Рибино масло, витамин АД

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Crnokosaa » 05 Apr 2014, 07:54

Vcera go nosev na vakcina I tamu doktorkata mi rece D3 da mu gi namalam na 2 dovolno ke bile I da go iznesuvam na sonce normalno I sea rekov ke pojdam do kaj maticnata, I taa rece ne da gi namaluvas ke si davas po 4 I da go iznesuvas na sonce kolku , sigurno nema da go pecis. I sea ke davam po 4 ama me izbudalija skros ..

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: 'Vigantol' или друг вид на Д3 капки???

Post by Miki » 05 Apr 2014, 11:27

Радост wrote:Е сега уште толку ме збуни, јас барав да ги купам никаде не ги најдов. Од каде ги зема infacalm? Можеби е малку оф ама морав да прашам, таман и пипета ќе имам. (laugh1)
Inafcol ne gi naogjam ni jas. Infacalm gi ima po aptekive. Ist sostav se.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Рибино масло, витамин АД

Post by Peperutka » 27 Mar 2015, 01:20

I nie koristime Vigantol po 2 kapki.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Рибино масло, витамин АД

Post by Bube » 10 Apr 2015, 19:07

nie pocnavme so dve kapki od D3 plivit. sega koga beevme na ortoped na dva i pol meseci ni rece po tri dnevno. nemam problem so davanjeto oti koristam i jas pipeta mi ostanaa od nistatin kapki koga i davav. ama mnogu gorcat izgleda mnogu faci pravi koga i stavam. jas nemam probano ednas mu dadov na maz mi da proba rece otrov se

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Рибино масло, витамин АД

Post by happiness » 10 Apr 2015, 21:59

bube mala e ushte ke ti otvora uste za niv jas mnogu cesto gi zemam i za mene :) stvarno se otrov
eve nie razbirame sega vkusovi i uste ne otvora bebevo za niv a treba po 4-5 kapki da mu davam 3 dena ne znam ni 2 dali goltnuva (sad1)
sakam da gi smenam kapkite ovie vigantol mislam deka gi citav oti bile po vkusni ama citav deka treba i druga doza od niv pa vo misla sum (unsure)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Рибино масло, витамин АД

Post by Peperutka » 14 Apr 2015, 11:17

Off topic,Debora, вментни го во насловот на темава и ова -Витамин Д-.

bumbarche
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 05 May 2015, 21:40

Re: Рибино масло, витамин АД

Post by bumbarche » 05 May 2015, 21:44

Мајки ние даваме Baby D3 twist off капсули. Вкусот е пријатен како маслиново масло е! Производот е од Швајцарија и не броиме капки!!! Во една капсула ја има дневно потребната доза, со вртење ја отвараме и течноста директно ја истиснуваме во устата на бебето. Топло ви препорачувам на сите да ги пробате, ние сме презадоволни

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”