Хемоглобин кај бебиња

Здравје кај бебиња. Грчеви, настинки итн. Наши искуства и совети за здравје кај бебиња.

Moderator: Модератори

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Bilence 123 » 28 May 2015, 13:32

Женски едно прашање, кога им го проверивте хемоглобинот на вашите бебчиња, нас кога не испишаа од болница не добив информација за хгб. На колку месеци требе да и се проверува хгб?

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 28 May 2015, 13:43

Биленце, ние секој месец ѝ проверуваме, а ако доиш, и ти треба да си провериш исто така.

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Bilence 123 » 28 May 2015, 13:53

Фала женска, ние досега немаме проверено хгб, здравје наредниот преглед ке побарам од педијатарот, инаку дојам а не ми текнало да си проверам хгб. Поздравче до тебе мила!

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 28 May 2015, 13:57

Кога доев, читав дека ако на мајката ѝ е добро железото и на бебето ќе му биде исто така. А ако е паднато, мора со терапија и кај двете. Уште една информација :) (big-hug)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 28 May 2015, 15:30

Ја доев малата до 20 месеца со хемоглобин 14.7, а она е со низок хемоглобин од шестиот месец. Единствено нешто шо не примаат бебињата преку мајчиното млеко е железо. Мој совет пред првата вакцина Дтп да и направиш, затоа што скоро секое бебе до 6 месеца има добар хемоглобин бидејќи има резерви.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by happiness » 29 May 2015, 23:38

i jas se slozuvam so maried
na 3 meseci nas ni dadoja prv pat upat za proverka na hemoglobin ama d-r rece deka i ne mora jas od zal ne go odnesov da go bocnav na 6 i pol meseci nekade prv pat proveriv i beshe dobar :)
sega so alergija deka beshe proverivme krvna slika i hemolobinot padnat na 106 :(
mozi 10tina dena odbivashe hrana od zapcinjata beshe skoro samo na mleko i eve uste 4 -5 dena so alergija e mozi go cesha celo telo pa nervozen e i pak skoro da ne jadi kashicki...
eve denes mi se gleda podobar pa od utre ke pocnam so teleshko 5-6 pati vo nedelata... ne ljubitel na tweleshko pa stava pomalo parce od preporacanoto po 50gr okolu 25-30gr vo kashicka oti i malku jadi na gramaza pomalku od 100 gr pa da ne e mnogu na meso :)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 30 May 2015, 09:40

Ќерка ми беше доено бебе првите месеци, јас со низок хемоглобин, и таа исто така. Од кои резерви? Со аптамилот ѝ се покачи. Така што, крвна слика секогаш е пожелно да се направи, и не само заради хемоглобинот.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by Радост » 30 May 2015, 10:15

И јас се согласувам, а и препорачано е на 3 месеци да е првата крвна слика. На ќерка ми првиот пат на хемоглобинот и беше на 2.5 месеци и добро е што знаев, па не ми дојде шок после тоа.
До 6 месеци не е паметно давање на суплементи ама што ако не дај Боже хемоглобинот му е 90 на 3 месеци, а до 6 уште падне?
И низок хемоглобин кај бебиња дава и отсуство на глад.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by maried » 31 May 2015, 19:27

Значи ако ти си имала низок хгб, затоа и бебето имало, оти преку млекото не прима од тебе доволно??
Секако дека бебиња на Аптамил имаат далеку подобар хгб од доени бебиња. На ќерка ми од 3 месеца до 12 месеца секој месец и правев крвна слика. Сега не заради трауми, секако кога треба и правам.

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Хемоглобин кај бебиња

Post by ivvi<3 » 31 May 2015, 21:22

Мерид, очигледно не се разбравме. Превенција на анемија кај бебиња започнува со примена на железо уште кај бремените жени. Што значи ако мајката има низок хемоглобин, се пренесува на бебето, а најчесто трудниците имаат во третиот триместар од бременоста, барем во мојот случај беше така. Е сега, доените бебиња, како што кажа ти, имаат резерви до шестиот месец, но... Немаат резерви ако се родени со понизок хемоглобин. И анемија не се лечи, ниту пренесува преку доење, мислам дека јасно напишав погоре, односно мора со терапија и кај мајката и детето. И затоа препораките од типот дека нема потреба и сл., не се во ред, затоа што има секакви примери и подобро да се спречи, отколку да се лечи. Односно, крвна слика нема да направи траума на бебе од 1,2 или 3 месеци, па и повеќе, затоа што не ни знаат дека ги боцнале, а ние дома можеме да спиеме мирно.

Одговори

Return to “Здравје кај бебиња”