Зелена столица кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Зелена столица кај бебиња

Post by cicama » 28 May 2013, 08:23

Zdravo majki,
imam devojce samo sto napolni 4 meseci i denovive pocna da kaka zeleno.Malku noseto i tecese,ama i pomina.I ponatamu kaka zeleno postojano,maticnata vika deka e nastinata nisto strasno,nema nikakvi promeni ili deka e gladna.Megutoa bebceto si jade,ne jade tolku cesto kako porano,ne znam zosto, ne go saka mng mlekoto,i baska zabite ja nerviraat mng e nervozna i sekogas razlicno jade,nekogas na 2-3 saati,nekogas na 4... :S mnogu se nerviram..Se izmolznuvam i idavam od sisence i ja znam dozata sekogas.Ama zatoa navecer se budi na sekoi dva saati da jade,samo dozata si ja pie i prodolzuva,nekad i na saat ipol,ne znam sto da kazam,a preku den slabo..ima 6 ipol kg mng dobro napreduvase,megutoa sega stagnira,si go znam bebceto,jadese po 150-180 ml i bese mng lakoma za jadenje,sega znacitelno e namalena kolicinata.Najveke me nervira maticnata,vika deka sum nemala mleko,kako nemam mleko koga stalno se izmolzuvam,ama ona jade pomalku kolicinski ili ne e dovolno hranlivo poveke mlekoto,dohrana ne sum pocnala uste.Nekogas navecer i davam ad mleko , bidejki navecer pomalku imam mleko,vikaat deka moze i od ad mleko da se smeni stolicata,ama toa trae veke podolgo vreme vakva stolica.
Falaa mng
Last edited by kit-kat on 28 May 2013, 08:33, edited 1 time in total.
Reason: менував од латиница на кирилица

cicama
Нов член
Нов член
Мислења: 17
Придружен: 10 May 2013, 10:15
Им се допаднал: 5 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by cicama » 28 May 2013, 08:25

Za dohrana mislev kako tvrda nemlecna hrana.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Nadja » 28 May 2013, 11:31

Најверојатно немаш доволно млеко. Едно е да му даваш измолзено млеко на бебето, а друго е да го доиш. Кога го доиш, бебето си пие млеко онолку колку што му е потребно. А измолзеното млеко никогаш не е доволно за да се нахрани бебето. И јас му давав на син ми измолзено млеко и цело време ми какаше зелено. А можно е бебето да ти кака зелено и од адаптираното млеко. И кај син ми беше така. Се додека бебињата пијат адаптирано млеко, ќе какаат зелено, а понекогаш и жолто.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Petra » 09 Jun 2013, 23:23

Цицама, како сте, дали се среди столицата кај ќеркичката? Се надевам дека сега сте одлични. (smile) (a2) За зелена столица, исто знаев дека може да се појави поради настин на бебето. Но може и поради други причини. Овде на овој линк има поопширно за столица кај бебето. http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q= ... O3LjLTIVNg

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by majaatan » 11 Jun 2013, 22:25

еве го моето има зелена столица овие 2-3 дена со тоа што не е постојана туку од неколку пати во денот нормална ...се појавува и зелената. е сега незнам овде има милион и една варијанта од што може да му биде..ако не ова она ако не ни ова тогаш може си е такво детето...сега му е нешто или немуе (confus) ..како и да е има доста грчеви приквечер може да му е од тоа и ми кивка нешто па поим неам ...ќе си помине само од себе верувам

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by kit-kat » 11 Jun 2013, 22:30

Можно е да е настинка.Ако е само повремено,нема место за паника.
Колку направивте,па сеуште е малечко и се јавува до кај 3 месеци,барем ако добро се сеќавам.
Потазе мајкиве нека зборнат (scratch)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Petra » 12 Jun 2013, 10:21

Majaatan, stom ima grcevi i kivnuva, mozno e da e od nastin. A i stom ne e postojano, ne e zagrizuvacko kako sto vika Kit-kat. So potopla banja ke mine. :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Peperutka » 27 Jun 2013, 13:28

Пред да почнеме со дохрана,К. имаше константно зелена столица (confus) Откако почнавме со дохрана,столицата му е жолта,баш како што треба (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Debora » 27 Jun 2013, 14:24

Пред неколку дена случајно прочитав дека најчеста причина за зелна столица кај бебиња била ако бебето кога се дои го пие претежно само првото поретко млеко - тоа било побогато со лактоза, а лактозата можела да го вознемири стомакот. Затоа советуваа да се дои прво од едната града колку може подолго, па да се префрли на другата - така ќе го прими и погустото млеко.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by carina » 02 Jan 2014, 18:22

еве не и нас на темава ....покрај грчевите што не нападнаа денеска сме и со зелена столица.се плашам да не е настинато малово,ми покивнува понекогаш,а и сестра му ми донесе некој гаден вирус со кашлање и на антибиотици е.а немаме ни 20 дена (sad1) .ако потрае ова ке одиме на лекар

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”