Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by sju » 30 Jul 2014, 22:22

Лугеееее каков широк повој на здрави деца???? Тоа се пелени од 19 век што ги користеке а сега сме 21. Ако недај боже има проблем си постојат ортопедски помагала. Јас ни во лудило не би ставила. Тоа е мачење за бебушките. Па сега на овие горештини. Не разбирам.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by ripcence » 10 Sep 2014, 01:23

Не сум пишала, бевме на ехо во Букурешт, колкчињата се супер, клинички и сонографски наод соодветен на возраста. (rad) Контрола по два месеца.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by saska075 » 10 Sep 2014, 09:17

Рипче супер вести, само без потреба те испаничија.
Ние пред 2 недели бевме на ортопед во Систина и се беше добро. Контрола ни рекоа по 2 месеци. Доктортката онака фина, ти кажува кои вежби треба да се прават и ти одговара се што ќе прашаш.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by happiness » 24 Dec 2014, 18:30

na pocetok na S mu stavav sirok povoj no traeshe kratko okolu 2 nedeli i fatija grcevi deteto dopolnitelno mi se napregashe i bataliv prekinav da stavam.... nie retko izleguvame oti bebe mi e placlivo poke vreme sme doma i vrace ama koga izlevavme mu stavav sirok povoj... na 3 i pol meseci snimavme kolkcinja i sse razvivaat odlicno (rad) jadrata ne bile razvieni ama imalo vreme... zbornav so ortopedot za sirok povoj i mi rece taka ostanalo od porano polosho bilo bebe da prepotva pa deka sme nie so parno ni preporaca da ne nosime sirok povoj ama ni ja zgolemi dozata na D3 kapki od 2 na 5 (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Peperutka » 31 Mar 2015, 00:43

Spored mène Da.
I na D.kako i na K. mu stavav povoj,se do kontrolata na ortoped na dvaipol meseca koga ni rekoa deka jadrata se odlicno razvieni i nema potreba od povoj.
Na petipol meseci bevme na vtora kontrola i super e deckoto moj,se vo najdobar red. (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by happiness » 29 May 2015, 23:29

denes na skoro 9 meseci bevme na exo i kokcinjata se super razvieni se smeeshe doktorkata veli detevo treba da trca (laugh1) ova ni beshe posleden pregled za kolkcinjata :)

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by marijaz » 29 Jun 2015, 19:37

Zdravo Na site imam bebe 3 meseci nesme bile Na ortoped .imame zakazano Na 10.07 .primetuvam koga I pravam vezbi Na kukcinjata kako I krckaat malce dali e normalno I dali nekoj imal slicna sitoacija

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Bube » 30 Jun 2015, 12:55

Marija normalno e ne se sekiraj. Ne e razmrdano bebe zatoa . Ete I nie koa ke pocneme da se razgibavame krckame (smile)
Uste malku koa ke pocne da bide poaktivno samoto nema da krcka. Nie imame pet meseci ne nitrebaat vezbi non stop pretkame gi drzime stapalata so race se obrakjame na stomak nema potreba jas da ja vezbam.
Ke ti kaze I ortopedot ke vidis deka se e vo red
Pozz

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by marijaz » 30 Jun 2015, 17:23

Bube fala mnogu za sovetot.

Iki
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 30 Jun 2015, 16:54
Му се допанале: 1 time

Re: Ортопед и широк повој: ДА или НЕ

Post by Iki » 30 Jun 2015, 21:16

На ќерка ми и направија преглед в болница кога се роди и беше во ред. Ни кажаа да ставаме повој превентивно откако ќе падни папчето до полни два месеци. После да одиме на отропед (на 16ти јули имаме закажано). И ако и следниот наод е уреден, да го баталиме повојот :) Значи, биле битни два последователни уредни наоди. Одиш на ортопед секој месец до два последователни уредни наоди. Така и ќе правиме...Инаку може да не носи по неколку саати на ден повој, а јас и ставам само ноќе. И правам вежби скоро со секоја промена на пелена, а крцка понекогаш ама мислам дека на зглобовите на рачињата и ноџињата...

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”