Зелена столица кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by maried » 08 Aug 2014, 11:55

Кај нас столицата е зелена кога јаде зелено, јаболка и банана :-/

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Lejla7 » 20 Mar 2015, 07:57

Of, uste od start problem...Ne znam dali da se grizam ili ne... Nasevo bebe staro 5 dena postojano ima zeleno-zolta stolica. I edni mi kazuvaat deka e normalno za pocetok, deka ke se procisti i posvetli, od druga strana pak se plasam da ne e nastinka...Inaku grcevi si ima i postojano prtka, a mozebi greskata mi e vo toa sto go stavam od edna na druga grada pa ne ja docicuva prvata t.e. go pie samo razvodnetoto prvicno mleko...Navistina ne znam, pomagajte. Po ova vreme ne mi se vadi nadvor za na lekar.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by sunshine_2012 » 20 Mar 2015, 08:08

Лејла за таа возраст нормално е столицата да не е уште прочистена, но ке си се прчисте. Не мислам дека е настинато, но мислам дека треба подолго да го доеш од едната града, за да прима од густото млеко што всушност се минералите и протеините. Со лесно доењето Лејла. (big-hug)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by kit-kat » 20 Mar 2015, 08:59

Лејла добредојде во мајчинството и грижите во него (smile)
Не се секирај се чисти стомачето, до кај 6 недели така ќе бидете.
Пробај повеќе да го доиш. И ставај му топла крпа на мешето. Поздрав и уживај. (kup)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Neda_Jovan » 20 Mar 2015, 09:52

Istoto sto go vika Kit ket..nema sansi da e nastinat...prvata stolica neli im e temna pa dodeka da se iscistat i na redovnata stolica ke ima promena. Samo doi go i za nekoj den ke e zlatno zolta. Pozdrav

Ariela
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 24 Nov 2014, 14:52
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 43 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Ariela » 20 Mar 2015, 11:34

Лејла и јас се согласувам со Неда јован Кита -кат и сунсхине, немој воопшто да се грижиш сега му се чисти стомачето и плус од дохраната што им ја даваат во болница такво им е какањето, ќе се среди верувај. А да е настинато нема шанси штом прима мајчино млеко тоа си има заштита.
Само дој го на една града за едно цицање ако имаш доволно млеко, па следното на другата града, затоа што првото млеко е богато со лактоза и тоа им прави дополнително грчеви на бебињата, па подобро е да ја доцица градата, затоа што ако го смениш на другата тоа повторно ке цица од млекото со лактоза.
пздрав и уживај, гушкај си го бебушот и не се замарај.

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by b bebe » 20 Mar 2015, 19:50

Bez gajle lejla i Iva imase takva stolica pa duri ona bese na AD MLEKO, site novorodencinja prvite meseci imaat takva stolica, bas taa e naj pravilna ze@ono zolta bidejki se samo na mlekce e zdravje koga ke pocne da jade togas ke se smeni i bojata i stolicata, uzivajte vo rastenjeto

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Lejla7 » 22 Mar 2015, 22:17

Go dojam sega na edna grada, pa na sleden podoj na drugata megutoa na pocetokot praktikuvav i na dvete da go stavam za da se stimulira i dvete da lscat mleko, neli taka treba. Problemot e sto mnogu mrzlivo cica, aktivno moze desetina minuti i posle si zaspiva, nikako ne ja ispusta bradavkata, bukvalno mu e kako cucla. Do wc ne mozam da pojdam. Ni stipkanje ni dopiranje ne pomaga ponekogas. A ponekogas poaktivno si cica, toa e. Stolicata mozela i od hrsnata da bide takva (mojata hrana), a jas ne znaejki jadev kivi i portokal nekni. Patronaznata mi kaza taka, i plus stvarale grcevi. Neuka majka. Ajde belki ke se popravam. Mnogu mi e tesko koga ne znam dali pravam se kako sto treba.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by sweety » 06 Feb 2016, 18:13

Еден период столицата и беше нормална сега последните два пати мешано зелена-жолта повеќе на зелено не верувам дека е гладна убаво си пие млекце, сега после вакцината пет дена не се искака и мешана и плус како лигаво нешто имаше, има ли некој искуство, инаку немаме полни три месеца во среда ќе ја носам на контрола ќ прашам, ама знам дека ќр каже гладна е давај и АД измеѓу.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зелена столица кај бебиња

Post by Радост » 07 Feb 2016, 00:21

*sweety* wrote:Еден период столицата и беше нормална сега последните два пати мешано зелена-жолта повеќе на зелено не верувам дека е гладна убаво си пие млекце, сега после вакцината пет дена не се искака и мешана и плус како лигаво нешто имаше, има ли некој искуство, инаку немаме полни три месеца во среда ќе ја носам на контрола ќ прашам, ама знам дека ќр каже гладна е давај и АД измеѓу.
Првата можност е од вакцината. На Рипченце А. со една од вакцините, мислам таа возраст беше имаше дури и скроз темно зелена столица.

Втората можност поради лигавата слуз е да е настинала малку.

Мој совет, давај Провен пробиотик или било кој друг барем седум дена.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”