Кандида - бели флеки во устата на бебето

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by tanjic » 20 Dec 2013, 19:26

i nie malku imame gabicki ni prepisaa od nistantin kapkite i za dva dena ni se povlekoa mu davav navecer i nasabajle i jas malku s e mackav na gradite i na cucleto i odma imase korist od toa.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by Crnokosaa » 21 Dec 2013, 09:48

I nas odma od edbo mackanje ni pomognaa nistatin kapkite. Samo ne mu davajte da pijat, gledam nekoi mu davaat da.gi golta. Nema potreba od toa, toa e samo vo usteto ne e vnatresna kandida.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Кандида во устата на бебето и на градите на мајката

Post by tanjic » 21 Dec 2013, 12:08

a nas patronaznata ni preporaca i pedijatarot da mu gi davame direkno vo usteto so pumpica deka taa gabicka i nadole e za toa da gi pie za celosno da se izlece da ne se poftore.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by carina » 03 Jan 2014, 18:57

девојки како ви препорачуваа да ги давате капките,односно по колку капки на ден?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by Debora » 03 Jan 2014, 19:08

Карина кога го видов твојот пост се сетив дека имаше уште една тема, па ги споив. Mоже ќе најдеш нешто и во погорните постови.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by maried » 03 Jan 2014, 22:42

Carina, јас давав 10-15 капки на 8 саати, само со препорака на педијатар, немој на своја рака (smile) Ние и ден денес имаме бело на јазичето, ама педијатар ми рече дека тоа не е кандида туку е од млекото, така да може и кај вас да не е кандида (smile)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by Emilija85 » 06 Jan 2014, 12:48

И кај нас исто, од кога се роди сме со нистатин, добро на почетокот не и ги давав редовно, но сега скоро и се исчисти, многу помага и директно да и се струга јазичето со капките на стерилни гази, само мојава секогаш плаче кога и го стругаме така. Мислам дека ќе се исчисти и пак с е појавува или сега веќе тоа бело е од млекото не сум сигурна.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by saska075 » 30 Jun 2014, 10:22

Мене за кандида денес докторката ми рече да сварам вода со сода бикарбона и со стерилна газа да и го чистам јазичето. Стававме Нистантин капки но не ни помогнале.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by Bilence 123 » 28 May 2015, 13:21

И ние стававме нистатин капки и не ни помогнаа, сега и го чистам јазичето со газа и превриена сода бикарбона. Кога ке го истругаме јазичето нема, потоа утрето повторно и е бело, сигурно е резултат од кандидата која ја имав цела бременост.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Кандида - бели флеки во устата на бебето

Post by Bube » 28 May 2015, 22:30

Bilence dokolku dois stavaj od kapkite I na bradavicite ili izmivaj ednas dvapati dnevno so soda bikarbona. Mene taka mi rece pedijatarot. Otkako se todi kerka cel mesec bevme so nistatin a togas ja doev I gradite me pecea kako ogan da mi gori. Se od kandidata. Nervozno e ama ke pomine. Nie isprimivme mnogu antibiotik prbite denovi otkako se porodiv I jas I bebe pa mi rekoa od toa bilo. So pomin (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”