Осип кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Lejla7 » 10 Apr 2015, 16:58

Maried, takvi crveni bruncinja koi se pojavuvaa i isceznuvaa i bea na razlicni mesta imase dodeka cicase. Nekoi gi snemuvase istiot den, pa se pojavuvaa novi i isceznuvaa.
Ovie bruncinja sega gi ima veke tret den, ponekogas licat na akni (crveni i kako malce belo se poznava no na momenti), no od sto bi gi imal koga ne go dojam? Da ne e egzema? Site koga ke go vidat se potresuvaat si mislis kraj na svetot, a ne e tolku losa situacijata.
Inaku nikoj ne go baknuva osven nas. Vo poseta idat samo babite i sestra mi i toa ne sekoj den, pred da vlezat kaj bebe zadolzitelno mienje race. Se mu peglam i sekako pri perenje dva pati plaknam. Stvarno ne znam od sto e. Se si mislam od zesko, ama pak zosto dlancinjata mu se obicno ladni ako mu e zesko?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 10 Apr 2015, 18:47

lele maried sto zboruvas sum mozela problem da napravam (scared) srekja kaj nas pominaa brzo samo dva pati staviv i ottogas gi nema takvi tuku samo tockicki koi idat i si odat.
Lejla podobro nisto ne stavaj . sepak lice na bebence e , vaka koga se dopisuvame moze ni izgleda ddeka za isto prajme muabet a ne e isto. neka go vidi pedijatarot koga ke si odite na kontrola. a i ke pominat dotogas.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Tina9 » 10 Apr 2015, 19:01

Лејла, и мојата до 4 месеци го имаше истиот проблем. Многу беше осетлива на синтетика, па уште ако и беше потопло ти се чини за секунда излегуваа бољчиња. Црвенки, белки. Ќебето ако и се доближеше на лицето или и облечев елече одма лицето и се нафрлаше. Исто и од топлина. Многу ти е 25 спетени (барем јас така мислам). Јас на почетокот чував околу 20, а откако пркна малце, некаде од 2 месеци, максимум 18 степени. И се поретко излегуваа, а на 4 месеци сосема престанаа. Ја мачкав само со витаминска. Не експериментирај со масти, можеш беља да си направиш. Педијатарот ќе ти каже дали треба или не.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Осип кај бебе

Post by happiness » 10 Apr 2015, 21:46

i S ima bruncinja na obravcinjata i na celoto... se pojavija od 2 mesec kako sto mi teknuva ili neshto pomal beshe , pedijatar mi rece deka e bebeshka kontaktna ezgeza i deka isceznuva okolu napolneta godina... mozi da se pojavi od backi, mozi od potoplo ako mu e, se pojacuva koga pie mleko oti naprega da vleci i mi se poti... eve sega ko0ga setkame i vererot deluva na brunkite...
ja nema sekogash nekogas peku nok isceznuva i ja nema i po cela nedela i posle pak ke se pojavi :)
jas go mackam so pavlovikeva ili vitaminska krema, nekogash so ladno cedeno kokosovo maslo (za jadenje) , i ponekogas so krem od neven germanski od zegin :) site mozi da se koristat za bebe ja omeknuvaat kozaat i go smiruvaat crveniloto, ne se shtetni, se e na prirodna baza :)
a i da dodadam jas nemozam da im zabranam na babite da go bacvat i da go miluvat... sega ne go ligavat boze mili ama si go bacvat i na obravcinja, ne se samo tie pricina za brunkite... ama zavisi i do koj stepen e razviena...
p.s. sveki na pocetok mi beshe mnogu cudna cekashe na vrata od spalnata da go nadojam S i da vlezi da go bacva, a nekogas i jas ako zaspiev so nego ke ja videv do mene kaj so go gali... togas malku mi smetashe ama sega S uziva da sedi so nea ja oseka bliska i nemam gajle ako sakam da si odmoram denski ili sega koga cistev za veligden i go slegvam i toj e miren a so majka mi ne e taka bara i jas da bidam vo blizina (sad1)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Осип кај бебе

Post by ivvi<3 » 10 Apr 2015, 23:39

Лејла, тоа е многу облека. Особено што температурата ви е 25 степени. Нас уште во болница ни кажаа колку што сме ние облечени, толку и бебето. Дома ни е 21степен. Јас ја облекувам само по боди и шпихозни и ништо друго. Си седи покриена со волнено ќебенце во релаксатор и толку. А рачињата секогаш им се ладни. Тоа е нормално. За да знаеш дали му е ладно на бебето ќе го фатиш на грбчето. Ако грбчето е топло значи таман му е, ако е испотено значи му е жешко, ако му е ладно значи треба да го облечеш. Јас се справив лесно со бабите, им кажав да не ми се мешаат и воопшто не жалам за тоа. Ме тераа дури и капа да ѝ ставам дома. Глупости. За среќа добив многу корисни совети каде што се пораѓав и ги практикувам и мислам дека се исправни. Инаку бебињата киваат затоа што им се чистат белите дробови од плодовата течност, а друго може да биде и прашина. Колку и да чистиме, ја има :) Друго што ми кажаа е да не ѝ облекуваме ништо плишано, дека не ѝ дава на бебешката кожа да дише. Само во памучни алишта си е облечена. Исто бебешката кожа се чисти од хормоните на мајката. И ќерка ми имаше ситни зрнца, ама како поминува време ѝ поминуваат сами. Што и да треба, прашувај. Јас дома си заминав со еден куп корисни информации, ми остана само со бабите да се изборам :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Осип кај бебе

Post by kit-kat » 11 Apr 2015, 07:36

Лејла (big-hug) за тебе и твојот јунак.
Off topic сум ама само еден совет од мене. Немој премногу да се грижиш. Колку повеќе си над него од искуство ти кажувам полошо е и за него а за тебе да не зборувам.
А за тем. мислам дека е премногу 25 степени. Мислам дека 22 степени се ок. Од она што мајката се облекува на таа тем. бебето треба да биде плус само покриено или да има едно аливче плус. Така ми велеше мене педијатарот.

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Neda_Jovan » 11 Apr 2015, 08:54

Lejla se sto sakav da pisam ivvi me prestigna (laugh1) ...ama taka e...ladni racinja od sto maftaat celo vreme baska slaba cirkulacija. Kivanjeto e tokmu toa bebinjata se cistat na toj nacin (informacija od sestrite na GAK). probaj ili namali temperatura doma ili malku poslabo obleci go. Jas uvidov dr rabota od taa temperaturna razlika...nekade pisav deka D ne mi spie po cel den...samo 5-6pati po 15 min i tolku...da zbesnes. A doma sme so nase parno i znaev da go napukam max. E nekolku pati doagjame kaj moite koi nemaat greenje voopsto i D si spie po 2h kako bajce. Sega sme kaj moive eve cela nedela maliot nema gajle. Taka da mislam deka i tie bruncinja se od toplo. Guskiii (big-hug)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Lejla7 » 11 Apr 2015, 13:59

Nema kako da ja reguliram temperaturata, na klima sme i vklucena mi e na 25 za da ja topli i spalnata - podesena taka stopluva 23-24, ama koga vrijam sisinja i voda se stopluva poveke, baska i sto ne pece sonce, juzna strana ni e stanot. Eve sega ja iskluciv, pa mi e sube da ne mu stane ladno.
Koga go presoblekuvav pregi bas mu go proveriv grpceto, toplo mu e, no ne mu e ispoteno, znaci taman mu e temperaturata. A na mama i e ladno, taman i e so25 stepeni i poveke e oblecena od bebeto (smile) po mene ne mozam da se orientiram za zal.

Fala vi na site za pomosta. (kup)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Осип кај бебе

Post by happiness » 28 May 2015, 00:18

Maka macam so osip / alergiska reakcija ili kako i da se narekuva...
Pred mesec dena bebe dobi alergija za saat vreme se pojavija premnogu sitni mozolcinja so crvenilo na liceto, mesheto ,grbot i pod mishkite... Bevme na bolnica dijagnoza dobivme deka e od hrana ili puter ili grashok.
Tarapija od loratadin i kremce za namaluvanje na crvenilo ni prepishaa i so edna doza pred spienje sabajleto nemashe apsolutno nisto...
Tie namirnici gi iskluciv od ishranata iako zamenata na maticniot nas sledniot den beshe sigurna deka ne e od hranata ama od sto se pojavi samo se krevaa ramenici....
Eve vcera vecerta povtorno se pojavi toj osip ist! Samo e proshiten i na gazeto... Vcera reshiv da ne go nosam na bolnica pa mu dadov loratadin i go izmackav so kremceto po nekolku saati imashe podobruvanje ama ne se iscisti osipot poslab ama postoi... Kaj maticniot bevme mi veli kontaktna alerfiska reakcija od sto , ne e sigiren... Nov vkus nemam dadeno cela nedela.. Znaci ne do hranata... ?! Detergent i omeknucac nemam smeneto... eve omeknuvac poveke ne stavam ama od kaj da reagira so gazeto omeknuvacot koga nosi peleni...?
Cel den go ima osipot vecerva mu dadov pqk loratadin iako mi rece d-r da ne davam deka samo ke pomini ova se vloshuva....

Pravime krvni slika i pred mesec i denes i se okej OSVEN sto se vospostavuva deka bebe ima crveno grlo od rajganje... Za glava se fakaat koga ke go vidat odma za antibiotik se spremaat a leukocitite se odlicni.... Denes pravevme i bris od grlo da vidime dali ima vrska so nekoja bakterija infekcija od grloto crveno so osipot....

Sto bi mozela da prevzemam...? Sto da menuvam za da otkrijam od sto se pojavuva...? Od sto bi mozelo osven hrana i detergenti...? Voopshto nema kivanje ni nose rasteceno , ni vakcina vo skoro minato, ni temperatura....
Stvarno se nerviram zalno e da ho gledam silen e osipot....

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Осип кај бебе

Post by ivvi<3 » 28 May 2015, 00:30

Хепинес, да не е од шампон или сл.? Пробај бањај го само со вода и ништо друго. Или да не си сменила шампон, сапун или ако го мачкаш со лосион после бањање. Мачни се тие алергии и најтешки се за откривање. Со помин нека е.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”