Запек кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Запек кај бебе

Post by ripcence » 01 Nov 2014, 19:27

(big-hug) Тина и од мене, ех што може стрес да направи (sad1) , што побрзо да се средите со какањето и да не се повтори веќе (bu)
Инаку по методот на Сашка и Мерид правев и јас со С (еден период имаше запек) ама бидејќи го правевме тоа на нокширче страшна одбивност(страв) потоа имаше кон нокширот, едвај ги исфрливме пелените. (shaking)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Miki » 02 Nov 2014, 07:37

Мајки, дали запек може да предизвика покачена температура?

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 06 Nov 2014, 13:05

Го потсредивме проблемот со запекот. Неколку дена сама кака, се уште е тврда столица, но битно без клизми. Сирупот како сируп сам не помага. Применувам се што ми предложивте, плус на утро на гладно и давам да испие 20-30 мл вода. Ако не ја испие сама и ја давам со лажиче. И овие два дена исто наутро по водата неколку лажички блендирана зелка со кисело млеко (баланс). Тоа ми го предложи пријателка, докторка, и навистина функционира. Првиот ден имаше многу гасови и плачкаше, ама брзо потоа какнуваше. И почесто ја редам на меше да игра, не седната. Тоа е се на се. Помага.
Фааааааааааааала ви на сите многу и ви должам кафе (smile)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 14 Nov 2014, 14:44

Случајно на слава се сретнав со еден стар педијатар. Тој препорача кога ќе се забележи тврда столица кај бебе за да се регулира варењето на сабајле кога ќе стане од спиење прво да му се понуди еден ден слива, втор ден јаболко, трет ден тиква. И така постојано. Ова пред кашичка, а после кога ќе дојде време и кашичка. Исто препорача сокчиња од слива и јаболко редовно, барем по 50 мл. И ова почнав да го практикувам и помага, покрај другите работи.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Запек кај бебе

Post by Tina9 » 16 Dec 2014, 18:06

Забележав и прочитав дека одлични лаксативи се урма и јапонско јаболко.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”