Реакции од примени вакцини

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Lejla7 » 20 May 2015, 14:19

A kade mozat da se kupat takvi antipirea lenti? Ima vo Zegin? Cena?

hrizantema
Домашен член
Домашен член
Мислења: 516
Придружен: 01 Nov 2013, 11:44
Му се допанале: 150 пати
Им се допаднал: 252 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by hrizantema » 20 May 2015, 16:54

Незнам може ги има и во Зегин,јас ги купувам од Еурофарм,таму секогаш ги има

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 20 May 2015, 23:02

Еве два дена поминаа и ние сме добри.Не качи малата температура и немаме ни оток ни црвенило на ноџето.Само со ациди борици и ставав на секои два саати.Фала му на Господ убаво ја поминавме оваа вакцина. За наредната е Ди Ти Пер е за таа коски ми се тресат.Дај Боже и сите вакцини да ги поминеме како оваа.Само со лесно нека биде се.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Ariela » 10 Jun 2015, 12:40

Zdravo mamickiiiiii
kako ste mi?
Nie vcera ja primivme DTP vtorata doza i polio tretata doza i imame TT 37, vcera edno vreme i 38 pa i dadov daleron i i se namali, ama mn e placiva, se nadevam deka brzo ke pomine.
Sledniot mesec treba da ja primime tretata doza od DTP i mi vikaat ako sakas da ne doagas dva pati togas vo isto vreme da ja stavime i Hepatit B i jas vikam ima li problem da bide taka , mi vika neee zosto problem. ama mene mi ostavi somnez toa sto me prasa taka. da odi taka ednostavno taka ke napravele nemase da me prasuva. kako i da e jas odluciv da baram da mi gi razdelat.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Радост » 10 Jun 2015, 13:46

Хепатит не дава никаква реакција.

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Ariela » 10 Jun 2015, 14:58

znam deka nema reakcija od hepatit, no sepak mi e strav tolku viruvcinja odednas da i stavat na mojata princezicka.
Vie mislite deka toa e ok?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by ivvi<3 » 10 Jun 2015, 15:54

Ариела, такви се петовалентните и шестовалентните вакцини (сега дознав дека имало и такви), така што нема гајле, а ќе скратите одење по доктори :)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 02 Jul 2015, 07:53

Здраво мамички. Имам едно прашање,вчера ја примивме прва доза Ди Ти Пер,полио. Тоа уста,газе,ноџе.Не качи температира но беше кенкава и омалаксана.Дали може денес да качи температура или ако не качи одма нема да има??? Цела ноќ не сум спиена ,ја проверував.Кажете ми дали се качува тем после 24 часа?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Bube » 02 Jul 2015, 09:47

Anence smiri se bez panika. Gushkajte se igrajte si. Mojata ne kacila tt od taa vakcina. Odnosnood niedna dosega fala bogu

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Реакции од примени вакцини

Post by Anence66 » 02 Jul 2015, 11:21

Дааа,ние се гушкаме постојано,си пееме и повеќе сме во раце пошто е кенкава но ме интересира дали е можно да качи температура второит ден ако првиот не качи???

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”