Рибино масло, витамин АД

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by teona » 02 Feb 2014, 13:33

Zdravo mamicki mojata kerkicka ima 3 meseci e na adaptirano mleko i davam od kapkite baby vit i bidejki mlekoto sodrzi vitamin D3 i kapkite sodrzat ja prasam maticnata dali da i davam dopolnitelno D3 a taa mi rece deka nemalo potreba ama jas mislam deka premnogu rano da preknime so D vitaminot. Moze li da mi dadete vas sovet i mislenje?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Радост » 02 Feb 2014, 16:26

И мое мислење е дека е премногу рано, барем до една година се даваат зошто коските не се формирани т.е зацврстени.

Ние сме на две капки Вигантол зошто има поголема фонтанела и побрзо да се затвори.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by teona » 02 Feb 2014, 20:41

Fala rados na odgovorot i jas mislam deka e rano pa ke prodolzam da i gi davam kapkite

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by melanija » 04 Feb 2014, 02:26

Мајки ајде ве молам кажете ми ваше мислење кои капки се подобри вигантол и пливит д3??

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by maried » 06 Feb 2014, 21:43

Со кои си почнала со тие треба да тераш, јас така мислам (smile) (smile)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by melanija » 09 Feb 2014, 00:42

maried ние користевме д3 на пивит по 2 капки, потоа патронажната ми спомна дека се даваат по 5, па потоа муабетот со пријателката.. е сега како што пишав погоре бевме на преглед воПлодност, и ни беше потврдено да давам по 5 капки.. мегутоа мене лично ме интересира ваше мислење или знаење кои капки се подобри вигантол или д3-пливит. (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Радост » 09 Feb 2014, 07:10

Мене ми рекоа Вигантолот се подобри ама тоа пак зависи од докторот. Вигантолот се дава по една капка дневно, со исклучоци и по две. За останатите не знам ама сите се со различно дозирање.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by maried » 09 Feb 2014, 15:30

Според мене исти се само што д3 мене ми рекоа да ги менувам секој месец, додека Вигантолот се масни капки и нема потреба да се менуваат само да се чуваат правилно.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by anabejbi » 09 Feb 2014, 15:48

Ние користиме Вигантол капки во почетокот по една капка а сега по две и исто така се менуваат на месец дена

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Радост » 03 Apr 2014, 22:59

Стигнавме до 4-5 капки дневно и си имаме мака со давањето. Во лажичка со млеко не смеам да и ги давам зошто не сме сигурни дали нешто останало. Дирекно во устето 4-5 капки ни се голема мака зошто се многу мрсни и бавно капат, а и ми ги голта како што треба. Како најлесно им давате по повеќе маслени капки?

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”