Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 30 Aug 2014, 03:44

Мајки, "не сакајќи" открив уште еден лаксатив, па да споделам. (rad) Кокосовото масло. (rad) Намерно го избегнував три дена за да се осигурам и официјално можам да потврдам дека делува. (rad)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 29 Oct 2014, 19:43

Заглавивме со запекот две недели. А, не ми е јасно од што и се направи запек кога банана и компир не и давам подолго време. Пробав со сливи, круши, јаболко, ленено семе, житарки, кокосово масло, маслиново масло, 4 семиња од виталија ништо не помогна. Матичната ми рече дека кај бебиња кои подоцна почнуваат со целулоза (грашак, грав, боранија итн) повеќе страдале од запек отколку тие што ќе почнат порано. По нејзина препорака и дадов да проба грашак и пак ништо. Никако не се регулира. Морав да и ставам клизма (sad1) Столицата и беше камен јака. Сега се надевам дека ќе биде подобро. Дали нешто во исхраната не правам како што треба, не знам од што е ова. За доручек и давам овошје со житарки, за ручек манџичка или супа со мешан зеленчук, вечера пак овошје со житарки. Некој совет што да правам за да и се регулира??????

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Запек кај бебе

Post by anabejbi » 29 Oct 2014, 19:52

Тина, пробај со кисело млеко баланс со 3,2% масленост е и овесни снегулки и трици можеш на виталија има.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 29 Oct 2014, 20:15

Тина ж, ние подолго немавме проблем ама заглавивме пак 4 дена ж, а и јас немав поима од што. Така ќе било до година ... само тој муабет ми го вртат. Не знам што совет да ти дадам освен да избегнуваш путер ако и даваш, се соменвам дека он направи проблем кај нас. И дадов прв пат, два дена по ред иако беше сосема малку. И даваш ли блитва и спанаќ? тие омекнуваат ..

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 29 Oct 2014, 20:18

Fala Anabejbi. Jas I davam domasno kiselo mleko. Svekrva mi zama od eden mlekar I go kvasi. Moze like od toa da e? Taa veli nema sansi. Ako davam drugo kiselo m PA ke bide eve Se znae, ne saka da poslusa. Trici nemam probano ke zemam

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 29 Oct 2014, 20:20

Davam I blitva I spank 4 Pati nedelno. A puter I stavam vo kasite od pocetok, PA do sega nemalo problem. Ke go predicament. Fala Radost

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 29 Oct 2014, 20:31

И друго ми дојде на мисла. Знам дека важи за кравјото млеко не и за киселото или јогуртот ама ај обиди се неколкуу дена не и давај за да видиш.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Запек кај бебе

Post by maried » 30 Oct 2014, 09:47

Tina, давај секој ден комбинации кои омекнуваат, да и го олабавиш мешето.
Слива, тиква за печење, суви сливи откисни во врела вода и водичката давај ја, просо, круша,течности форсирај.
Не давај банана, компир,морков,ориз,цвекло тие прават запек.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Запек кај бебе

Post by maried » 30 Oct 2014, 09:54

Уште ова :-) Приметив дека даваш во ист ден банана, компир и морков. Плус комбинација морков и компир.
Значи не очекуваме ако денес јаде банана одма запек, барем јас сметам дека е сепак е процес и затоа пази на комбинациите. И не мешај многу овошја или зеленчуци заедно, ова од искуство.
Се надевам помогнав ;-)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 30 Oct 2014, 11:26

Фала Мерид. Тие комбинации ги давав кога имаше проливче од запчињата. Кога се стабилизира престанав. Една недела после тоа настана запекот. Инаку давам и сува слива, просо, хељда, и се што наведе. Од зеленчукот правам богати комбинации но во мали количини. На пример ако денес јаде спанаќ, спанаќот е главното, а другите зеленчуци ги додавам како зачини, за да го збогатат вкусот.
Ќе пробам се што досега ми предложивте, па ќе кажам дали има подобрување.
Инаку од клизмата доволно не ги испразнала цревцата. За сите мамички да знаете, доволно исчистени биле цревцата ако при какањето се исфрли цела тврда столица и на крај малку мека. Тогаш биле сосема исчистени. Кај ќере тоа не се случи, па чекам матичната да дојде на смена и да и се јавам да каже што да правиме. (sad1)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”