Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Fiona » 24 Mar 2015, 13:11

Kako pominavte hrizantema?

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by hrizantema » 24 Mar 2015, 15:29

Ни ставија само Хиб,другиот месец дтп,сега за сега нема температура,и ставив од лепенките антипиреа на убодот,па ќе видиме како ќе биде,до сега ми е ок

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 29 Mar 2015, 17:53

Здраво мамички. Јас сум тазе мама и имам прашања во врска со вакцините. Во болница пред да не пуштат ни ставија вакцина но само ми го земаа од раце детето и ниту ми кажаа ниту објаснија за што и како прима,едноставно дрско одговорија Тоа е процедура и толку. Педијатарот ни рече дека на месец дена треба да ставаме пак вакцина,е сега кажете ми,која е таа вакцина,морална ли е,како делува на детето ништо незнам. И кој се останатите и на колку време се ставаат? Месец дена правиме на 9- ти па пишете ми дали има некакви реакции од оваа на месец дена? Позз

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Neda_Jovan » 29 Mar 2015, 19:53

Anence po ragjanje im stavaat BSZ i uste edna i od BSZ ku mu formira kako topce podkozno na ramoto. Pobaraj si karton na imunizacija od maticnata. Za taa na mesec dena jas ke ti kazam deka nie dobro pominavme se stava vo but no posle ne mi krena temperatura samo oblogi od acidiborici stavav i vnimavav. Inace si imav zemeno i paracetamol sirup i cepcinja za temperatura. Pozzz

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 29 Mar 2015, 21:48

Ние примивме само во болница една.Сега кога ќе ја примиме останатата за всж, и таа во бут исто на месец ќе биде? Прашањето ми е дали има некакви последици освен што може температура да качи? Не дај Боже дали може нешто полошо? Сум слушала разно разни муабети па затоа прашувам за последиците.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ivvi<3 » 30 Mar 2015, 00:20

Anence,од првите две вакцини БСЖ и хепатит Б, нас ни кажаа дека нема никакви реакции. Исто и ревакцината што е по еден месец во советувалиште, само не ми текнува за што беше. А другите вакцини може да направат проблем од тип на температура и сл. Е сега тие петтовалентни што ги нема во Мк наводно немале нус појави.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 08 May 2015, 07:20

Здраво мамички.Ние имаме два месеци и во вторник треба да ја примиме првата вакцина од ДТП.Прочитав дека е можно да има реакции. Со што да бидам спремна? Сируп ќе купам Ефералган и чепчињата ќе ги земам за превентивно и Ефералган 80 и диезепам нека стојат за не дај Воже.Сируп да не давам до 38.5 а чепчињата кога се даваат,над таа температура? За облоги да купам ациди борици или има со нешто друго да и ставам? Ве молам за совет,пошто не можам да спијам од мислење како ќе поминеме.Иначе и еден ден пред вакцината крв ќе и проверам.Позз

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Bube » 08 May 2015, 09:32

Anence od taa vakcina nie bevme samo pospani. Spiese ceeeel den. Stavav acidi borici. Tt ne kacivme.
Nie ja primivme I vtorata doza I pak ubavo pominavme fala bogu. Vo bolnica mi rekoa deka 90% od bebcinjata ne kacuvaat tt ama ti ke si ja paxis.
Bolkata e duri gi bockaat. Srce ti se kine kako placat ama sto se mora mora. Pet min plackitolju.ku. posle im e kako losh son.
So lesno (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Neda_Jovan » 08 May 2015, 11:58

Anence nie sega vtora doza primivme DTP i polio i isto kako i prvata ne kacivme temperatura no davav paracetamol za bolka od 1-1.5ml posle vakciniranjeto i vecerta (sestrata sto go bockase ni go dade sovetot) posto paracetamol e i za bolka ne samo za temper. Stavav acidi borici no go bolese raceto tri dena. Ne ja ni krevase rakata i dosta bese razdrazliv i placese. No mora da pomine toa e

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 08 May 2015, 22:08

Дали знае некој да ми одговори. ако не ја вакцинирам сега ќерка ми,дали може да ги почекам петовалентните вакцини од август? Дали нешто ќе штети што неколку месеци нема да прима ДТП и Останататите? Пошто ние сме на сам почеток и во вторник треба да почнеме со прва ДТП,незнам што да правам,дали смеам да чекам за новите или да ја вакцинирам со овие,ве молам за совет ако знаете што е подобро.позз

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”