Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Saricka
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 24 Feb 2011, 17:43
Location: ohrid

Re: Широк повој

Post by Saricka » 03 Mar 2011, 05:03

Annabel wrote:Јас се слушнав со д-р Видоевски и ми рече до првиот преглед да му ставам или Фани гаќички или два Памперси до првата контрола (confus).

Малку ме зачуди, ама ајде, гопослушав, па ставам два памперси зашто се помеки од Фани гаќичките.
Annabel i mene mnogu me zacudi ova, pa barem Vidoevski e decidno protiv sirok povoj... sum citala mnogu negovi objasnuvanja zosto ne treba da se nosi, mi se cini deka duri i malku drsko im odgovarase na nekoi majki koi dva pati ke go prasaa dali da stavaat..
Ne kazuvas podolu vo postot zosto vi rekol da stavate fani gakicki?
Inaku i nie ne stavavme iako tuka kaj nas vo kosnozglobnata bolnica kade sto ja nosev Sara na ortoped mi vikaa deka treba da se stava, osobeno na devojce, "bolnicata dokrtinarno e ZA sirok povoj", a koga prasav eden doktor " A vie licno?" MI odgovori -"jas licno mislam deka nema potreba, ako ima problem nema da se popravi so sirokiot povoj, nitu pak ke se prevenira, taka da..."
I fala bogu, se e vo red so kolkcinjata na kerka mi.

Evgenivce!
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 11 Mar 2011, 05:29

Re: Широк повој

Post by Evgenivce! » 11 Mar 2011, 08:40

Zdravo mamicki sega jas da vi kazam za sirokiot povoj od moe iskustvo. koga se rodi mojata kerkicka ne i stavav sirok povoj bidejki nikoj nisto za toa ne mi rece no mojata kerkicka imase problem so stapaloto mu bese zblizano do koskata ama fala bogu toa se srede sama si go ispravi noceto e sega bevme na kontrola po mesec ipol za kolkcinjata i koga exoto pokaza deka malce se iscaseni jas se preplasiv mi rekoja da stavam sirok povoj i po tri nedeli pak na exo i taka napraviv i zamislete po tri nedeli exoto pokaza deka kolkcinjata se vo normala i mi rekoja poveke deka nema potreba od sirok povoj ama jas seuste mu go stavam na mojata kerkicka taa sega ima 3 meseci i planiram do 5-6meseci da i go stavam taka da daznaete deka sirokiot povoj ne e samo preventiva nekogas i lek moze da bide. Toa neznaci i deka ako nestavate deka ke ima problem ednostavno na nekoi bebinja mu treba sirok povoj a na nekoi ne ma potreba bidejki normalno se razvivaat ako se e vo red so prvoto exo i nemora da klavate sirok povoj poznavam poveke roditeli so neklavale sirok povoj i nivnite bebinja pravilno si se razvivaat ama ete kaj mene bese drugo ama za sreka pominavme so lesno (cl)

Evgenivce!
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 11 Mar 2011, 05:29

Re: Широк повој

Post by Evgenivce! » 11 Mar 2011, 08:44

i zaboraviv da napisam deka iscasuvanjeto na kolcinjata bese zaradi stapaloto toa i si gi iscasilo dodeka vo mene bilo bidejki nemalo dovolno mesto vo matkata i toa bese so ednotonoce svitkano (sad1)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Широк повој

Post by kikica » 11 Mar 2011, 10:39

Mamicki i jas razmisluvav za sirokiot povoj i resiv da mu klavam na sin mi koga ke se rodi, gi barav onie fani gakicki no ne gi proizveduvaat veke (sad1) zatoa kupiv tetra peleni i osmici pa planiram taka da teram. Vie sto koristite ili ste koristele za sirok povoj, kakov vid peleni?? za masko dete samo 1 pelena li treba? pozdravce

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Широк повој

Post by ELIANA » 11 Mar 2011, 13:31

Јас имам ќерка и ние не стававме широк повој со тетра пелена. Колкчињата супер и се развиваат, фала Му на Бог, дури и понапредна е од други бебиња (smile) .

olivera leona
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Mar 2011, 13:51

Re: Широк повој

Post by olivera leona » 18 Mar 2011, 14:00

(thumbup) Kakov sirok poviv ,kakvi svetski peleni.Vidoevski vika svetski peleni ni vo Svetska ne nosat od kade se Svetski (thumbsup)

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Широк повој

Post by Jana* » 25 Mar 2011, 14:15

sin mi ima samo edna nedela i na izleguvanje od bolnica mi rekoa sirok povoj da ama kaj masko samo so edna pelena dodeka kaj devojcinjata so dve.Jas dodeka bev bremena mislev da ne stavam ama sega posto mi rekoa nekako subet mi e.A nie sme tri deca i majka mi vika ne ni stavala na niedno pa fala bogu site sme super vo toj pogled.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Широк повој

Post by Ana.I » 31 Mar 2011, 14:33

и јас се мислам дали да му ставам на синчево широк повој кога ке се роди.Еве од искуствата на моите другарки,кога ги однесоа децата на контрола во Мајчин дом им рекоа обавезно широк повој,а после тоа бидејки ни една не беше некако задоволна од тоа што им го испокажаа таму,си ги однесоа на контрола кај Видоевски и он им рекола каков широк повој,фрлајте тоа,не ги мачите децата.Така да стварно не знам што ке правам.А каже те ми кога прв пат после раѓањето ги однесоте бебушките на контрола на ортопед?

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Широк повој

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 13:53

Му ставав до 4 месеци. А зошто да ми биде шубе и подобро да се спречи, отколку да се лечи. Широкиот повој е превенција, а и многу полесно е да ја држите бебушка во раце. Не ме кошташе ништо ако му ставам. На 4 месеци имаше оформено јадра и ортопедот ни рече да го извадиме повојот.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Широк повој

Post by Ana.I » 31 May 2011, 08:45

minatata nedela go odnesov Filip na ortoped kaj Vidoevski,odnodno bevme kaj doktorkata Vesna,najveke mi bese sube zaradi sirokiot povoj.Mu stavav sirok povoj 3 nedeli i potoa prestanav bidejki primetivme deka mu preci koga ima grcevi.Imeno koga se grci,stomaceto mu e stegnato od sirokiot povoj i gasovite koj sto se vo crevata potesko stignuvaat do gazeto.Na ortoped go pregledaa i go vidoa na eho,ima oformeno ubavi,cvrsti kukcinja,jadrata isto taka pravilno se oformeni i mi rekoa da ne mu stavam sirok povoj.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”