Хемоглобин кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Peperutka » 31 Mar 2014, 13:51

Радост,ќе видиш дека за две недели ќе и биде добар хемоглобинот,гушки до двете (big-hug) (big-hug)
Јас ќе направм мал оф топик,Мики едвај чекам да ни пишеш за куклите,како сте,како растете и сл.,знам дека сум досадна,еве тема topic468.html?hilit=%D0%B1%D0%BB%D0%B8% ... %B8#p11037

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 03 Apr 2014, 22:52

За 10 дена од 102 на 117. (rad) (rad) Настрана радостта, ај да бидеме малку реални. Крвната слика е правена во иста лабораторија, значи веројатноста дека е грешка речиси минимална. Јас не и давав ферум лек, значи не е од тоа. Единствено седиме два саати и ја тупиме дома, си мислам да не е причината тоа што пиеше околу 150 мл. млеко помалку, и сега пие помалку од тоа што треба. Треба да внесува 900 според килажа, а јас и давам 720-800мл, поради тоа што ме наплашија дека многу крева на килажа и дека не можеше папочните кила да и се повлечат. Што мислите вие? Навистина не сум паметна ... единствено тој период е разликата во млекото, тоа што малку беше настината и примаше цела недела по 3 капки Ц витамин. Да се радувам на овој резултат или да го чекам и наредниот за две недели?

А докторката ми вика: ау мајка, досега немаме видено ваков ефект од ферум лекот ама не смееш да го прекинеш, по 2.5 мл. дневно да и даваш. Мхм важи. Они со мајчински инстикт ќе си играат. (rolll)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Sashka » 03 Apr 2014, 23:24

Одлични вести, супер за резултатот Радост (rad)
А од што се качил Бог знае, ама битно дека е качен и да не паѓа веќе (rad) А може да има врска и Ц витаминот...
Радост wrote: А докторката ми вика: ау мајка, досега немаме видено ваков ефект од ферум лекот ама не смееш да го прекинеш, по 2.5 мл. дневно да и даваш. Мхм важи. Они со мајчински инстикт ќе си играат. (rolll)

(rolll)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2014, 14:31

Deneska pravevme krvna slika oti go vakciiravme BSG i hemoglobinot mu e 109 mi rekoa nema potreba od nisto, ama mene mi e misla, jas sekako ne planiram da mu davam ni sirupi nisto samo neznam so hrana kako da mu go zgolemam zelezoto . Poslesniot pat mu bese 125 taka nesto. .. Kazete sho da mu davam spanak, brokula, pulesko meso ... neznam dali grasok se dava. Majki zaminuvam od temava no kazete kako mu davate grasok, zasto tesko se lupi posle varenje a ako ne go izlupam ostanuvaat parcinja luspi. Dosega mu nemam davano ..

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 27 Jun 2014, 14:35

Пилешкото месо нема удел на хемоглобинот. Телешко месо, жолчка, кајсии, цвекло. Од тоа највеќе се крева.

Да не му имаш давано кравјо млеко што паднал толку или уште сте на доење? И да не му го прекина бејбивитот?

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2014, 14:48

Kravjo ne mu davam do godina sekako. So doenjeto namalivme sega cica nevecer pred spuenje, vo tekot na nokta i koga ke stani sabalje a retko i ednas vo denot a jogurt redovno mu davam go obozava ..
Bebyvit mu davav prvite dva tri meseci posle ne i sega pak gi pocnav ama gi zaboravam ne mu gi davam redovno sekoj den.
Trknav do kaj mat pedijatar i mi rece vit C vo kapki da mu davam po 10 ednas vo den.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 27 Jun 2014, 14:54

Јас бејбивитот не смеев да и го давам поради килажата и не знам како делува иако педијатрите гарантираат подобрување. Ама од неполни три месеци до сега секој ден и давам Ц витамин ( 200 денари се ) по 4-5 капки дека она е помала и хемоглобинот засега е стабилен. Не знам дали е од него ама по логика дека лесно го врзува железото од храната има логика и не и го прекинувам. :)
Давај му го пола саат пред јадење и ќе се стабилизира. Плус не се плаши не е премногу низок.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2014, 14:58

Thank you Radost :))

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 27 Jun 2014, 17:26

Кај нас хемоглобинот е 106, не паничи, самите педијатри ни велат да се направи крвна слика ња 3, 6 и 9 месеца заради очекуван пад на хемоглобинот. Радост ти објасни убаво, истото го практикувам и јас, давам бејбивит и останатото да не набројувам, плус смееш цвекло .
Сакав да те прашам зошто толку малку цица??? За таа возраст треба барем 5 дневни подои :-/

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2014, 21:58

Nesaka da cica, se vrti nastrana i me turka , retko da saka , eve deneska dva pati, a i deka go vakciniravme krena temperatura 38,5 i nesaka nisto da jade, od 15h ne e jaden , sega posledni i praska mu davav besakase i odma ko go zedov v race pobara da cica, si se nacuca ubavo. A inaku izgleda deka drugo jade pocna da se odviknuva od dnevnite podoi .. i zatoa gpedam poveke mlecni rab da mu davam, kjogurt popara so lepce obozava duri neznam koga ke mu se slosi od mnogu kolicinski sho jadi :)) zdenka mu davam, pavlaka, i sirenje ABC ama ne go pbozava mnogu a i mene mi e ko bez vkus nekako , sega ke zemam feta ke go probam dali ke go bendisa . Baska i mlecni kasi od Humana jadi.
A pospledno ko i kazav na maticnata deka namali so doenje mi rece deka ako jadi jogurt nema potreba od drugo dodatno mleko ..
A cvekloto kako da mu go davam ?? Sok prvo da mu davam ili da mu go varam pa pasirano i so sho mesano ??.Ednas mu dadov na 7. i pol mes mislam , cela veecer ne spiese dpbrp i mislev deka pd cvekloto e i od togas ne mu dadov.
Malku zabegav od temava so muabetov ..

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”