Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Запек кај бебе

Post by Beluvce » 09 Feb 2013, 13:00

sega malku nadvor od ovaa tema..ne znaev kade da pisam no Lucijana kaka sekoj den po 2-3 pati, i poslednite dva dena ne kakase imase zapek po celi noki placese i vcera vecerta i staviv pola cepce vo gazeto i pokaka tvrdo i uste napinase, pa i staviv toplomer za provokacija i togas tolku tvrdo iskakka kako golem covek se plasev da ne i pukni gazeto od tolku tvrdo.....vcera bevme na sliva i krusa ne i davav mevce i denes taka ke bidime....kako e vaseto iskustvo

kissss od nas
Last edited by Debora on 09 Feb 2013, 13:03, edited 1 time in total.
Reason: Ја раздоив темава

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 13:20

Малиот на оваа возраст често имаше ваков проблем. Единствено му помагаше сокче од праска или од слива.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Mamino_srce » 11 Feb 2013, 13:38

Белувче, можеш да прочиташ нешто тука, имаме тема за запек topic1284.html?hilit=Zapek#p50196

Beluvce
Редовен член
Редовен член
Мислења: 347
Придружен: 15 Sep 2010, 14:18
Location: Germanija
Им се допаднал: 2 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Beluvce » 25 Feb 2013, 21:03

nas ni pomogna mlecen seker....dokolku deteto pie mleko adaptirani ili kravjo vo okolu 150-200ml se tura edna mala lazicka od mlecniot seker i se dava po malku cel den da pie..no kajnas deka Lucijana uste cica mlecniot seker i go rastvoriuv ednas vo cajce i dva pati vo vodicka..monogu ni pomogna

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Запек кај бебе

Post by melanija » 28 Jan 2014, 01:42

мами керка ми е 7 месеци почнавме од 6 со цврста храна меѓутоа не пие вода цај или сок и едвај се кака... совет???

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ani4ka » 28 Jan 2014, 09:29

dali ste probale so sliva, praska? a za voda ako nesaka od sise probaj so caska da ponudis. i moeto bebce ne pie voda mislam deka e normalno kaj doeni bebinja, no nie mora cesto da nudime. sokovi nema potreba da se davat :) ako nisto ne pomogne probaj eden den da ne davas cvrsta hrana samo da se doite pa moze ke se normalizira. pozdrav i se nadavem ke se iskakate..

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ani4ka » 28 Jan 2014, 09:30

zaboraviv da ja spomenam i palentata :)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Запек кај бебе

Post by melanija » 29 Jan 2014, 20:54

Ти благодарам за одговорот ани4ка, ние не сме на доење туку на адаптирано млекце со слива имам пробано и за жал не ни помага, водичка и од чашка и со лажичка и со шише не сака ја врака целата.. а палента и праска немам дадено.. од кој месец седават??? (confus) (confus) иако ми е второ дете многу внимавам на исхраната бидејки во фамилијата имаме алергичен на глутен...

Dmax
Нов член
Нов член
Мислења: 28
Придружен: 01 Feb 2014, 22:01

Re: Запек

Post by Dmax » 01 Feb 2014, 22:19

Pozdrav do svite majki. Jas sum majka na prvo novorodence pomalo od eden mesec bebusot e miren ama vo posledno vreme slalbo go polni pampersot a se hrani sekogas navreme i dobro dali moze da ima nekakov problem so stomaceto. ako moze da mi odgovorite fala odnapred.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Запек

Post by sunshine_2012 » 01 Feb 2014, 22:51

Дмах (dobr) ти посакувам да имаш убаво време со нас.
Јас лично мислам немора да значи дека има запек бебето ако не го често полни памперсот, инаку ако кога каке се напнува многу и ако нели е кенкаво можеби е и запек, да не може да се искака,а ти го доеѓ бебушот или сте на некаква дохрана?
се надевам дека се ке си се среди. (smile)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”