Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Запек кај бебе

Post by carina » 30 Jul 2014, 22:49

ripcence ne se sum znaela za maslinovoto. i nie sme so ovaa maka ,a jas i gotvam so maslinovo.kako i gi pravi jatrva ti kasickite,bez nikakvo maslo?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 30 Jul 2014, 23:50

И јас останав запрепастена од маслиновото дека може да прави запек, кога мене ми рекоа дека помага за мека столица. А јас одкако почнавме и ставам во секоја зеленчукова. Уште тоа не сум пробала, ќе пишам за некој ден ако има разлика ...

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ripcence » 31 Jul 2014, 00:15

Да, и мене ме изненади. Инаку и ги правела или без никакво масло или со малку путер, а откако е во градинка со сончогледово.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Запек кај бебе

Post by anabejbi » 31 Jul 2014, 09:39

Во домашните зеленчукови кашички му додавам по некоја капка ладно цедено маслиново масло и тоа откако ќе ја направам кашичката додавам и тоа поради омега 3 масните киселини. Не е добро да се додаде маслиново додека ја готвите кашичката, секогаш на крај треба да се додаде. Досега не сум слушнала дека ладно цедено маслиново масло може да предизвика запек, обично го регулира проблемот со запек.
Во овошните му ставам кокосово масло и си ги јаде.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 31 Jul 2014, 10:32

http://s3.postimg.org/71c9ldw5f/20140731_102923.jpg

Еве го. Како што треба да е за бебе. :) Го додавам пред да ја изблендирам кашичката. Што значи не е поради припремата, а и мене ми е ептен чудно ама на ништо веќе не викам дека не е можно. :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ripcence » 01 Aug 2014, 16:23

Совет од мајка, убаво е да го имаме како податок
Исто така, околу тврдата столица ни помогна воведувањето на хељдата (иако не е класична житарица, се става во групата на житарици, лесно е сварлива, помага при тврда столица и не содржи глутен). Ја воведов хељдата со полни 7 месеци (а може и порано) и ја ставам во овошните кашички, ептен помага.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 01 Aug 2014, 17:33

Мојата јаде хељда со круша и хељда со јаболка ама на Хумана. И давав готови за да го прифати вкусот пред да и земам дома.

Ние сме втор ден без маслиново ...денес два пати какаше (rad) ама многу е исфорсирана со круша, слива и компот од слива, па ќе почекам уште некој ден за да видам разлика со и без маслиново.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 07 Aug 2014, 14:49

Кратко траеше радоста. Не е и маслиновото проблем. Еден се искака и пак 4 дена мака.
Покрај хељдата од денес ќе почнеме со овесни снегулки и просо па ќе пишам пак ако сме нашле спас.
За еден месец ќе смее и ленено семе и во него гледам спас иако се надевам дотогаш да се навикнат цревата.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 14 Aug 2014, 12:40

5-ти ден денес како кака редовно, дури вчера и два пати. (rad) (rad) (rad) И овесните снегулки имаат удел ама просото е најзаслужно зошто секој ден и го давам. (rad)

Никогаш никој да нема мака со вакво нешто. Месец и пол скоро ама вреди да се обидете како дел од исхраната да го уфрлите.

Се надевам никогаш веќе нема да се вратам на темава со ваква мака.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 14 Aug 2014, 18:35

Јас денес најдов малку слободно време и да се распишам.
Ќе пробам и јас со просото. Јас од шест месеци давам житарки (пченични, овесни, јачменови) без разлика глутен не глутен баш поради запекот. Се разбира по советување со матичната, а и скоро сите дома ми се медицинари па не ми беше страв. На почеток помагаа, но сега гледам дека се помалку. Причина е што во секое овошје мора да има и малку банана за да го јаде, а во секој зеленчук компир исто за да јаде. Гледам да не ја трупам со секакви капки, но ако три четири дена не ми се покака давам пролајф. Тоа ми помага. Не е во ред зашто ќе и ги направи цревцата мрзливи, но многу плаче и жал ми е.
Фала за информацијата

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”