Разрането газе на новороденче

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 06 Apr 2015, 01:17

Anence, баш така прави. Значи станувате го одмиваш и миеш со Еуцерин, плакчеш со хиперманган и не триеш со тетрата тукау тапкаш, ставаш нишесте и памперс. Наредно пресоблекување одмиваш само со вода, нишесте, памперс. Пред спиење исто како и сабајле. Ако е разрането канестен никако.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 06 Apr 2015, 01:32

Anence, сега ја видов пораката. Пушти ми линк од фб, ќе те додадам, јас од моб неможам и ќе ти објаснам чекор по чекор.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 06 Apr 2015, 13:55

И кога ќе помине цевенилото да и ставам павловиќева пред секое ставање памперс во комбинација со пудра или само павловиќева? Или предлагаш друга помада да и ставам?

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 06 Apr 2015, 15:24

Кога ќе помине црвенилото ставај крема, јас ја користев оргиналот на др.павловиќ и не бев задоволна, сменив во Продерм.
И внимавај со хиперманганот да не биде јак.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by happiness » 06 Apr 2015, 19:02

da se potpisham na postot na maried za dr. pavolicevic kremata....
ja koristev za bebe od pocetok dobiv jas potparuvanje crvenilo od dolgoto postporodilno krvarenje i ja probav za mene strassno peci , zezi, i voopshto ne ja smiruva kozata (sad1) togas i nikogas poveke ne bi ja kupila pa i 3 pati da e orginal :)

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 13 Apr 2015, 11:35

Значи незнам веќе што да правам.Го излечивме црвенилото и почнав да го мачкам газето со помада,нареден ден пак црвенило.Неколку дена лечење и таман ќе го снема пак друга помада ете ти го пак црвенилото.Навистина незнам веќе како да правам.Очигледно и треба некоја добра помада за да не и прави црвенило,но која да ја земам.Пробав со бекутан од невен,со Оригиналната на павловиќева, бекутан со цинк. Дајте предлог што да сменам. Пробав со промена на пелени,пак иста песна.Кажете ми помада која да ја купам за да не и прави црвенило.позз

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by maried » 13 Apr 2015, 12:11

Аненце, јас користам Продерм, задоволна сум, мачкај дебел слој кога е црвено. Исфрли Бекутан, содржи парабен. Ако е пеленски осип нема само газето да е црвено, туку секаде каде што допира пелената.
Да те прашам со што ја бањаш, одмиваш?? Цица ли???

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 13 Apr 2015, 21:03

Ја бањам навечер со еусерин масло за капење а при секоја промена на пелена само со вода,со ништо друго.Иначе само цицаме,не сме со никаква дохрана.Ќе морам утре да сменам пак пелени,очигледно е од бекутан пелените. Ќе ги земам памперс или дајперс.И плус утре сме на вакцина,паника ме фаќа. Ајде да пробам со продерм од кога ќе го тргнеме црвенилото.Лелеее пак иста песна од почеток со лечењево на газето.Maried,пак да ја повторувам процедурата со нишестето и хипермаганот?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by ivvi<3 » 13 Apr 2015, 21:27

Аненце, а дали си пробала врз пелената да ставаш мало парче стерилна газа или парче исечено од памучна пелена? Знам дека другарка така го реши проблемот.

Anence66
Член
Член
Мислења: 126
Придружен: 27 Aug 2014, 11:15
Му се допанале: 34 пати
Им се допаднал: 66 пати

Re: Разрането газе на новороденче

Post by Anence66 » 14 Apr 2015, 11:10

Ivvi, не сум пробала да ставам ништо. Денес ќе сменам пелени па ќе видам дали ќе се смени нешто.Ќе купам и продерм. Само дали пак да почнам со нишестето и хипермаганот? Maried,кога ќе Прочиташ пиши дали да ја повторам процедурата?

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”