Рибино масло, витамин АД

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by sunshine_2012 » 16 Jun 2013, 15:08

и јас му давав вигантол на сите мои деца по 2 капки, јас пак се измолзував од мене во лажиче и после ќе капнев 2 капки на лажичето и така ке си ги испие без да ги исплука.

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Kapki za koski za bebence

Post by mamamama » 25 Aug 2013, 13:52

Zdravo do site mami4ki me interesira koj kapki gi koristite jas na mojata kerkicka i davam D3 ama niz razgovor so drugi majki razbrav deka rok na upotreba bil 2 nedeli dali e tocno toa? pozz do site imajte ubav den :*

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Peperutka » 04 Dec 2013, 17:27

До кој месец се ставаат капките со Вит.Д(без разлика дали се Вигантол или АД)?
Јас ги користам АД.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Радост » 04 Dec 2013, 18:50

Пеперутка, на подготвителните часови на кои одев, акушерката рече дека се даваат до една година. Но, сепак педијаторот требало да одлучи зошто некогаш се давале и до две години. Прашај си го докторот, иако верувам дека и некоја од мајките ќе те советува. :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by ripcence » 05 Dec 2013, 09:04

По препорака од педијатар треба да се одлучи до кога капките, обично е до годинка, моите годинка правеа Ноември-Декмври значи зимо па ги продолживме капките до пролет.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by carina » 26 Dec 2013, 15:33

devojki da ve prasam nejasno mi e pisano(nogopis) (smile) .znaci po kolku kapki davavte na pocetokot,posle raganje.za vigantol mi pisuva 1x1,ama za d3 ima 1x2 g11(i uste nesto nerazbirlivo).ako ne ke si zemam vigantol,barem toa e jasno

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Sashka » 27 Dec 2013, 18:44

Карина, нас ни беше пишано Вигантол, 1 капка дневно. Подоцна ни ја зголемија дозата.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by maried » 28 Dec 2013, 16:05

Ние користиме Пливит д3 на почетокот по 2 капки, сега почнавме по 3 капки, на гладно директно во уста и после тоа цицање (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by sunshine_2012 » 28 Dec 2013, 21:33

jas za site 3 deca koristev Vigantol po edna kapka, dobri se i koga ke si ides na kontrola kaj pedijaterot toj ke ti kaze dali treba da gi zgolemes kapkite ili ne. (smile)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by carina » 29 Dec 2013, 10:06

вчера купив вигантол и почнавме со по една капка.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”