Фонтанела кај новороденчиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by melanija » 19 Feb 2014, 01:23

сепак мислам дека е најдобро да ја однесам на друг педијатар за второ мислење закажав во плодност па ке ви пишам како ке поминиме.. (scared) (scared)

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by melanija » 02 Mar 2014, 01:15

женски бевме на преглед кај др Камбовска и ја прегледа малата и направивме некој тест.. резултатот си беше во ред и ми кажа дека нема место за загриженост (rad) ... уффф ми слезе камен од срце// добра ви нок

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by maried » 23 Sep 2014, 15:03

На Л уште не и затворена скроз, денес пак ја прашав докторката, ја прегледа и ништо не ми рече, вика давај и по една капка пливит д3 и толку.
Читам некакде до година требало да е скроз затворена, јас пак знам до година ипол.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Peperutka » 27 Mar 2015, 01:14

Na D. mu se zatvori na 5 meseci.
Dali nekoja mama ima vakvo iskustvo,rano zatvoranje na fontanelata?

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by happiness » 27 Mar 2015, 14:42

fontanela e ona mekoto delce na glavceto...? :ymblushing:
eve S pie D3 kapki do 3 meseci po 2 ,a posle po 4 kapki...
i seuste ne e zatvoreno , ima meko delce okolu prst- prst i pol (smile)

snezanagiceva
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Mar 2016, 08:36

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by snezanagiceva » 08 Mar 2016, 08:44

здраво го најдов форумот но најдов никаде нешто слично на мојот проблем.имено се работи за затворена фонтанела кај моето женско бебе 2 месеца.сите педијатри и специјалисти најдоа дијагноза премала глава и затвроена фонтанела .отворена е само 0,5цм .вчера бевме кај доктор дума во државна болница.не сакаше да не прима.но ни вети дека ке не прима во петок и дека мора да се направи магнетна резо...и ехо.ке мораа анестезија да и стават и така натаму.многу сме исплашени и не знаеме што да правиме.дали некој има слично искуство?и земаа крв и пратиија на испитување за зика вирусот.сакал да се осигура во тоа да не е проблемот.бевме и кај доктор софијанов во промедика и тој потврди дека главата е отоврена само 0,5цм ....

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by sunshine_2012 » 08 Mar 2016, 14:36

Замалку ке заборавев прво да ти посакам (dobr) Снежана! јас се надевам дека нема ништо страшно во тоа што фонтанелата на твоето малечко е затворена. Јас немам познавање за овие работи но сакам само да те подржам. Однеси и кај друг педијатар, па види што ке ти кажат.
се надевам дека се ке е во ред. (big-hug)

snezanagiceva
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 08 Mar 2016, 08:36

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by snezanagiceva » 09 Mar 2016, 18:50

ВО ПЕТОК 8 сабајле на магнетна сме ,ке видиме што ке излезе..ке барам секако мисленје од повеке неуролози и неурохирурзи пред било што да превземам...

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by sunshine_2012 » 09 Mar 2016, 22:30

Снежана се надевм дека ке биде се во ред со душичката. ке помине, само бебушот да е добар. Ке се молам за тебе, Бог да ти даде сила и ништо сериозно да нема.
(big-hug)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Фонтанела кај новороденчиња

Post by Радост » 09 Mar 2016, 23:04

Д-р Дума е врвот во таа област.

Се молам и јас се да биде во ред! (racinja)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”