцината, тоа не значи дека вакцината не реагира добро, туку дека детскиот имунитет едноставно така реагира.

Кај Ди Те Пер вакцината: во првите 24 часа, а максимум 72 часа се јавуваат општи реакции како вознемиреност, плачење, зголемена температура или поспаност.

Кај МРП вакцината: втората недела по приемот на вакцината детето може да добие осип по лицето и телото, краткотрајно покачување на температурата, отечени лимфни жлезди на вратот."

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by anabejbi » 24 Mar 2014, 08:12

Радост и ние на 2 месеци правевме крвна слика и сега повторно ќе треба, во петок сме на вакцина ама ќе видиме може и ние ќе ја одложиме малку.
Крвна слика правете во приватните лаборатории земи си упат за таму, таму ги боцкаат со игличка како еженце .

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 27 Mar 2014, 09:50

Не знам дали од што мама беше толку многу испаничена или зошто крофничката и се смееше и гукаше на докторката, ни ги разделија вакцините. Утрово ја примавме само HiB за еден месец ДиТеПер и полио. (rad) Ќе доцниме со месец и повеќе со вакцините ама помала мака ќе видиме. Веројатно вторите дози ќе ги прима одеднаш.

Заспа одма и сега ќе дежурам за да чекам реакции.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by anabejbi » 27 Mar 2014, 09:56

Радост и ние така ги примивме од HiB немавме некоја реакција само беше поспан малку, со лесно и гушки до двете (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 27 Mar 2014, 10:27

Изгледа си ја погодивме и двете докторката во Букурешт. :)

Ве гушкаме и ние. (big-hug)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by mamigabi » 27 Mar 2014, 10:32

Многу се плашам од вакциниве. После примена вакцина Е нема некоја кој знае каква реакција, нормално дома веднаш му давам една лажичка парацетамол сируп и потоа е поспан, па палче...Но за во иднина да бидам искрена косава ми се крева кога ќе видам што ти не се зборува за вакцините (ner) како актуелна тема деновиве

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by maried » 28 Mar 2014, 00:16

Со секое давање парацетамол без потреба се уништува 40 %од вакцината

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”