Рибино масло, витамин АД

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Радост » 09 Jan 2014, 16:39

Ние вчера си дојдовме, од денес почнуваме со Вигантолот. Да ве прашам дали има некоја временска рамка во која треба да се даваат? Кога е најдобро? Наутро?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Sashka » 09 Jan 2014, 17:32

Радост, мене ми рекоа наутро на гладно да се даваат капките.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by carina » 09 Jan 2014, 17:58

Сашка јас ги давам капките кога ке се сетам во текот на денот.не сум ни помислила дека има врска кога се дава.баш ке ја прашам докторката,идната недела ке одиме на контрола

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by tanjic » 09 Jan 2014, 18:18

nie gi koristime d3 gi menuvame na 2 nedeli i gledame da gi davame nautro po 3 kapki direkno vo ustata.inaku da ubavo e da se davat nautro zaradi povece da se iskoriti dnevnata svetlina.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by melanija » 22 Jan 2014, 01:15

користиме Д3 капки од пливит по 5 (така ми кажа патронажната)а пак една пријателка ми рече колку месеци имало бебето толку капки требало??? знај некој за ова нешто/ж (confus) (confus)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Peperutka » 22 Jan 2014, 15:37

На која месечна возраст се зголемува дозата на Вигантол?
Ние користиме сега АД на Хемофарм по 5 капки и така ќе тераме до 1 година,така ми рече педијатарот на К..

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by maried » 22 Jan 2014, 23:01

Melanija, Керка ми има 4 месеца и користиме по 3 капки од истите, до 3 месеца користевме по 2, сега педијатарот ни зголеми на 3, колку месеци има твоето бебе??

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by melanija » 24 Jan 2014, 23:48

7 месеци има, најверојатно по твоето кажување треба да и давам по 6 капки?? (smile) секој различно кажува (confus)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by maried » 25 Jan 2014, 17:13

Не треба сама на своја рака ниту пак патронажна да ти кажува по колку да даваш, педијатарот е тој што треба или ортотпедот, ќе си го однесеш детето на отртопед да го прегледа и он ќе ти ја намали или зголеми дозата.

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by melanija » 28 Jan 2014, 00:54

maried ти благодарам на советот закажав на педијатар, задутре сум кај др Камбовска, а и ке закажам на ортопед, доколку има потреба од тоа, ке видиме што ке кажи докторката. поздрав

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”