Кандида - бели флеки во устата на бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

volce
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 11 Aug 2010, 09:29

Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by volce » 16 Apr 2011, 15:50

Zdravo,

Imam problem okolu doenjeto: me bolat bradavkite ne samo pri doenje tuku i otposle. Na moeto bebe mu se pojavija beli naslagi na jaziceto i vo vnatresnosta na ustata. Na doktor ni rekoa deka ima kandida i ja tretirame so Nystatin kapki. Plus mi rekoa da mu go premackuvam jaziceto so rastvor od soda i moite gradi pred doenje da gi premackuvam so toj rastvor. No, sepak i posle 2 meseci ne mozeme da ja iscistime kandidata. Na internet citav deka treba i jas da pijam tableti nystatin. Patronaznata sestra pa mi vika deka ne treba nisto da pravam osven da mu davam na bebeto kapki nystatin. Ve molam nekoj da mi kaze nekoj sovet, dali mozam da kapnuvam nystatin i jas na gradite, dali nekoja druga majka imala vakov problem i sto da napravam.

Vi blagodaram
Volce
Last edited by Debora on 16 Apr 2011, 17:44, edited 1 time in total.
Reason: Насловот го сменив на да биде на кирилица

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by Debora » 16 Apr 2011, 17:47

Волче се надевам дека ќе се најде некој што ќе знае лек. Јас имав пријателка со ужасни болки кога го доеше бебето, лекарите и се дереа дека изводи и дека не и е ништо, на крај некој лекар ја откри кандидата, ама за жал не и дадоа ништо и го прекрати доењето.
Стварно се надевам дека ќе се среди.

volce
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 11 Aug 2010, 09:29

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by volce » 16 Apr 2011, 20:25

uffff.... se nadevam deka toa nema da bide slucaj so nas

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by mihaela » 19 Apr 2011, 14:15

Кога се роди син ми и кај него се појави кандида,но со нистатин капките се повлече за неколку дена и веќе немавме проблем со тоа.Во еден магазин за бебиња најдов текст кој се однесува токму на лекувањето на кандидата.Се надевам дека ќе имаат корист сите кои имаат ваков проблем.
За ефикасно третирање на габичните инфекции се вклучува и соодветна диета и хигиена на животниот простор.Неопходно е да се усклади начинот на исхрана на мајката и да се овозможи воспоставување на рамнотежа во цревата.Храната треба да биде богата со протеини,да вклучува целер,морков,краставица и друг зеленчук,лимон,грејпфрут,малини,јагоди и боровница,маслиново масло,кефир и јогурт кој содржи живи култури и Lactobaccilus acidophilus.Треба помалку да се јаде храна направена од квасец и да се снижи нивото на шеќер(габичките се развиваат во присуство на шеќер).Исто така треба да се избегнува бело брашно,бел ориз,вино,пиво,сирење и слични намирници...Комбинацијата на пробиотик влијае на обновувањето и балансирањето на составот на микрофлората во цревата.Може да се користи и пробиотик за доенчиња кој може да се најде во аптека.Да се појача имунолошкиот систем со внес на витамин ц,цинк,б комплекс,препарати кои содржат ехинацеа и бел лук.Редовно да се мијат рацете со сапун и вода.Габичките може да ги има и на крпите за бришење затоа треба да се перат на висока температура и потполно да се исушат меѓу две употреби.Да се дезинфицираат сите предмети кои доаѓаат во допи со устата на бебето.Корисно е брадавките да се мачкаат со јогурт кој содржи биоактивни култури.Пред подојот избришете ги брадавките.После подојот исплакнете ги брадавките со разблажен јаболков оцет(1 лајче во чаша вода).Пред следниот подој пак се мијат брадавките.Ако користите цуцли и тие е добро секој ден да се дезинфицираат со раствор од јаболков оцет.Ефикасен лек е 1 лајче сода бикарбона растворено во чаша вода.Со овој раствор се премачкува внатрешноста на образите на бебето четири пати во денот.Секој ден се прави свеж раствор и при тоа добро треб да се измеша.
Како да се спречи инфекцијата-се препорачува често менување на положбата при доење(држење во раце,бочно или легнати)како би се пронашла најпогодната положба и да се заштитат брадавките.После секој подој премачкајте ги брадавките со неколку капки млеко(мајчино)и оставете ги да се исушат.Не миете ги брадавките со сапун и користете мелем кој содржи маслиново масло и лековити билки како што се невен,бел слез и камилица.Ајдучката трева,алое вера и мед помагаат исто така но пред подојот треба да се избришат.
Се надевам дека текстов ќе им биде од корист на сите доилки,и се надевам дека немам грешки во преводот затоа што го преведував од српски магазин.Поздрав за сите мајки и ви посакувам успешно доење.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by Ana.I » 19 Apr 2011, 17:32

volce za toa sto te bolat gradite mozam sovet od epten taze iskustvo da ti dadam,jas uste vo bolnica pocnav da si placam od bolka vo gradite i moite mi ja kupija masta na galafarm za ispukani bradavici,ja potrosiv pa nemoza, da se setam na imeto,ama ja ima vo zegin,ne mora da ja brises pred da dois.Mene mnogu mi pomogna

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by mihaela » 20 Apr 2011, 10:26

Во претходниот пост изумив да напишам дека кога син ми имаше кандида во устата од капките нистатин кои му ги давав нему и јас ги премачкував брадавките со истите капки.Мора истовремено да се лекува и мајката и бебето за да има ефект.За дватри дена кај нас се повлече инфекцијата.Поздрав!!!

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by Ana.I » 24 Apr 2011, 00:23

И на син ми му се појави кандида на јазичето-се надевам дека е тоа,цело јазиче за 2 дена му стана бело.Сега во вторник ке го однесам на педијатар да го види,не сакам да му давам нистатин на своја рака зошто сме многу мали,само 10 дена,а и имаме многу проблеми со грчеви во стомачето,па нека го прегледа,сепак они се стручни и ке ни кажат што да правиме

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by ELIANA » 24 Apr 2011, 21:04

Ana I почекај не му давај, види што ќе ти каже педијатарот. На моето јазичето му беше скоро цело време бело, првите месеци, особено кога цицаше ми се чини. Ама тоа никогаш не се жалеше си цицаше, а и мене не ме болеа градите, и затоа никогаш не ни помислив нешто...Еднаш на педијатар прашав. не знам што ми рече таа дека било, само знам дека ми рече со газичка и со сода бикарбона да и го поминам јазичето, ама јас заборавив, и ни тоа не го направив. Значи јас ко што читав на интернет, ако е само на јазичето, тогаш може да е само остаток од млекото ( а јас знам дека кај моето беше особено забележливо после цицање), а кандидата била болна, и особено имало бело на образите, и може да го боли бебето при цицање. Значи на моето и беше бело јазичето некое време, ама немавме проблеми., па којзнае дали било кандида, ние лесно поминавме (smile)

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by SIMONA » 17 Dec 2012, 19:48

nystatin kapkite mnogu mi pomognaa jas imav trista maki pri doenje i koga buceto moe napolni 1ipol mesec fati belo na jaziceto i vnatresnosta na usteto...na gaza stavav od kapkite i go mackav nekolku dena se miev pred i posle sekoj podoj i gradite gi mackav so d3 kapki i nistatin

marinna
Нов член
Нов член
Мислења: 8
Придружен: 05 Dec 2013, 16:41
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by marinna » 06 Dec 2013, 12:30

Belite fleki vo ustata na moeto malecko uzasno me nerviraat zatoa sto znam deka i se od mojata neizlecliva kandida vo bremenosta...velat deka ne se bolni samo cesaat..no isto taka se tesko izleclivi koristam nistatit i i gi prevrivam cuclite so soda bikarbona isceznuvaat no otkako ke prestanam da stavam nistatin pak se pojavuvaat mi rekoa deka i domasno prigotveniot sok od crna bobinka mn pomaga no neznam kade mozam da go najdam dali nekoja majka ima slicno iskustvo i ako moze da pomogne
http://s24.postimg.org/jmw2jnrg5/images.jpg

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”