Page 4 of 4

Re: Осип кај бебе

Posted: 05 Dec 2015, 18:03
by Bube
Да. Првиот не вториот да. Не сум сигурна дали ставаат. Инаку до овој степен е дојдено поради недоодветна терапија. И да,не ја следат табелата за исхрана и дале урда несолена ,нема пробано кравјо (fr) има 7 месеци.
Фала сашка ќе пробаме со канестен . Јас кога видов се запрепастив мнооогу лошо изгледаа леле само да поминувс

Re: Осип кај бебе

Posted: 07 Dec 2015, 12:39
by hrizantema
Бубе,еве цел месец и јас мака мачев со ќерка ми,беше нешто слично вака,брунчиња и како меурчиња се полнеа и пукаа,ставав и еозин и хиперманган и веледа,џабе беше се,матичната ми велеше пеленски осип,вика не е кандида,ама јас веќе после месец дена полудев и сама си земав канестен насабајле и навечер ја мачкам цела недела и еве се исчисти.И јас помислив од храна да не е,ама па се давав внимателно и не ми се исфрлала од ништо до сега,така да како што вика Сашка може да е од влагата што им се ствара во пелените

Re: Осип кај бебе

Posted: 10 Dec 2015, 17:27
by Bube
Фала девојки се среди со канестен

Re: Осип кај бебе

Posted: 12 Dec 2015, 23:36
by happiness
еве и ја с да се вметнам во темава исто и ние имавме/имаме мака со слично како на сликата од бубе (sad1)
кај нас се појави од чести столици и често мокрење пелената никогаш не била полна ама кожата му реагираше... не беше толку силно додека бевме хоспитализирани ама дома што не снајде еве месец дена кај што сме дома здраво детето се нормализирано и денес повторно се појача осипот, ние земавме крема на рецепта ни ај прават во аптека со лабараторија на база на дексаметазон мислам дека е слична палетата на осипи на која делуваат со канестен кремата (unsure) еден ден бевме со тетри и миење на секој саат со туш, причина ни рекоја дека е исфрлањето на лекарства преку мокрача и дека било беке иритирано местото реакцијата била поголема...
е сега на ваков осип не се става крема со цинк оксид оти тоа мноооогу печи ако е мало црвенило да ама ако не делува во рок од 5-6 мачкања да се прекини и на педијатар одма. кај нас џинџира делуваше 2-3 дена го смали осипот ама не до крај и така го одржуваше влажни користев само после каки и одма на туширање и на секое менување пелена туширање и стигнавме до ова како ан сликата....
еве и сега 2-3 пати на ден се тушираме ама се случува и да сме на гости па да сменам пелена и искористам влажни марамици...

утре ке купам канестен и ке пробам мислам дека не е штетен... и ке пишам какви резултати ке имаме
бубе мило ми е дека помина и повеке да не се повторува, инаку радувајте се кратко траело, кај нас еве месец дена кај што не држи , свирчето не можам да му го измијам убаво веке почна да се затвата и само од едно влегуваме во друго ,тоа е се ке среди знам ама мајка тешко е (sad1)