Фонтанела кај новороденчиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Фонтанела кај новороденчиња

Post by Радост » 06 Feb 2014, 14:57

Не знаев како да ја именувам темата, искрено не ни сакав да пишувам зошто не мислев дека ќе има потреба. Да не може човек да здивне ...
Уште на испис ми рекоа да направам ЦНС на мозочето нејзино зошто и требало реанимација и долго време била без кислород. И направивме во Систина, рекоа дека мозочето и протокот на крв и притисок и е супер, бебето изгледа и делува супер и да не се грижам. Ама на сите три контроли во Ремедика ми споменуваа дека може ќе треба да направам пак ЦНС поради тоа што има широка и рашавена фонтанела. Проблемот наводно не бил тоа што е широка туку рашавена, што и да и значи тој израз. Не пратија на педијатар на Клиника зошто ова наше проклето здравство нема опција да ми дадат директно субспецијалистички упут, туку мораше првин кај специјалист. Бевме денес кај Анета Дебарџиева и за утре во 9 ни даде упат за да и направат пак ехо. Ми рече дека најверојатно ќе треба секој месец да одам за да и ја следат ( таман и папочето ќе и го следеле така ) и со резултатите утре да идам кај нејзе.

Сакав да ве прашам, да споделете искуство ако имате или знаете слична ситуација кај бебе. Дали треба да сум загрижена зошто ниеден доктор детален одговор не ми дава, туку само да се следи, а Хаџи-Манџева на секој преглед која и го пипкаше главчето изгледаше загрижено.
Примаме Вигантол по 2 капки дневно, директно во устето.

( Делот со кој хаос е на Детска Клиника да не даде Бог никој да го осети, не мислев дека и она ќе мора да оди по контроли, мислев дека ќе одиме на рутинските само за мерење ... ама фала Му што ја имам )

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Радост » 07 Feb 2014, 16:11

Се сомневале на хидроцефалус или друг воспалителен процес на мозочето.

Денес бевме кај Дума на Клиника и детето ми е сосема здраво, како и што јас цело време знам дека е. :) И не само што е добра туку веќе се смее и будна и плус се обидува да гуга и се провикнува кога нема да и успее. :) Кога се бањаме знае да си го координира сама телото и да се справи со водата ... да се држи за мене за да не се плаши ... Најнормално бебе е. (love5)
И ова, второ ехо покажа дека мозочето и е супер. Фонтанелата полека ќе се затвара и ќе се конструираат коските како што треба, најверојатно таква конструкција на коски имала зошто вака на допир кога се галиме мене ми е се нормално. :)

Ми се скратија уште неколку години од животот ама ми се симна една огромна планина денес. Се чувствувам како нов човек. :) Нека стои темава за некоја друга мамичка ако не дај Боже се најде во слична ситуација.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Vesela » 07 Feb 2014, 16:39

Да ја бакнеш убавицата во фронатнелата ( и во газето) и да и ги грицнеш ножињата од форумските тетки. (love5)
Поздрав до тебе и сега уживај во мајчинстовото. (kup)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Crnokosaa » 08 Feb 2014, 11:15

Radost so pomin neka e se,znam kako ti e nervozna samo te rastrcuvaat site razlicno kazuvaa. Ama ete nema nisto ne se plasi, I mene poraj se sho poinavme so G zivotot mi se skratuvase samo so pomisla deka moze da mu e nesto, pa i so tie snimanja, gledanje na eho na mozoceto uff .. Bidi spokojna i uzivaj so bebenceto. Sledi ja , gledaj odnesuvanje, ako cica, stega so racinjata, turka so nozinjata , se smee, da bidis bez galje. Uste e malecka ama ova se najbitnite refleksi deka e se vo red so deteto. Jas po toa go gledam sin mi i sfakjam kaj sho e Gospod nikoj ne e, fala mu sho se e vo red. Gledam veke kazuvas deka se smee, se drzi za tebe. super e .
Inaku fontanelata na sin mi mu e nekade okolu t.e pomalku od dva prsti. Ama mi vikaat deka do godina treba da se zatvori da ne se plasam.
A mene mi se zatvorila na 3 meseci sho e mnogu redok slucaj. Pozz golem do tebe i mnogu baknezi do kuklata (love5) (l2) (l2) (l2)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by melanija » 12 Feb 2014, 00:30

женски до кога треба да се затвори фонтанелата кај бебињата најкасно.. и дали некој има случај како нашиот денес бевме на преглед кај матичната и ми рече дека главчето на керками е многу меко за возраста (7 месеци).. ми ги зголеми бројот на капките ... ве молам за совет дали сте имале сличен случај?? (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Радост » 12 Feb 2014, 07:39

До година односно и до 18 месеци викаат дека треба да е скроз затворена. Немам искуство како твоето ама верувам дека не е страшно зошто со повеќе капки ќе се среди.. (bu)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by anabejbi » 12 Feb 2014, 07:47

И јас имам слушнато дека до 18 месеци треба да се затвори.
Не се плаши обично капките ги зголемуваат со наполнети месеци ако сте 7 месеци 7 капки би требало да даваш. На колку ти се зголемени и кои ги примате?

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Crnokosaa » 12 Feb 2014, 10:33

Jas znam deka do 12 meseci treba da se zatvori , jas mu.davam po 3 kapki D3. 5 meseci imame.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by mamigabi » 12 Feb 2014, 12:51

Моето бебче исто така се роди со широка фонтанела и издолжена глава и исто така многу мека, уште кога проверуваа колку сантима сум отворена, докторката кажа дека многу му е мека главата. Потоа педијатрите кажаа дека нема за што да се вознемируваме, дека ке се повлече и ете сега сме 2 месеца веќе не му е како ананас (laugh1) но фонтанелата уште е широка, примаме Д3 капки па друго ништо не ми кажаа, читам тука прават Ехо и слични работи, Е ми изгледа нормално, одиме редовно на контрола, пие млеко, се смее, разгледува, мрда со ноџињата како моторче, па се надевам нема понатаму да има некој проблем, не дај Боже, Само Бог да ги чува нашите деца

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by melanija » 19 Feb 2014, 00:57

анабејби пливит д3 по 7 капки ни зголемија за 7 месечно бебенце. мамигаби ехо на што на мозоче ??

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”