Хемоглобин кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Одговори
mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Хемоглобин кај бебиња

Post by mamamama » 09 Feb 2014, 23:18

Ve molam za sovet hemoglobino na moeto bebe koe ima 7 meseci mu e 106 ni dadoja sirupce Legofer 2 pati na den po 5ml, arno ama maticnata mi rece odma da davam mleko vo slucaj ne daj bzoe da ne ja boli zeludniceto a na drugarka moja i rekle po davanje na sirupov 2 h ne se dava mleko znaci pojma nemam sega so da pravam ve molam ako ima nekoja majka iskustvo so ova neka pisi

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Кашичка на денот - предлози и рецепти за ручек

Post by ani4ka » 10 Feb 2014, 09:40

bas so ova nemam iskustvo, no znam deka zelezoto se svrzuva so vitamin c. a dodeka mlekoto i mlecnite prozivodi ne dozvoluvaat zelezoto da se svrzi. nekoja mama ako ima iskustvo neka pisi.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 10 Feb 2014, 11:03

Јас не би давала ништо, на ќерка ми и е 109 ни рекоа нема потреба и тоа двајца педијатри

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by mamamama » 10 Feb 2014, 22:39

Of lele ne znam koj pat da go fatam ama mi rekoja drugi majki sto ima davano barem mesec da davam oti ne se prekinuvalo a koj da prasam drug ne znam koga maticnata vaka mi rece (scratch)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 11 Feb 2014, 13:58

Чим ти рекла матичната давај, цица ли бебето?? Имате 7 месеца значи можеш да даваш спанаќ, леќа, блитва, телешко мевце, на тој начин ќе се подобри хемоглобинот :)

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by mamamama » 11 Feb 2014, 15:40

Ne ne cica :( davam se spanak mn slabo jadi so eden kup molenje a meso jadi i telesko i pilesko

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 11 Feb 2014, 19:17

Без гајле, не е слаб хемоглобинот така да нека си јаде од се по малку :-)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by carina » 07 Mar 2014, 21:52

кога бевме на вакцина,бебушка ја боцнаа и за крвна слика.за резултатите отиде мм и докторката му рекла дека и е многу ниско железото...не ги знам вредностите,ги задржала резултатите.и уште му рекла јас да проверам крвна слика,затоа што ја дојам.проверив и во ред е крвта кај мене.од што би можело да биде (unsure)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Miki » 09 Mar 2014, 03:51

carina wrote:кога бевме на вакцина,бебушка ја боцнаа и за крвна слика.за резултатите отиде мм и докторката му рекла дека и е многу ниско железото...не ги знам вредностите,ги задржала резултатите.и уште му рекла јас да проверам крвна слика,затоа што ја дојам.проверив и во ред е крвта кај мене.од што би можело да биде (unsure)
Po poroduvanjeto, zelezoto kaj majkata nema nikakva vrska so zelezoto na bebeto. Rezervi od zelezo kaj bebero se sozdavaat vo poslednite nedeli od bremenosta i dodeka ne pocne da prima cvrsta hrana bebeto, se iskoristuvaat tie. Vo majcinoto mleko nema zelezo.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by anabejbi » 09 Mar 2014, 11:32

Miki wrote:
carina wrote:кога бевме на вакцина,бебушка ја боцнаа и за крвна слика.за резултатите отиде мм и докторката му рекла дека и е многу ниско железото...не ги знам вредностите,ги задржала резултатите.и уште му рекла јас да проверам крвна слика,затоа што ја дојам.проверив и во ред е крвта кај мене.од што би можело да биде (unsure)
Po poroduvanjeto, zelezoto kaj majkata nema nikakva vrska so zelezoto na bebeto. Rezervi od zelezo kaj bebero se sozdavaat vo poslednite nedeli od bremenosta i dodeka ne pocne da prima cvrsta hrana bebeto, se iskoristuvaat tie. Vo majcinoto mleko nema zelezo.

Во мајчиното млеко има железо кое е помало во споредба што го содржат АД млеката, но сепак има,

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”