Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Радост » 28 Nov 2013, 21:01

На подготвителните часови на кои бев сега, акушерката рече дека широкиот повој треба да се користи и дека тоа и педијатрите после породување го кажувале на секоја мајка. Со две тетра пелени и една шведска. Се друго било ризик, особено за женските деца. Поделени мислења, како и за многу други работи. :)
Јас секако и купив пелени и ќе ја повивам, посигурно за држење ќе ми е, плус зимо ќе е нема да ја фаќа склет, плус ми е страв да не направам нешто што не треба, па да се изедам после.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by carina » 28 Nov 2013, 21:32

на керка ми и ставав широк повој,матичната ми рече дека нема штета,да не ми биде криво ако не дај боже излезе некаков проблем со колкчињата.инаку сум користела и фани пелени,првиот број,ги имаше во аптеката во склоп на чаир болницата.поголемите не можев да ги најдам по останативе аптеки,па користев 2 пеленидо 5 ти и една до шести месец.напорно беше зашто фати лето,ама издржавме.сега се мислам што да правам,веројатно пак ке се повиваме

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by ripcence » 28 Nov 2013, 23:16

Јас за моиве до кај 5 месец ставав по плус една тетра, две ми беа некако многу до коленцата им фаќаа, ама сега гледам веќе не ставаат ниту снаа ми ниту јатрва ми ставаат нешто плус памперсот.
Се мислам дали овој пат да ставам, ама па поцврсто ми е држењето на бебушот кога му е стегната кичмата. Тетра пелени и шведски ќе спремам за секој случај.

marinna
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 05 Dec 2013, 16:41
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by marinna » 05 Dec 2013, 23:52

kade moze da se nabavat tie fani gakicki?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Радост » 29 Jan 2014, 14:16

Поради случувањата со папочето, дури вчера почнавме со широк повој ама имаме мака. Се нервира дополнително од пелените зошто и е ново, а е научена да ги собира нозете скроз до мешето поради грчевите.
Немам избор освен да бидам упорна зошто ортопедот на испис ми напишал да носи широк повој со една пелена. Да не имате совет како да го ублажиме склетот?

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by ripcence » 29 Jan 2014, 20:02

Да пробате да ги најдете фани гакичките, на подготвителните часови сестрата кажа дека се попрактични и помалку пречат, а и кажа дека некоја трудница им рекла дека ги има по аптекиве. (a2)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by maried » 29 Jan 2014, 20:07

Немојте фани гакички, искрено од жена која и ги ставаше на керката нејзина и сега имаат проблем со ножињата, и мене ми рекоа само тетра и осмица(шведска), така и ставав на керка ми до 4 месеца, и на контрола имаше јадра и ни рекоа нема потреба повеќе, инаку јас имам фани ама само една недела ги ставив и одкако ми кажаа ги баталив, полека ке се навикне, и керка ми се бунеше па за 3-4 дена се навикна (smile) (smile)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Miki » 30 Jan 2014, 01:51

Радост, ти објасни педијатрот што значи широк повој со една пелена?!?! Смеам да прашам зошто и треба широк повој?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Радост » 30 Jan 2014, 02:36

Не. На отпусното нејзино писмо пишуваше дека ортопедскиот наод е уреден за возраст, широк повој со една пелена и контрола на два месеци. Педијатарот на контролите ни кажа дека тоа е превентива и дека на два месеци кога ќе одиме пак на ехо ќе ни кажеле дали ќе останеме на една пелена или ќе ни зголемат. (unsure)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Sashka » 30 Jan 2014, 08:39

Во Ремедика на сите во отпусната листа им препорачуваат широк повој. Ние стававме некое време, ама кога грчевите и станаа полоши прекинав. И д-рката ми рече кога се грчи да и го вадам повојот.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”