Разрането газе на новороденче

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by ripcence » 23 Apr 2014, 07:52

На синко на газето уште минатата недела му се исфрли газето со ситни како врукнички, а на препоните му се излупи кожичката, ставив што ти не, пантексол, цинк оксид, бебе пудра, Пенатен... ништо не помогна. Го однесовме на педијатар ни даде Еозин раствор за преку ден и Гарамицин маст за навечер, од Гарамицинот се исфрли уште толку (sad1) и на курето и над него дури накај стомачето.
Сега му ставам само Еозин преку ден и за навечер Пантексол, после секое пресоблекување го мијам, го оставам гол да диши кожата малку (неможам да го доперам, од што ми мочка на сите страни) ги сменивме пелените сега сме со слип-плеј као најдобри биле и влажни марамчиња такви, подобар е ама не е добар (sad1) , ако го однесам пак на лекар кортико не ни бега (confus) , Мерид како го ставаше Нишестето, да пробам и тоа?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Радост » 23 Apr 2014, 10:21

Душа жална. (big-hug)

Рипченце, а да пробаш да го измиваш со хиперманган неколку пати? Крофната првата недела ми беше лом додека се свестив јас дека е од тоа што јадев по кило портокали, а ја доев. Ја измив три пати и се пповлече се.
А за слип анд плеј јас имам лошо мислење иако само еднаш и ставив.


Нека помине побрзо да не се мачите. (big-hug)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Sashka » 23 Apr 2014, 11:28

Јас пробав и со нишесте и немаше фајде кај нас. Од педијатар имав препорака за Канестен маст 2 пати дневно а инаку крем со цинк и помогна. И кожата да му е скроз сува кога ставаш нова пелена. Значи ако користш влажни, после помини со сува памучна пелена .

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by imambebe » 23 Apr 2014, 21:57

На Д му помина од спреј Џинџира алба, ставав на памукче и го тапкав. Малку е поскап спрејот, ама му помогна.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by ripcence » 24 Apr 2014, 14:01

Фала ви мамички (big-hug)
Со Хиперманган го плакнам секоја вечер на бањање, и после секое пресоблекување го одмивам и убаво го сушам.
Вчера Мерид убаво ми објасни за нишестето, му ставам од вчера, како подобар ми се гледа ама ќе видиме. Фала и најмногу на Мерид ме најде на фб за да може убаво да ми објасни (big-hug)
И Радост јас додека бев во болница цело време пиев чај од брусница, од кога дојдовме дома пијам сок АЦЕ кој содржи и портокал (fr) , се вратив на брусницата можеби од тоа му е (sad1) жива се јадам сега (ner)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 24 Apr 2014, 14:13

(big-hug) za mazeto tvoe :-D Jas mnogu vnimavav na ishranata,za osip mi zabranija da jadam citrusni ovosja,kravjo mleko I jogurt,jadkasti plodovi I krastavica,sekako duri koga ngpolni Lana 6 meseca pocnav po malku da jadam od se po nesto,mozebi zatoa nemase ni ednas grcevi,sepak ako dois vnimavaj ;-) ;-)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by ripcence » 02 May 2014, 09:22

Da vi se pofalime, konecno imame ubavo bebesko gaze (pipi) (rad)
Fala ti merid naaajmnogu (big-hug)
Znaci go odmivav na sekoe presoblekuvanje i potoa mu stavav niseste, otkako go potrosiv prodolziv so bebe pudra super e i so nea, nautro go mackav so kanesten a navecer plaknenje so hipermangan.

Znaci dobro e da se znae deka nekoi od mastite sto i doktor gi dava moze da napravat poloso, so merid konstatiravme deka eozinot mnogu pogresno go davaat bez predupreduvanje kade smee da se stava, jas mackav uporno na celata povrsina a nikako nesmeelo da se stava na razranetiot del(sum mozela dupki da mu napravam), eozin se nanesuval so stapce za usi i toa samo na isfrlani mesta-ama naucivme na polosiot nacin. Isto i garamicinot, drugarka mi zboruvala so kozen doktor i bas prasala dali moze da dade osip bidejki e cist antibiotik, i go rekol istoto deka mnogu doktori go davaat garamicinot pogresno pa i uste cela nok da sedi so nego vo zatvorena pelena nikako nesmeelo. (ner)

Vazno sega e dobar, nikoj vakva maka da ne pomine. (bu)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 02 May 2014, 10:21

(big-hug) za Aleksej, na forumot sme da se druzime I da si pomogneme, bitno imate ubavo gazence sega ;-)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by mamigabi » 02 May 2014, 10:51

И јас го имав проблемот, нити педијатар прашав нити ништо само при себе си ја имав кремата ПЕНАТЕН и секогаш од неа му поминуваше, користиме Канбебе пелени, бебешка пудра, павлодерм, а кога ќе дојдеше до ваков проблем го мачкав со пенатенот, стара но корисна крема, исто така му се јавуваа бубулици, црвенило по телото и со таа го мачкав и му поминуваше, а сега веќе немаме такви проблеми, можеби ако му излезе осип на лицето од топлото па го мачкам, Таа крема исто ја користам и за мене, за црвенило, херпес, разранет и црвен нос и задоволна сум. Но сепак се зависи од кожата, но вреди да се проба, таа ја има насекаде и е само 150 денари

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Mau » 20 Aug 2014, 00:01

Како нишестето мпже да помогне на разрането газе??? Рецепт?

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”