Хемоглобин кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Dorotea111 » 31 May 2015, 22:20

Eve jas da se vmesam vo temata. Istoto prasanje go postaviv na dvajca doktori od Sistina i plus mojata maticna, i nema vrska hemoglobinot na majkata so hemoglobinot na bebeto. I ne znaci deka ako majkata ima namalen hemoglobin i bebeto kje ima, totalno netocno. Bebeto si vlece od majkata kolku mu e potrebno. E sega, ako majkata ima bukvalno nizok sto rekoa ne se slucuva kaj nas, barem kaj lugje sto jadat po dva tri obroka na den, tuku kaj trudnici sto jadat ednas vo tri dena, togas bebeto nema od sto da vlece, ova se slucuva vo Afrikanskite zemji. Ova bese odgovorot od dvajcata ginekolozi od Sistina, a istoto go prasav i na predavanjata za trudnici na koi odam sekoja nedela, ist bese odgovorot. Ete cetvorica specijisti ist odgovor. Znaci, ne se sekirajte, i da vi e hemoglobinot na dolna granica, uplementite se majkata da ima sila, bebeto si zema od nea. Ne znaci deka i toa kje bide so nizok hemoglobin. Pozdrav

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 31 May 2015, 23:03

Ај пак мојот случај да си го кажам. Повраќав до крај, по неколку пати на ден обилно и пиев тотхема за железото, но не се покачи. Бев со прилично низок хемоглобин и серумско железо, и бидна тоа што напишав претходно. Ве молам не зборувајте генерално и не е во ред да се делат совети дека од некое испитување кое трае 30 секунди не треба да се направи, само заради тоа што кај вас немало проблеми. Не сакам да се натпреварувам колку специјалисти и што ми кажале, секој си има свој доктор на кој му верува и на крајот на краиштата постои интернет, каде може сѐ и сешто да се прочита, па одберете на што ќе верувате. Не ми беше поентата да докажувам дека сум во право, само сакав да истакнам дека испитување на крвна слика никогаш не е на одмет.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 31 May 2015, 23:32

Мерид, ѝ пишав на д-р Јулија од соба за доење, ме интересираше нејзиното мислење. Еве што ми врати: Anemijata sama po sebe ne moze da se prenese, no ako e zelezoto mnogu nisko kaj majkata, donekade ke strada i nivoto na zelezo vo majcinoto mleko, a postoi rizik i za nisko nivo na B12.Anemija majkata mora da lekuva.Majcino mleko ima strogo opredeleno kolicestvo zelezo i nema dramaticno da se zgolemi od preparati na zelezo kaj majkata.Premnogu zelezo vo creva na bebeto ne e pozelno.
Zatoa prirodata drzi nisko nivo na zelezo vo majcino mleko, no e 100% iskoristlivo.Ogromnata kolicina zelezo vo vestacko mleko e so pricina-ne moze ubavo da se absorbira, ne e isto kako ona od majcino mleko, pa moraat da dodadat mnogu zelezo, za da se absorbira barem 20%.Ostanatoto patuva niz creva i se isfrla, no i zgolemuva rizik za infekcii (zelezo koristat mnogu soevi na stetni bakterii). Doenjeto si ima smisol za mnogu nesta, pa taka i za ponisko nivo na zelezo. Значи, сепак железото се пренесувало преку мајчиното млеко и тоа е 100% искористливо. Научивме нешто денес.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 01 Jun 2015, 00:24

Ивви!! Скоро цела бременост, а и скоро секоја пролет и есен од како паметам сум пиела Фероглобин, значи го износив детето покриена со терапија. И самата др. Јулија ти објаснила, истото и мене ми го има пишано.
Малата моја на 6 месеца имаше хгб 10.1, терапија и дадов дури на 18 месеца. И тоа не заради хгб, туку ниско серумско. Еве да ти препорачам Малтофер капки, од едно шишенце од 11.3 на 12.8 хгб.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 01 Jun 2015, 15:01

Moeto bebe e na ad i na 3 meseci koga mi dadode upat pedijatarot mi rece deka ne mora i ne go bocnav zatoa sto mi spomna deka na 3 mesecno bebe ne se dava nikakva tarapija ,a toa deka do 6 meseci bebinjata imaa rezervi na zelezo od majkata go znaev pa mirno si spiev.
A sto ako eve se vospostavi hmg ponizok od 10 kaj bebe od 3 meseci...? Se ima toa sluceno...?
Jas vo bremenost proveriv 2 pati krvna slika, tretiot pat beshe za potvrda od Rh-faktor da imam za poroduvanje. Dobro se custvuvav i ne proveruvav sekoj mesec.. Pa sega deka go bockaat sekoj mesec od drugi pricini i gi citam vrednostite na hmg mi e potesko od 127 do 106 za mesec...
A i druga rabota mi spomna maticniot okolu hmg deka hmg ne dava tocni rezultati kaj bebe posebno ne oti e zemea krv od prst za hmg da bil tocen trebalo venska krv.
Ovaj hmg bil otprilika da se znae dali e pod 10 oti togas mozelo da se razmisluva dali da se dade tarapija a sekoja vrednost nad bila okej za bebe
Dorotea i moite pedijatri imaat takov stav :)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 01 Jun 2015, 15:05

Мерид, но ти кажуваш спротивно од тоа што пиша докторката: "Единствено нешто шо не примаат бебињата преку мајчиното млеко е железо." за разлика од "Zatoa prirodata drzi nisko nivo na zelezo vo majcino mleko, no e 100% iskoristlivo." Друго: "Значи ако ти си имала низок хгб, затоа и бебето имало, оти преку млекото не прима од тебе доволно??" спрема "Anemijata sama po sebe ne moze da se prenese, no ako e zelezoto mnogu nisko kaj majkata, donekade ke strada i nivoto na zelezo vo majcinoto mleko, a postoi rizik i za nisko nivo na B12.Anemija majkata mora da lekuva." и "Doenjeto si ima smisol za mnogu nesta, pa taka i za ponisko nivo na zelezo." Или не те разбрав добро тебе или докторката?!?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 01 Jun 2015, 15:20

Хепинес, дали ако некоја трудница ти каже дека не правела ниеден скрининг, бидејќи сѐ било во ред кај неа, и ти нема да направиш? Претпоставувајќи дека сѐ е во ред и кај тебе. Ти си направила крвна слика 3 пати во бременоста, но најверојатно толку имало и потреба, ако сѐ било во ред претходно, нели? Кај мене и хемоглобинот и серумското железо беа супер до 7-ми месец, но после тоа почнаа нагло да опаѓаат, и покрај здравата и комбинирана исхрана и терапијата. Не пачинеа за џабе моите специјалисти од ре медика и матичната, ако веќе набројуваме, колку се и од каде се. Зошто би ми велеле дека мора да се качи железото пред пороѓај заради мене и бебето, и зошто би ми давале интравенозно??? А си го враќам и филмот дека педијатарот исто од ре медика, кога доев и ѝ беше паднат хемоглобинот ми рече и јас да пијам нешто за железото. Затоа реков дека секој има доктор на кој му верува, но јас никогаш не би делела совет дека нешто не мора да се направи, само затоа што јас сум немала проблеми. Јас нема да спијам мирно.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 01 Jun 2015, 16:00

Ivvi ne se nerviraj :)
Jas ne pravev skrining vo posebna bolcica za 6000 den ni vo 12 nedela ni posle , site pregledi mi bea kaj maticniot ginikolog , so e tuka strasno...?
Jas ne nabrojuvam pedijatri koj sto mi rekol i koj kade raboti ne pishav brojka nikade :) ili ne treba da spodelam mislenje so dorotea...?

Vo postot pishav deka bebe e na ad od pocetok i prashav sto ako kaj takvo bebe ima nizok hmg i dali toa se slucilo na 3 meseci znaci vo ovoj slucaj jas i da pijam tarapija na bebe ne mu pomogam

Jas moeto bebule izbegavam da go nosam po zdravstveni institucii i toa do maximum ne e se sterilno barem ne kaj nas... Ne znaesh toj zad tebe od koja maka e ojden... I vo bremenosta za mene izbegavav...

A i drugo mene ne mi smeta da se proverva krvna slika i sekoja nedela ako nekoj taka odluci demokratija e toa

Ivvi dr julija ima pishano deka " donekade" mozi da se namali zelezoto vo mlekoto... Mlecnata zlezda crpi site komponenti direkno od krvta i zema kolku sto i treba ne i e bitno kolku zelezo imas pa da ti ostavi... Se trpi majkata prirodata e skroena bebe da ima se...
Toa so rezervite na zelezo e direkno povrzano so dohrana na bebe...

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 01 Jun 2015, 17:23

Хепинес, воопшто не се нервирам, напротив:) Си го бранам својот став исто како и вие. Ајде по ред ќе ти одговорам.
Прво, ништо не е страшно ако направиш скрининг во приватна болница, кој патем е 3000ден.јас каде што го правев, или на државна, или ако воопшто не го правиш. Не е страшно. Но тоа е моја одлука за мое лично убедување, а не совет за некој друг. Тоа ми беше поентата претходно.
Друго, педијатарот нас ни рече, кога малата беше околу вториот месец, не се сеќавам точно, бидејќи ѝ правеа крвна слика и кога се роди, 2-3 пати, ако не се лажам, дека покрај тоа што ја дојам и треба и јас да пијам нешто за железо, да ѝ ја сменам дохраната, преминавме од хипп комбиотик на аптамил, со образложение дека аптамилот има повеќе железо. Доколку и тогаш хемоглобинот не се покачи, ќе мора со терапија. Тоа беше пред третиот месец.
Во врска со стерилноста, секаде е така во државните институции. А и во приватна не знаеш кој со каква мака дошол после тебе. Ние одиме во амбуланта за здрави деца, но родителите може да бидат болни, поминуваме покрај лабораторија каде чекаат и болни и здрави. Ризикот го имаш секаде. Некаде повеќе, некаде помалку, но тука е.
И на крај, разбрав што има пишано д-р Јулија, дека донекаде ќе страда нивото на железо во мајчиното млеко и постои ризик за ниско ниво на Б 12 ако има анемија. Но не пишува дека не е страшно, бебето ќе користи од резерви, туку напротив, мајката мора да лекува анемија.
Не сакам доктори кои се потпираат на "најчесто", секогаш може било кој од нас да биде од оние "поретко". И после примерот со моето бебе на кој ѝ беше паднат хемоглобинот уште на почеток, не знам што би правеле до шести месец ако не проверевме крв. Терапија ако не мора не се дава, но кога е неопходна, не се потпирам на статистики и "можеби ќе се среди само по себе" совети.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 01 Jun 2015, 21:54

Na bolnica koga ke se rodat im proveruvaat krvna slika na site bebulinja po nekolku pati na S mu zemaa od palceto na nogata :)
Inaku vo bremenost na nikoj roditel ne im se problem 3000,6000,9000 den za skrining ama koga nema potreba zosto? maticnitiot moj ima 4D exo ,diploma ,i sertifikat za rabota ne bev prva trudnica koja ja videl i negledav potreba da pravam skrining bebe si rastrshe, mrdase , jas ni ednas ne povrativ nitu osekav tegobi se beshe super fala Bogu i toa e...

A toa sto go branish svojot stav e okej ama kade go napadnav jas tvojot stav za da me imenuvas? (duri zaboraviv i kako pocna debatava ) ili ne razmisluvam kako tebe pa moram da bidam napadnata ili da se objasnuvam...
Jas imam poinakovi stavovi mozi so pola od clenovite na forumov ama ne rekov deka toj sto misli poinaku ,greshi...

Dr rabota bebeto moe e super aktivno ne pokazuva znaci za anemija i pedijatar toa go gleda i ne zastituva so yoa sto ne go nosam po labaratorii sekoj mesec
Znaesh minatiot pat koga dobi alergija bev na bolnica na dezuren pedijatar i donesoa bebe malecko cekavme zaedno vo hodnik i posle pregledot doznav deka bilo omalaksamo od pocetok na sipanica... Ete taka... Sledniot pat doma mu dadov loratadin i ne go odnesov na dezuren...

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”