Хемоглобин кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 23 Aug 2014, 23:51

Јас пред два месеци и го прекинав Ц витаминот, зошто 3 месеци без престан го примаше. Крвната слика пред еден месец ни беше 113 со секој ден јадење брокула, блитва или спанаќ. За еден месец со плус телешко и е 118, и хематокритот е во нормала. (rad) (rad)

Сакав да се пофалам зошто цел ден сум во облаци ама и да споделам искуство дека давањето телешко 5-6 пати во неделата по 50 грама се покажа како паметна одлука. (part)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 26 Sep 2014, 11:23

Месец подоцна. Со комплетна исхрана и плус "дискутабилните" житарки, крофната има 125 хемоглобин. Крвната слика совршена. (rad) (rad) Мама може да воздивне сега и наредна проверка на година.

dance

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ripcence » 26 Sep 2014, 11:42

(rad) Супер мама и умно торте (big-hug)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ripcence » 02 Oct 2014, 00:54

Хемоглобин 113 (smile)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 02 Oct 2014, 11:23

Рипченце исто и на Лана и беше толку пред месец ипол. (big-hug) за Алексеј.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 04 Apr 2015, 23:53

dva dena pred polni 7 meseci so ishana od AD , ovoshje, zelencuk, oriz i pcenka hemoglobin 118 (rad)
maticniot pedijatar mi rece deka e odlicno (thumbsup)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 05 Apr 2015, 00:05

a sega vi gi procitav komentarite za C vitaminot po preporaka na pedijatar go davate...? mene nikoj do sega ne mi spomnal za C vitamin deka ima za bebinja... a bashe povrzan so iskoristlivosta na zelezoto...

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Miki » 07 Apr 2015, 10:02

Ima kapki vitamin C za bebinja, ama ne mi teknuva od koja firma :(

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Peperutka » 07 Apr 2015, 11:46

Hepiness, Bioextra се викаат капките со Вит.Ц, жолто-зелено е пакувањето и чинат точно 200 денари.
За бебиња до 1 година,се даваат по 3 капки (толку јас му давам на Д.) пред оброк,на гладно.
Овие капки се и за возрасни,еве и јас ги пијам и земам по 10 капки.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 08 Apr 2015, 11:00

fala peprutka ke gi pobaram (kup)
jas vcera pazaraev od zegin za bebe, pobarav i mi ponudi 2 vrsti ama na dvete pishuvashe za deca nad 12 meseci i se zemaa po 5 kapki... pa ne gi kupiv (smile) ako sum vo moznost uste denes ke gi pobaram... eve vremeto se zatopluva mozi ke deluvaat prijatno i na imunitetot oti sakam da otvorime sezona za setkanje (laugh1) sum se zagreala za vitaminov (tongue)

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”