Разрането газе на новороденче

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Tina9 » 20 Aug 2014, 11:30

Jas ne znam za niseste ama kaj nas pomogna rivanol i gin gira. Prvo go mies gazeto so voda i go susis so tetra pelena.Go mackas so pamukce natopeno so rivanol i ke go ostavis samo da se isusi. Posle go prskas so gin gira. Za nekolku dena i pomina a imase strašni rani. Drugo nisto ne pomogna

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Mau » 20 Aug 2014, 13:48

Фала на помошта, земавме кремови ни препиша докторката, сменивме памперс и сега ке видиме дали ке помине (pipi)

b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by b bebe » 20 Aug 2014, 15:12

Mamicki nas mnogu ni pomaga pudrata od bekutan i navistina za eden den go snemuva crveniloto i kaj I se pojavuva odvreme navreme i super e

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 20 Aug 2014, 18:24

Мау, што ви препишаа???

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 24 Mar 2015, 10:26

Искусни мамички,помагајте.Веќе една недела газето на малата и е црвено и дури почна да и се лупи.Паника ме фаќа незнам што да правам.Пелени користиме на бекутан,после секое менување ја одмивам,ја мијам со камилица,прво стававме павловиќева оригиналот бетер и се направи,сега сраваме бекутан со цинк и незнам дали ќе има подобрување.Кој имал вакво ускуство нека пише лек,срце ме боли кога ја пресоблекувам и ја гледам колку е црвена.позз

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 25 Mar 2015, 23:01

Anence, јас 2 месеца мака мачев со ќерка ми, и тоа немаше ни 40 дена :-( Незнам како изгледа кај вас, кај мојата и крв имаше.
Значи јас вака правев. Пресоблекување на 2 саати дење-ноќе и одмивање со млака вода. Насабајле и навечер со хиперманган, 2 пати со сапунче Еуцерин, останато со вода. Одмивам и ставам цела рака нишесте, никако крема. За 2 недели ранички немаше, само благо црвенило. Потоа 7 дена со канестен и помина. Инаку што се не купив и џабе. Исто и Рипченце иљаше сличен проблем ако види ќе пише.
или пиши ми приватна порака па ќе ти објаснам што и како.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by ripcence » 29 Mar 2015, 04:55

Потврдувам, по препорака од Мерид се водев и јас, исто беше и кај ѕверко му се лупеше кожичката кај препоните, страшно и тажно за гледање, што ти не му ставив и по препорака од педијатар и се само полошо.
Му помина од нишестето, одмивање на секое пресоблекување, наутро Канестен а навечер хиперманган, а потоа продолжив со бебешка пудра Павлодерм.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 05 Apr 2015, 17:41

Maried, ти пратив приватна порака но незнам дали стасала,нема везе ќе те прашам тука. Значи по препорака на педијатар купувме џинџира спреј од 30 мл,било малку го потрошивме и повторно купување њњга од 100 мл,додека почна да се губи црвенилото вчера видов повтрно се појавува по малку.Не ми е кеиво за парите што ги фрлив барем скроз да го снемаше. Значи вака да правам.На секое менување пелена одмивање со вода и цела рака нишесте, јас го немам сапунот еуцерин туку маслото за капење од еуцерин,исто е или да го купам сапунот? Со хипермаган на савајле и навечер и кога ќе се изгуби црвенилото само со канестен маст навечер и на сабајле а до кога да продолжам со хипермаганот?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Lejla7 » 05 Apr 2015, 21:54

Jas ja koristam kremata na Corine de Farme so cink oksid protiv pelenski osip i do sega nema problem. Da probas so nea Anence?
Pavlovikeva imam na Becutan, no ne sum ja upotrebila.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 05 Apr 2015, 22:55

Lejla,И овој спреј е на база на цинк оксид и триста чуда внатре.Таман ќе и помине и ете ти пак.Сменив и пелени,сменив триста помади,не бива никако па решив сега вака на природен начин со нишесте па ќе видиме. Maried ili Ripcence,ако видите пишете ми подетално за да почнам деновиве.Позз

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”