Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Annabel » 18 Nov 2009, 13:42

Што мислите за широк повој?

Јас кога се породив беше многу жешко, па во државна ми покажаа како се стават, но ми рекоа да не и ставам т.е. ми рекоа: "Како би ти било тебе да носиш 3 рала гаќи на 40 степени?" Сфатив дека се во право...а и читав на интернет дека само кај нас и во јужна Србија се ставаат. Но матичниот педијатар инсистираше да и ставам широк повој, а др. Видоевски ми рече дека нема потреба (и убаво ми објасна дека самиот Памперс е широк повој). И бидејќи не знаев што да правам купив Фани гакички, ама ги користевме кратко - до 2 месеци. На крај широк повој и ставав само кога одевме на педијатар :smile: за да не мекара.

За второво дете не верувам дека воопшто ќе му ставам...Што мислите вие, колку е оправдан широкиот повој?

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Широк повој

Post by Milan-baby » 18 Nov 2009, 15:37

kako sto kaza, se koristi samo kaj nas (za srbija neznam) :) jas ne mu stavav nisto, i do sega sum go nosela na nekolku mesta i nitu eden ortoped ne mi ni spomna nesto za sirok povoj, pa duri ni maticnata doktorka, super napreduvame i bez niv.. a vo bolnica bidejki se porodiv vo juni mi go dadoa istiot sovet deka nema smisla da go tormozam na tolku zeshko... sepak neznam, ete sestra mi insistirase na fani gakicki ama ona ima devojce, nekoi vikaat deka za devojcinjata e popotrebno.. zdravje ako imam devojce moze ke se vratam pak na temava :)

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Широк повој

Post by MAMA_M » 18 Nov 2009, 21:39

и јас не и ставав широк повој, иако е девојче.во болница ми рекоа дека нема потреба, матичниот ме советуваше да ставам, но не го послушав. имав некој страв што ќе каже ортопедот, ама на двете контроли до сега ни рекоа дека колковите се супер.

anjuska
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 11 Nov 2009, 15:30
Location: skopje
Им се допаднал: 1 time

Re: Широк повој

Post by anjuska » 24 Nov 2009, 14:10

so prvoto stavav, a sea za 2 ne..i dvete se ok

Mechevska
Нов член
Нов член
Мислења: 92
Придружен: 26 Nov 2009, 18:30

Re: Широк повој

Post by Mechevska » 28 Nov 2009, 15:23

Ставах фани чаки до 2-3 мес после пелени- широк повој редко ама до 9м

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Широк повој

Post by Annabel » 22 Mar 2010, 14:31

Јас се слушнав со д-р Видоевски и ми рече до првиот преглед да му ставам или Фани гаќички или два Памперси до првата контрола (confus).

Малку ме зачуди, ама ајде, гопослушав, па ставам два памперси зашто се помеки од Фани гаќичките.

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Широк повој

Post by bibusoh » 06 Apr 2010, 20:52

Koga mi se rodi Stefan pocnav da mu stavam po edna tetra pelena nad Diapersot ama ne traese dolgo vreme. Koga go odnnesov na prviot pregled ( bese 10 dena ) doktorkata se cudese koga go vide so takvi peleni (confus) . Ona si pomislia na pocetokot deka voopsto ne koristam Pampers i ne mi rece nisto, ama koga go soblekuvav da go pregleda i koga ja vide pelenata pocna da me prasuva sto, kako, zosto.....i red drugi prasanja??? Mi rece deka vo nejzinata 27 godisna kariera dosega nemala videno, a ni slusnato za takvo nesto i mene me fati sram (unsure) . Od togas uste ednas ne mu staviv nitu ednas, pa eve go sega e super i na posledniot pregled mi kazaa deka si e super deteto (thumbup).

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Широк повој

Post by Annabel » 06 Apr 2010, 21:39

И мене ми беше чуден последниот совет што го добив од нашиот ортопед (ви го кажав погоре). Утре сме на преглед па ќе го прашам зошто ми го даде тој совет....

Milan-baby
Нов член
Нов член
Мислења: 42
Придружен: 09 Nov 2009, 21:46

Re: Широк повој

Post by Milan-baby » 07 Apr 2010, 19:52

anabel, kako pominavte denes?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Широк повој

Post by Annabel » 08 Apr 2010, 10:37

Супер поминавме, колкчињата се во ред, нема широк повој, остануваме само на една еднократна пелена и продолжуваме со капките Д3, но наместо 2 каоки како што беше препораката од ГАК, ни препорачаа 5-6 капки дневно, затоа што детето не ги голта сите капки, дел ги исплукува, дел бљуцнува. Ни покажаа и неколку вежби....

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”