Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Запек кај бебе

Post by anabejbi » 09 Jul 2014, 09:54

За благиот компир знам сигурно дека смееш и М. го сака.
Радост пробај од готовите кашички на хип и М. некои домашни ми ги одбива а на Хип ги јаде. Ќе прочиташ на многу од нив пишува дека ја прават столицата потечна. Гушки до вас и за брзо да го решите проблемот (big-hug)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Sashka » 10 Jul 2014, 23:10

Почнав да пишувам кај Адаптирано млеко, ама да не ја мешам темата.
Моја пријателка почна да дава кравјо млеко после 6 месеци и на детето му се направи страшен запек и од сите работи што ги проба најде спас со кисело млеко, секој ден по 2 лажици ( ама кај неа секако беше почнато со кравјо, така да не му се мислеше и за кисело млеко - ова и го препорача педијатар )
И друго што знам дека помага, не сок од сливи или каша туку суви сливи да ставиш во вода да отстојат преку ноќ и утрото дај и ја водата само. И компот од сливи имам слушнато дека помага.
Се надевам брзо ќе најдете решение и дека нема да се повторува (big-hug)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Sashka » 15 Jul 2014, 15:29

Радост што направивте, како е крофната? (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 15 Jul 2014, 16:32

4 дена е само на слива, кајсија, тиквички, спанаќ и кисело млеко. Не дека јаде саглам ама гураме некако. И дадав и три дена сок од кајсија и овие три дена кака со потешкотии ама не е веќе запек. Ама ... четири дена е и на Аптамил 1. :) Уште утре ќе ја оставам на него, продолжувам со истата храна ама пак Аптамил 2 и ќе дознаам ваљда од што бидна таа мака 14 дена.

Фала што не мислиш. Гушки за куклата твоја. (big-hug)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 15 Jul 2014, 17:32

Мене за запекот најмногу ми помага Пролајф. Некои педијатри ги даваат против грчеви, а мене ми се најдоа за оваа работа (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 18 Jul 2014, 14:57

Ја открив Америка после две недели голгота. Не е само Аптамилот проблем, туку јаболката. Инстант ја стегна пак. Среќа што дојде крајот на маката, па натаму кога ќе порасне ќе јаде свежа, зошто по се што прочитав сосот т.е кашичката термички обработена прави проблем, а свежа не. И сега од овошје само круша и готовата од слива ни остана за јадење. (cry1)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Запек кај бебе

Post by anabejbi » 18 Jul 2014, 15:08

Радост јас на М. од прв ден од како почнавме со кашички му давам свежо овошје, ситно го дробам и пасирам, досега му немам обарувано и не сме имале проблем. Пробај свежа јабола да и дадеш (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 18 Jul 2014, 15:11

(big-hug) за јунакот.

Мене ми рекоа докај 7 месеци да сум и обарувала се зошто така полесно се варала храната, нели ние со нашите маки и мешето. И јас воопшто не се уклучив за јаболката. Ќе ја оставам сега пак неколку дена да може да се нормализира и после тоа ќе се обидам со свежа.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 30 Jul 2014, 01:21

Нека стое мислењето ако не дај Боже некоја друга мајка заглави.

Денес ја носев пак на лекар, не е само варената јаболка, не е Аптамилот, туку воопшто додека се навикне на цврста храна ќе ја имаме оваа вака.
Засега издржуваме без вештачко провоцирање, не и е тврд стомакот, си јаде, единствено што е многу кенкава и раздразлива. Се надевам брзо ќе помине, месец веќе не фати, а можело и подолго да трае.
За жал тоа што пренатално и назадуваше баајги мешето, излезе дека не погрешија докторите, баајги мака видовме.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ripcence » 30 Jul 2014, 22:39

Дај боже што побрзо да поминат маките (big-hug)

Пред некој ден разговаравме со јатрва ми околу кашички, ручкање... Она е 100% сигурна дека на малото запек и прави маслиновото масло, па веќе не и готви со маслиново и се супер со какањето.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”