Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Emilija85 » 07 Feb 2014, 12:20

Бевме на ортопед на 2,5 месеци во мајчин домм и направија ехо, и десното кукче не е баш најдобро, не е под агол било уште заоблено, докторот ни рече да закажеме пак преглед за 5-6 недели а до тогаш почесто вежби и да ставам по 3 пелени што некако ми се многу, понекогаш и ставам и 3 но почесто ми е со 2. Вежби правиме на секое менување на памперс, може дури и претерувам но не с е буни па ајде. Докторот рече дека уште е мала може само уште не е развиено како треба, се надевам дека до наредна контрола ќе биде ок, да не не мачат со апаратчиња и каиши. Закажавме за на крајот на месецов, но планирам после тоа д а отидам и до кај д-р Видоевски мислам беше, многу го фалат па да видиме и таму што ќе ми кажат. Имал некој ваков проблем со кукчето?

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by anabejbi » 07 Feb 2014, 13:45

Емилија ние на 15 февруари полниме 3 месеци, кај др Видоевски бевме на 2 месеци и сум презадоволна тој непрепорачува широк повој. За закажување се чека многу така да најдобро да појдеш таму и да ги замолиш да те примат измеѓу два закажани прегледи или на крај на смена. Не се плаши ќе видиш дека докторот е супер и се надевам дека ќе ти даде најдобар совет.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Радост » 12 Mar 2014, 13:47

(rad) Ние бевме денес на ортопедски преглед и колковите и се веќе развиени. (rad) (rad) (rad) (part) Ни реќе докторката до 4-ти месец само ноќе да и ставам по една пелена и на 5.5 месеци на контрола. dance

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by maried » 13 Mar 2014, 15:19

Ние бевме завчера, и куклата моја може веќе да седи и повеќе нема да ја гледаат на ехо развиени и се јадрата (rad) (rad)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by ripcence » 29 Jul 2014, 14:12

Се вративме од ортопед во мајчин дом касниме многу, ова е прв преглед. Прво докторот кај што имавме закажано не бил тука, па не прими друга докторка, го прегледа со вежбите кој му ги правам и јас дома и одма даде дијагноза "клинички ограничена абдукција на левиот колк од околу 10ст." ми вика еве види и самата дека левото ноџе не го спушта, ама тој веќе познава и целиот беше како подуплашен (еве сега дома уште 100 пати му ги направив вежбите не кочи со колкчето), ехо немаат за да го видат па или да чекаме до Септември за во Букурешт со термин или да го носиме приватно. (ner) Мм вика супер е не се потресувај, ама мене ми влезе црвот сега неможам да чекам Септември (confus)
Деновиве ќе го носам на редовен преглед кај педијатар да видам што ќе ме советуваат таму.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Радост » 29 Jul 2014, 16:20

Скапе приватниот преглед со плус ехо не викам не, големи трошоци се за се ама од искуства што сум слушала од мајки јас затоа не ја однесов на државно поточно во мајчин дом. Сестра ми од државен ортопед побудалеа со вториот внук, до 7 месеци носеше по 5 тетра пелени, за греота беше а излезе дека се било во ред кога го однесоа на друго ехо.

Ти најдобро си го познаваш детето, но ако интуицијата не те остава на раат, побарај уште едно мислење. (big-hug)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by saska075 » 30 Jul 2014, 13:31

Рипче стварно побарај второ мислење да видиш дали навистина има проблем со кукчето. Знаеш државно се набрзина се прегледува па да не видела убаво и рутински. Поготово за Мајчин дом имам читано негативни коментари.
А да ве прашам во Систина кај кого да ја носам малата на ортопед? Планирам другата недела ако има слободен термин да одиме таман околу 2 месеци и 2 недели ќе имаме. Кај Видоески дури крајот на Септември имало термини а мене ми е касно тогаш. Кој доктор-ортопед ми го препорачувате?

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by anabejbi » 30 Jul 2014, 14:09

Рипченце, најдобро ти си го познаваш детето, јас многу не им верувам на тие во мајчин дом, за да си мирна направи си контрола на друго место, гушки до вас (big-hug)
Сашка ние М.го носиме кај Видоевси и сум задоволна, многу се чека на закажување, ние веднаш по неговото раѓање се јавивме да закажеме. Знам дека многу ја фалат и докторката што работи заедно со Видоевски , пробај можеби таму има слободен термин. За во Систина неможам да ти помогнам, не ги познавам ортопедите, гушки до малата принцеза (big-hug)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by sju » 30 Jul 2014, 21:17

Во Систина колку што знам има еден ортопед, Маја Каличанин но лично јас не се согласувам со нејзините совети. Јас ги носам кај др Видоевски. И докторката што работи со него е супер. Топло препорачувам!!!

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by ripcence » 30 Jul 2014, 21:50

Неможев да седам мирна одма денес го однесов кај матичниот педијатар, место за паника нема, го прегледаа и таму колкчињата се супер, ми рекоа дека најверојатно (како што мислев и јас) бил вознемирен за време на прегледот па го кочел едното ноџе. Ќе ми закажат ехо во Букурешт(нема потреба од брзање на приватно) и ми рекоа да не ја носам дијагнозата од мајчин дом.

Инаку за приватен ортопед, препорачан од јатрва ми и од други мајки Антоније Хаџи Антовски има ординација во Ѓорче, преглед со ехо е 1200ден. ја имал истата апратура како во Систина.

(big-hug) за сите

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”