Осип кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Радост » 28 May 2015, 11:32

Хепинес и јас тоа ќе прашав, со што го бањаш и дали користиш млеко за тело за него?

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Осип кај бебе

Post by happiness » 28 May 2015, 13:30

hmmm velite gelce za kapenje... mleko losion ne koristam da ne sum mu gi zatvorala porite retko go mackam so maslo so voden efekt od chicoo, za pelenski del koristam pavloviceva mast ja pravat vo apteka kaj nas...

me potsetivte sega i prviot mesec dobi alergija na mustela pa do 6 nedeli go kapevme samo so kamilica, pa posle si prodolziv so mustelata i pred 3 meseci mi donesoja prijateli kolekcija od chicoo imashe i kupka za kapenje pa iskreno mi se vide duplo poeftina ovaa i prodolziv da go kapam so chicoo-to i dvete alergii posledni gi dobi dodeka go kapev so chicoo.
posle ke smenam pak ke zemam od mustelata ili welleda :)

inaku cela nok mozgav od sto , vo dnevnata i trpezarijata koga baravme tepison bevme so prijateli grcija i tie si izmislija povod ni kupija dve prirodni ovcki kozi tkaeni so prirodna volna ovcka ,mene mi beshe grozna pomislata ama licni mi bea i si koristevme.. i sega si velam iako se preraboteni pak e mrtvo zivotno (scared) od rano utro so mm gi trgnavme, usisivav ,brishev i sega imame samo laminat ii masite :)
od cvekinja imam bengzamin dosta golem e metar i pol i uste edno ne mu znam ime zeleni listovi se... posle i niv ako ne da gi odnesam kaj majkami... nemaat polen , ne znam dali mozi ovie domasni cvekinja da davaat alergija....
so mislite mozno e da e alergicen na ova...? citav na internet imalo alergii na perduvi primer na pernica polneta so perduvi...

eve tret den denes seushte ima osip ama ne se sega kako mozolki rapavi tuku sekade kaj sto imalo mozolce ostanuva crvena zar damka... (sad1) mozno e da se cisti...

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Осип кај бебе

Post by ivvi<3 » 28 May 2015, 13:53

Хепинес, обично осип се јавува од нешто внесено преку храна или директен контакт со кожа. А од цвеќиња и сл., најчесто кивање, потешкотии со дишење и сл. Ние ја бањаме само со вода и ништо друго, а на секој четврти ден со шампон за тело и коса од корин де фарм. Камилицата сама по себе е здрава, но ако има алергија или инфекција, може само да влоши, особено кај бебиња. Затоа мислам дека одреден период можеш само со вода да го бањаш. Јас имав алергија од шминка пред некоја година и ставав облоги од камилица и ми се влоши. Исто сети се дали имаш ти некоја крема или нешто друго сменето во последно време, пошто ние мајките најдолго време поминуваме со бебињата, па и некоја наша козметика може да им смета.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Радост » 28 May 2015, 14:06

Хепинес, земи Веледа. Јас мислам дека ако не е од храна е од козметиката, без разлика што е Чико.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 03 Dec 2015, 22:31

Како знам дека станува збор за пеленски осип ?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Радост » 04 Dec 2015, 01:56

Bube wrote:Како знам дека станува збор за пеленски осип ?
Најсигурно преглед кај педијатар.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 05 Dec 2015, 10:04

Синоќа постирав ама ем на латиница ем сликата не се прикачила па го избришав. Ве молам погледнете ја сликата (cry1) и кажете ми дали сте имале ваков проблем и како сте го решиле. Се работи за внука моја од сестра и беа на лекар. Дури на тројца и сите различни креми и дијагнози. Ве молам за мислење од вас поискусните мајки. Бебуш цица и пред еден месец почна и со пробување вкусови. Можно ли е да е од храна? (confus)
Ср надевам се гледа сликата.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Радост » 05 Dec 2015, 11:33

Бубе не се гледа сликата, дали одиш на копчето вметни во линија и горе кај мислењето да ти се покаже како линија со испишано?

Инаку, одат по таблица за исхрана? Секогаш е веројатно да е тоа.
Да земат хиперманган и да го одмиваат бебето секоја вечер и на Веледа има за пеленски осип, ја фалеа како многу ефикасна.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Bube » 05 Dec 2015, 12:05


Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Осип кај бебе

Post by Sashka » 05 Dec 2015, 12:23

Бубе, канестен не и препишаа?
Кај ќерка ми имаше на 2 пати нешто слично, ама не до вој стадиум и ни препишаа канестен 2 пати дневно и обавезно кема со цинк, па се среди од канестенот. Д-р ми кажа дека ако и се лупи кожичката и се прават како кругчиња тогаш дефинитивно е габично и е за канестен барем 5 дена. Демек од влага се јавува, макар што мислам дека имаше врска и со храна ( не можев да сетам од што )

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”