Очињата се померуваат на моменти

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Очињата се померуваат на моменти

Post by davidkjara » 15 Apr 2013, 09:38

Vakva tema nemam sretnato pa eve da gi prasam majkite na sonceto moe ocinjata i se super no vo nekoj moment koga e rasplacena ili se zagleda negde ednoto oce znae da i se doblizi do noseto imame 41 den moze li da mi pisete dali ova se slucuvalo so vasite bebusi pedijatarot mi kaza deka e normalno i deka muskulaturata i se razviva no ja se plasam da ne i bide krivo okceto (scared)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by davidkjara » 16 Apr 2013, 00:12

(help)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by davidkjara » 16 Apr 2013, 12:30

Samo sto se vrativme od pedijatar i ubavo me iskara no od kade da znam deka taka trebalo mi rece da ne ja analiziram i deka ona ima sovrseni ocinja samo sto do 3 meseci muskulite treba da vezbaat za gledanje i fokusiranje i deka e mnogu normalno na momenti da se svrtat kako iskriveni bebusite slabo gledat i im treba do 3 meseci da mozat da se fokusirat ete sama pisav i si odgovoriv no sekako ke i pomogne na nekoja mama koja bebusot ja zbunil so pogledot i vetuvam deka nema veke tolku da ja analiziram zosto ne sakam da mi se slucuvaat istite stravovi kako vo bremenosta (kup)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by stela » 16 Apr 2013, 13:00

Давидкјара пред малку го прочитав твојот пост,но не знаев што да ти одговорам,баш се радувам што си е се во ред.
Баш прашував за тебе во труднички кафе муабет.Како си ти?
како е бебушот? Како помина породувањето?
поздрав

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by Debora » 16 Apr 2013, 15:18

Давидкјара баш ми е мило што ти потврдиле на лекар дека е во ред. Да ја изгушкаш таа малата панкерка од тетките тука. (a2)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by ani4ka » 16 Apr 2013, 16:05

Davidkjara i jas go vidov postot no nz sto da pisam..kako i da e super sto se e vo red.a d-r nemoze da ni zameruvaat sto panicime vaka pa normalno so prva bremenost so prvo dete deka neznaes kako treba i netreba. guski do vas dvete (kup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by Petra » 19 Apr 2013, 22:02

Давидкјара, мило ми е што се е во ред со очињата на малата панкерка. (love5) (rad)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by Petra » 22 Apr 2013, 18:46

За померувањето на очињата се потсетив дека кога се породив мајка ми ми обрна внимание на тоа. Ќе споделам, зошто на некоја нова мамичка ќе и биде корисна оваа информација. Ми рече да не се плашам ако со очињата ми прави некои чудни движење, тоа била затоа што мускулатурата не и била развиена. И многу паметно што и текнало во тој момент да ми го посочи тоа. Додека спиеше некогаш ќе ги отвореше ќе ги превртеше некако и пак ќе си продолжеше да спие. Или пак ќе погледнеше некако чудно нагоре, па пак нормално ќе си гледаше. Уште во првите месеци се изгубија тие движења.
(kup)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by Matea27 » 22 Apr 2013, 21:22

исто и кај мене Матеј убаво си гледа ама понекогаш и јас приметив едното окце го искривува,ама мајка ми ми кажа дека не е ништо дека е мал и дека не е ништо страшно...сепак фала ти давидкјара...поз

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Очињата се померуваат на моменти

Post by davidkjara » 23 Apr 2013, 21:26


Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”