Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 30 Oct 2014, 11:44

Ти ја знам маката и многу ми е криво. (big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 31 Oct 2014, 10:03

Тина, што направивте?

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 31 Oct 2014, 14:42

Бевме на лекар вчера ни рече уште една клизма (ner) Ја ставивме сношти и пак исто, тврдо. Уште не е дочистено. После пак ќе одам. И ги однесов листовите каде и запишувам какви каши и правам и рече дека храната е во ред, не е од јадењето. А, не знаеме од што е. Во ручекот и ставив трици, кисело млеко не и давам, банана и компир веќе три недели. Триците вчера помогнаа, ама уште треба. (sad1) Од кожава ми доаѓа да си излетам. (big-hug) Фала што ме мислите.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 31 Oct 2014, 14:55

Истото и јас го правев. Секоја вечер седнував и споредував по листовите што има јадено и во кои комбинации, менував и комбинации, менував тотално цело неделно мени и си беше пак и пак и пак исто.. Ми рекоа и мене дека не е од храната, дека до една година така ќе било ама не е тоа решение т.е не е тоа одговор зошто премногу се мали, а превише токсини собираат во себе.
Јас од што бев очајна мислев дека моето дете е контра од сите и дека сливите и крушите и прават запек па и нив ги имав исфрлено..

Сеа ќе и треба сигурно една недела да се стабилизира и да почне нешто да и делува. :( Гушни ја и се надевам брзо ќе се средите. (big-hug)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Neda_Jovan » 31 Oct 2014, 15:16

Tina9 , gledam deka imate 9 meseci - dali e na dohrana so vestacko mleko? Ili i davas veke kravjo? te prasuvam posto kaj nas sin mi od vestackoto mleko ne se kakase po 7-10 dena - a stomaceto polno i tvrdo (sad1) i otkako go otkaciv mlekoto i pocnavme so ovosni kasicki mu prorabotea crevata ubavo (tikva najmnogu)
Voedno gledam deka veke 3 nedeli ne davas banana...znam deka pravi zapek, no pak nasata maticna vo tie slucai ne terase da mu davame banana bidejki iako pravi zapek - bananata sozdavala i izmet....bidejki se somnevase deka sinko ima dolgi creva i deka nema dovolno izmet nasobrano pa se kakase na podolgo vreme
Izvini malku za prostive izrazi, no taka taa nam ni objasnuvase. I vezbi pravevme so nozinjata ama koga ne se kakase nervozi nevideni, ama znaev deka koga ke prdne a smrdi - ima izmet i se sprema da kaka i to bese olesnuvanje
Abe mislam deka mlekoto go izgubiv (i toa malku 20% sto go imav) od nervozata....ajde ke bide vo red ke vidis
pozdrav

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 31 Oct 2014, 15:17

Тина, јас знам дека сигурно внимаваш ама ете ти и табела за попрецизно комбинирање на храната. Немој случајно ( ова е очај знам ) некоја од комбинациите да прави проблем во варењето.http://s3.postimg.org/k90hm70pf/1075187 ... 866e88.jpg

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Sashka » 01 Nov 2014, 12:14

Tina, ako ja setis deka napnuva za kakanje probaj da ja sobleces i da i gi drzis nozinjata svitkani na meseto i taka da kaka, ne vo peleni i pocekaj ja nekoe vreme za da si ae iskaka do kraj, do tecno da stasa. Kerka mi poslednite 5-6 meseci kaka samo taka, ne vo peleni posto vo peleni ne kakase do kraj i pocnav ova da go praktikuvam, ssga ja sobleKuvam i bez da ja setam da napnuva i vikam ajde da kakas ( ednas dnevno kaka ), ja drzam taka i vo 90% od slucaite ke se iskaka, ako ne na slednoto menuvanje pelena pak probuvam. Se nadevam deka brzo ke go najdete careto i da ne se povtori (a2)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Запек кај бебе

Post by maried » 01 Nov 2014, 12:53

Tina, прочитав за некој сируп од сливи и смокви, ама незнам за која возраст.
И јас како Сашка имам пробувано, кога била со запек и успевало, дури жал ми било кога ќе почне тврдо да кака, се мачи и на крај ќе се олесни. Пробај.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 01 Nov 2014, 16:16

Фала ви на сите за советите. Многу ми значат. Радост фала за табелата, од голема корист е. Искрено не го знаев тоа, најмногу се водев по тоа што таа го сака. Горе долу одговара на табелата. Уште еднаш фала. Неда_Јован уште ја дојам. Ме наведуваа да почнам со кравјо, ѓо поарно било. Ама не им успеа.
Вчера бев кај матичната. Направивме и крвна слика. Крвта е одлична, храната не е проблем. Според неа најверојатно е од стрес. Овој месец имав многу работа, а многу е поврзана за мене. Цело време само гледав да е најадена, преслечена и ја предавав или на мм или свекрва ми и бегав во работна соба. Почна многу нервозна да станува, по цел дев вриштеше и почна дури за глава да се удира со рацете и да ја скуби косата. Не знаев дека и бебе може тоа да го прави. И јас цело време под стрес со рокови и напната, па преку млекото и нејзе стресот и го предавав. Не си реагирав на време зашто слушав други. Денес сме двете подобри. Добро ми дојде и мене разговорот со матичната. Препиша сирупче Порталак, три дена по една лажичка наутро, па на контрола. Дејството од сирупот бил по 24-48 часа. Триците помогнаа многу, крушата, сливата воопшто не. (grupna-gushka)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Радост » 01 Nov 2014, 17:48

(big-hug) (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”