Вруќици кај бебе

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Вруќици кај бебе

Post by majaatan » 17 May 2013, 21:38

Aбе женчиња да ве прашам...дали некој со бебето има проблеми со вруќици..незнам дали знаете тоа се како мали бубулички излегуваат на лицето како брунчиња и се од с'клет или пот..и сега ги мачкам со течна пудра ама не поминуваат..ако го облакам полесно пак ладни му се рацете па небива ни така.

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Вруќаници кај бебе

Post by SIMONA » 18 May 2013, 08:35

Majataan ne da imav vakov problem pred 3 dena strav da te fati
Vratceto,glavata,liceto crvenila,bruncinja I vzesteno kako temperatura da ima
Sega mu oblakam samo bodi vo dolgi I pantoloncinja pamucni
Ladni mu se racinjata ama ne mu e ladno,nekogas mu stavam rakavcinja
Stara doktorka mi rece 2-3 dena da go banjame so posveza voda( kolku sto mu e toplo koziceto) vo vodata jajce izmateno I plaknenje so voda cista
Mnogu se iscisti za dva dena ne e crven,bruncinjata se povlekoa ostanaa nekolku samo
Vecer ke go banjame so nivea 2vo1 sampon I za telo uste sapun mi e strav da mu stavam

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by davidkjara » 18 May 2013, 09:24

Mila ima pod vratceto i na stranite na licenceto zosto epten e skletcika ni kapi ni masni ne trpi ja i zemav zink krema na bekutan i gi smiruva i doktorkata mi rece koga ja drzime da si stavame site pelena na ramoto koga ja drzime mi rece ic da ne ti e nezgodno koj saka da ja zeme pelenata na ramo i veke taka pravam

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by malenaD » 18 May 2013, 15:01

Женички и мојот син имаше исто така на лицето мозолчиња црвени,ситни а на некои места и како бели точкичиња и тоа ни се појавија кога имаше месец и пол-два, и јас мислев дека се од топло(пошто беше овој период) и го мачкав со некои масти (ги заборавив како се викаат) за очи,но не ни помагаа тогаш застанав сама на интернет и најдов дека тоа се мозолчина што скоро се јавуваат на секое бебе и дека нема место за паника и дека со миење на лицето со млака вода или камилица пооминуваат, доколку не му поминат до третиот месец тогаш ке мора да се третираат со други креми.. Инаку тие настануваат поради хормоните што ги прима бебето додека е во мешето на мама. Значи само со млака вода или камилица да се мие (bu)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by malenaD » 18 May 2013, 15:16

Ете јас од тука ги прочитав информациите и мн ми помогнаа http://www.mayoclinic.com/health/baby-acne/DS01060

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by Debora » 18 May 2013, 15:26

Тука има тема за овие акни што ги спомнува Малена topic698.html . Ако се истите можеме да ја поврземе темава, јас мислев дека се други. :ymblushing:

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by Petra » 18 May 2013, 16:20

На ќерка ми вруќаници и се појавуваа на вратот, раменцата. Се губеа од оригиналната павливичева маст, на Др. Павлович.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by majaatan » 18 May 2013, 16:45

На Јан пак му се појавија од оригиналната Павловичева, сега не ми ставам на лицето ама џабе...ќе пробам со јајцето и камилицата (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by Petra » 18 May 2013, 17:17

Мајаатан, можете да пробате со камилица и јајце. Инаку треба да се внимава како се облекува да не му е топло, летно време чести туширања. Некои наоѓаат решение со јекодерм, а некои педијатри не препорачуваат никакви креми и лосиони. Кожата да се остави слободно да дише и така да минат.
Нека му минат брзо на Јан. (bu)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Вруќици кај бебе

Post by SIMONA » 18 May 2013, 18:43

Samo od toplo e I od nisto drugo
Jas mu stavav jekoderm za dzabe,nisto nemase efekt,samo poslabo obleceno I banjanje so mlaka voda

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”