Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ivvi<3 » 17 May 2015, 16:06

Аненце, може доцна пишувам, ама еве мое искуство. Ние не ја вакциниравме според месеците што ни ги кажаа во советувалиштето, нас педијатарот не советуваше кога ќе има над 5кг. Така и направивме. Ќерка ми има 5месеци и сега ја вакциниравме, но со петовалентна вакцина. Некако не ни се чекаше до август, пошто не ми изгледа дека и тогаш ќе ги донесат. Ветуваат уште од пред една година и пак ништо. А со тривалентните,после сѐ што прочитав за нив и нивното потекло, некако не ми се ризикуваше баш. Не знам дали ти помогнав. Пиши што си направила.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 17 May 2015, 21:18

Ivvi каде ја вакцинираше малата со петовалентната и дали ја купи и од каде? Мојава направи 5500 кг и утре треба да ја носам на вакцина пошто во вторникот не дадов да ја вакцинираат поради крвната слика. пиши ми одма ако прочиташ пошто навистина незнаам што да правам.позз

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ivvi<3 » 17 May 2015, 21:28

Аненце, ние бевме во Солун по препорака. Вакцините ги има во сите аптеки таму, има белгиски и шпански. Докторката ни кажа дека и двете се добри. Чинат околу 28-29евра плус апликацијата се доплаќа 20евра. Не знам што да ти кажам. Ако ти се исплаќа, мој совет е да одиш. Ако те интересира уште нешто, прашај ме слободно.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ripcence » 18 May 2015, 02:11

На 4 месецов ја прими страшната ммр, за среќа никакви посериозни реакции (rad) , деветтиот ден некаде се исфрли малку на вратот, рачето и газето, по два дена и на градите, не го чешаше и помина брзо.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 18 May 2015, 12:06

Ние сега се враќаме од вакцина. Ја примивме хемофилус инфлуенце тип Б. Плачеше малата ама јас повеќе од нејзе. Требаше појака да бидам ама неможев. Со лесно нека е и се надевам сите вакцини ќе ги поминеме со помалку или ич реакции. Позз

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Lejla7 » 18 May 2015, 18:16

I moeto since denes ja primi istata vakcina. Tamu placese, no se smiri, a doma i pokraj toa sto mu staviv cepce Efferalgan mi spiese edvaj pola saat i se odra od placenje.Vaka nikogas ne placel. Od bolka e definitivno, stom ja mrdne nogata kade mu ja stavija vakcinata, place. A miren nikako ne sedi, postojano mrda so racinjata i nodzinjata. Senadevam deka do utre ke mu pomine. (bu)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ivvi<3 » 18 May 2015, 22:54

Нас докторката ни кажа дека ќе ја боли ногата, како воспаление на мускул и дека едно од десет деца дигаат тт, ама околу 37.2, не повеќе. Не беше посебно поспана, бидејќи и така патувавме, а во кола си спие. Не знам дали дека петовалентна вакцината, ама не забележав некои симптоми што сум ги читала досега. А за плачењето, јас бев цела испотресена :) Претходно ја преслеков и тогаш се изнаплака, а кога и ја ставаше вакцината докторката, ја гушнав како што си лежеше на кревет и ја засмевав и не ја ни осети иглата. :)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Neda_Jovan » 19 May 2015, 11:02

Nie pak sekogas tie vo noga polesno gi pominuvavme nego vo raka. Nogjeto do vecerta znae i da ne e crveno no rakata i po tri dena bolela i da place. (cry1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 19 May 2015, 11:14

Лејла ациди борици ставај му на газа, ја влечи болката.

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by hrizantema » 19 May 2015, 11:25

И јас сега ќе ја носам за втора доза ХИБ,чекав резултати од крв,на првата немаше реакција,се надевам и на оваа ќе минеме лесно.
Лејла можеш и од лентите антипиреа да земеш,јас такви и ставам,го ладат местото по неколку саати стојат

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”