Зелена столица кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by sunshine_2012 » 03 Jan 2014, 00:12

Карина,а можеби е гладна, јас не би ти рекла да ја водиш на доктор сега кога ептен е со вируси надвор, ајде да и се опорави мешето побргу. (smile)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Crnokosaa » 03 Jan 2014, 09:03

Zelena stilica ne e znak na glad, mozebi e proladena I zatoa e taka, a mnogu e mozno I od grcevite da e. I moevo cesto kaka zeleno pa super napreduva I si kaka I mocka cesto toa e najbitno. Ne se sekiraj, mozis na narednata kontrola da si prasas za sekoj slucaj no jas mislam nema mesto na panika. Jo dois samo ?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by carina » 03 Jan 2014, 18:54

се си мислам дека е настината,се јавив кај др и ми кажа да ја следам ,ако продолжи така да правиме ехо на стомачето ,зашто многу повракаше нокеска.фала Богу денеска е во ред,само ке треба да купиме нистатин,има соор на јазичето.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by teona » 15 Jul 2014, 23:44

Devojki moeto bebence veke dva meseci kako zeleno bevme na doktor doktorkata ni dade lineks junior i ni rece da stavam toplo na mesto no ne pomogna pak si kaka zeleno ne i davam i se sto moze da ja obi stolicata i nisto ne pomogna veke dva meseci. A ne veruvam da e gladna na sabajle koga ke stane i davam 210ml mleko pa kaj 10h jade ovosna kasicka kaj 12 pak pie 210 mleko pa kaj 15h jade zelencuk pa kaj 17 pak pie mleko vo 19 pak jade ovosle i pred spiene pak pie mleko jas mislam deka toa e dovolno...........

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Tina9 » 16 Jul 2014, 10:04

Теона да не даваш случајно од овошје банана? Кај нас тоа ја бои столицата зелена.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by teona » 17 Jul 2014, 00:27

Pa i davam banana ali i koga nema jadeno banana pak e zelena stolicata

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Crnokosaa » 17 Jul 2014, 09:26

Теона не се секирај , нормално е зашто јаде се , од тврдата храна му се менува бојата . Од глад сигурно не е ! И на син ми секогаш му е различна , буквално секогаш .

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by teona » 27 Jul 2014, 23:23

Kaj nas uste ne e normalizirana stolicata uste kaka zelno znaci sekoj den kaka zeleno neznam koja e pricinava doktorkava vika ne e normalno ni rece da stavame toplo na meseto i stavam i dzabe neznam dali da proverime bris da ne ima nekoja bakterija . Inace mleko pie Aptimil ama doktorkata vika ne od mlekoto (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Радост » 28 Jul 2014, 00:17

Теона мојата е на Аптамил од вториот месец, не сме имале зелена столица освен кога еднаш беше настината. Од млекото сигурно не е, константно зелена столица дава комфортот. Исто нелогично е да е гладна зошто толкудолго гладно да е бебето сигурно ќе си открила веќе.
Јас единствен совет што имам е да земеш ПроЛајф суспензии ( пробиотик е ) и да и даваш седум дена попола шишенце.

А ако ти е на мисла, однеси примерок и испитај бактерија, барем тоа е наједноставно.

Пиши ни да ни кажеш како сте кога ќе се среди проблемот.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by teona » 07 Aug 2014, 22:46

Zdravo majki nie napravivme kopro kultura i testot e negativen ne se pronajdeni nikakvi bakteri.A stolicata seuste ni e zelena bukvalno sekoj den ne se menuva tuku bukvalno sekoj den.Vcera i davav sabajleto krusa pa kasicka kupena so jabolko i morkov pa kopirce so morkov i pilesko i pak bese zelena veke 3 meseci ja nemam videno normalna stolicata i zamv i sirup na pikovit za normalizranja na crevnata flora so vitamini i so prolafot probav i so linex i uste sto ne.Neznam stvarno sto ja predizvikuva taa zelena stolica (ner)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”